Viljar Arakas: unistus ükssarvikust

Illustratsioon: Marko Mäetamm

Me elame momentumi kõrgajal. Ajastul, kus ettevõtte puhul on olulisem kaasakiskuv lugu, enam-vähem usutav visioon, kuidas murtakse mõne senise iganenud äriharu toimimise tavasid, ning ükssarviku staatus pole enam mägede taga.

Eesti on põhjendatud uhkusega start-up’ide maa. Usun, et lisaks töötavale elanikkonnale on ka enamus pensionipõlve pidavaid eestlasi kursis ükssarviku mõistega. Tegu on ettevõttega, mille väärtus on paberil üle miljardi dollari. Edukas iduettevõtja ja investor Rain Rannu täitis oma lustliku filmiga “Ükssarvik” ka viimase selle definitsiooni audiovisuaalse tühimiku. Eesti puhul saame rääkida täna kindlasti kahest – TransferWise’ist ja Boltist –, pigem ehk isegi kolmest ükssarvikust, Skype’i seejuures unustamata.

Siinkirjutaja Leedu kolleegid särasid rõõmust, kui said eestlastele teatada, et lõpuks on ka Leedul oma esimene ükssarvik – Vinted, internetipõhine kasutatud riiete ja aksessuaaride müügiplatvorm. Nii nagu TransferWise’i puhul, pole ju tegu ülimalt eksklusiivse, enneolematu äriideega, vaid tegeliku väärtuse loob idee teostus, mis väljendub teenusedisaini puhtuses ning kasutajasõbralikkuses, mis viib algse iduettevõtte lõpuks vajaliku läbimurdeni. Kõige paremini on seda ühe lausega kirjeldanud sir Jony Ive, legendaarne Apple’i peadisainer: “Väga lihtne on olla erinev, aga väga raske on olla parem.”

Viljar Arakas

Viljar Arakas on ettevõtja, Balti riikide suurima ärikinnisvarale keskendunud fondivalitseja EfTEN Capital tegevjuht. Loe artikleid (16)