Meelis Kubits: Mister X on tagasi. Ülestunnistus #37

Georg Ots filmis Mister X.

Kaheteistkümnendat korda toimuvad Saaremaa Ooperipäevad on täies hoos. Raske on vastu vaielda ja miks peakski, tegemist on kindlapeale Saaremaa aasta olulisima ning mitte ainult kultuurisündmusega. Ooperipäevad ei ole ainult Saaremaa maineüritus, vaid on seda ka viimastel aastatel poliitilistes tuultes räsida saanud Eesti Kontserdi jaoks. Vähesed teavad Eesti Kontserti, kõik teavad Saaremaa Ooperipäevi. Ooperipäevad on ühtlasi võimas kultuuridiplomaatia projekt. Moskva, Shanghai, Tbilisi ja Ankara teatrid ei asu riikides, millega igapäevane suhtlus oleks liiga tihe või mõnel juhul pilvitu.

“Ülestunnistus” on Meelis Kubitsa iganädalaselt ilmuv artiklisari, mis kirjeldab tema mittetulunduslikku tegevust viimastel aastatel. Lisaks vahelepõiked aktuaalsetel teemadel. Artiklid on täismahus avatud Edasi Eksklusiivi tellijatele. Tere tulemast püsilugejaks!

Tänavuste ooperipäevade külalisteater on Eesti muusikasõpradele hästi teada ja tuntud Moskva Helikon Opera. Helikoni kunstiline juht Dmitri Bertman on hetkel ehk kõige mõjukam Eesti sõber Venemaa kultuurimaastikul. Venemaa teatrijuhtide liidu esimees, kogu teatrielu arendava diskussiooni eestvedaja. Lisaks kunstilisele tasemele ka hea ja tugev lobist: Helikoni enda ooperimaja avati peale renoveerimist 2015. aastal Moskva südalinnas. Need on riigi ja linna rahakotid, mis avanevad valitutele.

Bertmani seovad Eestiga pea paar aastakümmet kestvad isiklikud sidemed, neist enam kui viisteist aastat kestnud sõprus maestro Eri Klasiga. Tänavuste ooperipäevade tõmbenumber, kuhu kodumaa creme de la creme laupäevaks kohale sõuab, ongi Eri Klasile pühendatud galakontsert. Eri Klasi 80. sünniaastapäeva tähistamine jätkub kahe nädala pärast algava Birgitta Festivali raames.

Saaremaa Ooperipäevade programmi oodatuim osa, Georg Otsa mälestusele pühendatud kontsertetendus „Mr. Georg Ots“ toimus Helikoni esituses kolmapäeva õhtul ja tuleb suure nõudluse tõttu taasesitamisele ooperipäevade lõpus, pühapäeval.

Järgmise aasta 21. märtsil möödub Georg Otsa sünnist 100 aastat. Tallina Linnavalitsuse laual peaks tänaseks olema valmis projekt või vähemalt selge visioon tulevasest Georg Otsa monumendist. See on Tallinna linna algatus ega ole seotud ideega, millega tulime Eri Klasi ja Aarne Miku juhtimisel avalikkuse ette 2014. aasta kevadel. Viis aastat tagasi ei tundunud Georg Otsa mälestusmärgi avamine Tallinnas olevat reaalne. Idee oli Georg Otsa sünnilinn Peterburi.

Ülestunnistuse artikliseeria senised 36 lugu on läbinud teekonna Peterburi (2010) – Odessa (2011)– Tallinn (2012) – Jerevan (2013), avatud on Jeltsini bareljeef (2013) ja unistatud 2014. aasta suvisest ühisorkestrist. Põnevate teemade kerkimise korral olen peatunud Eesti sisepoliitikal, Gruusia, Armeenia ja Ukraina valimistel.

Mõte Georg Otsa mälestusmärgist tekkis üsna pea peale Boriss Jeltsini bareljeefi avamist.

Aita luua kvaliteetset sisu ja hakka Edasi püsitellijaks 5€/kuus.

Tasulise sisu lugemiseks tee püsimakse pangas.
Teine võimalus on allolev mikromakseteenus, kus makse toimub mobiiltelefoni teel.

Häid lugemiselamusi!

 

Meelis Kubits

Meelis Kubits

Meelis Kubits on mitme aastakümne jooksul olnud Eesti üks edukamaid suhtekorraldajaid. Viimasel kaheksal aastal on ta investeerinud suure hulga ajast ja isiklikest vahendidest erinevatesse tegevustesse, mis mitte ainult ei mahu kultuuridiplomaatia mõiste alla, vaid on seda omal moel laiendanud. Loe artikleid (59)