Podcast “Juhtimiskvaliteet on konkurentsieelis”Georg Merilo: läbivaikimine on tähtsam kui läbirääkimine

Psühholoog ja koolitaja Veiko Valkiaineni juhtimisblogi ja podcast’i seekordseks vestluskaaslaseks on läbirääkimiste ekspert ja koolitaja Georg Merilo. Georg on kirglik läbirääkimiste valdkonna fanatt, kelle unistus on viia läbirääkimiste teema võimalikult suure hulga inimesteni, sh muuta läbirääkimiste kursus koolide õppekavade üheks loomulikuks osaks.

Püüame Georgi käest välja pigistada vastust küsimusele, kuidas saaksid juhid olla osavamad läbirääkimistel. Mida tähendab mõte, et läbivaikimine on tähtsam kui läbirääkimine?

Mõtteid vestlusest:

  • Läbivaikimise kontseptsioon ise on suhteliselt primitiivne. Kui sa oled läbirääkimiste laua taga, siis neid asju, millele inimene läbirääkimiste käigus peab keskenduma, on ju tohutult palju – teema ise; hoida soovitud atmosfääri; kommunikeeruda ainuõigesti; olla nii meeldiv kui võimalik, olla nii päris kui võimalik; olla nii ökonoomne kui võimalik; hoida pidevalt silm peal kogu mängul; suuta tuvastada teine pool tüpaaži mõttes; suuta aru saada, kas keegi püüab kedagi manipuleerida – pead olema põhimõtteliselt nagu saja peaga lohe. Ja kujuta nüüd ette, kui lisad sinna juurde ka nö non-stop kõnelemise, siis kuidas see üldse võimalik on? Sa pead olema imeinimene, übermensch!
  • See ei ole realistlik, et saad kogu aeg rääkida. Kogu aeg on nii tohutult palju asju vaja radaril hoida, et miks peakski oma võimekust koormama veel rääkimisega. Ma olen ikka toonud näiteks oma koostööpartneri 90ndate lõpust, kelle arusaam läbirääkimistest põhineski verbil rääkima. Ta oli lausa ära õppinud võtte, kus ta ka sissehingamisel suutis sõnu välja hääldada. Nii ei olnud ju kellelgi võimalik tema jutujärge ära võtta. Ja seetõttu ma ütlen, et eesti keeles sõna läbirääkimine on justkui kokkulepe mingi valdkonna kohta, kus rõhk on sõnal läbi. Ja läbi mitte nö over (ing k) tähenduses, vaid selle läbi mõte on asja oluliste omaduste läbi mõtlemine, sisimas läbi sõnastamine ja siis ainult hädavajaliku ütlemine teisele poolele.
  • Minu kogemus on see, et noored on peale tulnud hoopis teise suhtumisega –  nad ei karda olla läbirääkimiste laua taga vaiki, sest nad on saanud selle jõust aru. See ongi läbivaikimine.

Veiko Valkiainen

Juhtimisblogi ja podcasti “Juhtimiskvaliteet on konkurentsieelis” eestvedaja Veiko Valkiainen on psühholoogia ja psühhoteraapia alase hariduse ning üle 15-aastase juhtimise arendamise alase töökogemusega professionaal, kes keskendub oma töös meeskondade tulemuslikkuse kasvatamisele läbi juhi ja tema tiimiliikmete mõtte- ja käitumismustrite muutmise. Loe artikleid (79)