Mari Kalkun: “Läbi katsa kalamere”. Uut Eesti muusikat

Mari Kalkuni “Läbi katsa kalamere” (eesti k. läbi kaheksa kalamere) jutustab elus olulistest äratundmishetkedest ja pöördepunktidest. “Sageli tuleb maailmas ringi rännates teha pikad tiirud mõistmaks, et see, mida otsid, ootab sind seal, kust oma teekonda alustasid,” avas loo tausta autor ise, kes armastab ühendada omaloomingut pärimusega.

Nii on ka selle võrukeelse laulu lõppu põimitud regilaul kui mõistukõne, mis ärgitab kuulajat tunnetama oma juuri. “Mina tajun regilaulu kui iidset luulevormi, kuhu on peidetud vastused paljudele olulistele küsimustele. Kuigi aeg on muutunud, on inimese põhiolemus ja mured-rõõmud jäänud ikkagi suuresti samaks.”

Video režissööri, fotograaf Kaupo Kikkase kohta lausub Mari Kalkun, et on Kaupo ande suur austaja ja teda liigutas hingepõhjani Kaupo osalusel sündinud žanriülene teos “Saja lugu”, kus ta ka ise kaasa lõi. Sealt sündis idee koostööks.

“Läbi katsa kalamere” on pala Mari Kalkuni kolmandalt sooloplaadilt “Ilmamõtsan” (2017). Album anti lisaks Eestile välja ka Saksamaal, Jaapanis ja Suurbritannias. Briti ajaleht The Guardian valis selle 2018. aasta kümne parima maailmamuusika albumi sekka. Albumi pealkiri, mis eesti keeli tähendab maailma või ilmalaant, on olnud justkui omamoodi ettekuulutuseks, viies muusiku lisaks kodupublikule esinema Saksamaale, Inglismaale, Jaapanisse, Šotimaale, Soome, Rootsi, Islandile, Belgiasse ja Luksemburgi.

Eestis näeb Mari Kalkunit Tallinn Music Weekil 30. märtsil kell 23 Vabal Laval. Loe ka Edasi intervjuud Mari Kalkuniga.