Edasi helifilter: uut muusikat & tulevaid sündmusi. Veebruar

Sel aastal uue materjali kallale asuvad elevandid lubavad siiski ka vanu hitte mängida.

Helifilter on rubriik muusikast huvitatud lugejale, kus Edasi muusikatoimetajad Johanna Maria Mängel ja Liisi Voolaid vahendavad Eesti, aga ka suurema muusikamaailma uudiseid. Hall-valgel kuul, kus kevadeootus juba läbi helide meiega flirdib, on nii uue muusika kui ka kontsertide fookuses päris kontrastne, ent südames seotud duo – soul ja rokk.

Reliisid

Liisi soovitab: Maggie Rogers “Heard It In A Past Life”

Paljud on kindlasti tuttavad mõne aasta taguse viral videoga, kus superprodutsent/inimene Pharrell kommenteerib ülikooli kursusel mentorina just Maggie Rogersi loodud lugu ja on vaimustusest hämmingus? Sellest ülikooli kursuse projekti loost saigi hiljem Maggie “Alaska” nimeline singel. Nüüd andis naine välja tervikalbumi ja ka New York Timesile pika intervjuu, teemal, kuidas talle alles tudengina peale valatud tähelepanu pärast Pharrelli “intsidenti” teda tegelikult mõjutas, ja mis kõik täispikka albumisse jutustuse ja emotsiooni ja küpsuse vormis kantud on. Seda kõike saab muidugi kõige ehedamalt tajuda muusikat kuulates. Maggie on siiras, veidi retro, veidi folk, veidi pop, üleni originaalne. Kuula siit.

Liisi soovitab: Helina “Ms. Vitamin C”

Foto: Virge Viertek

Helina on koreograaf-tantsija-muusik Helina Reinjärv. 2012. aastal osales naine ka Eesti Laulul, tol korral veel Milky Whip artistinime all. Viimastel aastatel on ta aga enda loominguga toimetanud nime all Hash, andes möödunud suvel välja videosingli “Man Up”. Nüüd aga ilmus naisel lühialbum nimega “Ms. Vitamin C” ja seda ka uue – või siis vana- artisti ehk enda nime Helina sildi alt. Albumil voolab värskeim helinektar, kus Helina (räpi)riim seguneb teiste kodumaiste andekuste tehtud biitidega. Üllatuslik, julge ja äge doos elektrooniliselt ergutavat kevadet! Kuula siit. 

Liisi soovitab: Jamila Woods “HEAVN”

Ameerika laulja-luuletaja-muusiku vokaal, mis soojendab, tõstab, hoiab, toetab. Neo souli, gospelit, R&B’d ja spoken wordi siduv helisümbioos, kus kesksel kohal sõnum läbi lüürika ja pehmus lauljanna hääles. Mõnus kaaslane hommikutesse, kes silitab pead ja värskendab vaimsust.  Kuula siit.

Johanna soovitab: King Gizzard & the Lizard Wizard “Cyboogie”

Austraalia psühhedeelrokipead andsid eelmise kuu lõpusirgel välja esimesed uued helid peale kahe aastast vaikust. See on märkimisväärne aeg bändi osas, kes lansseeris 2017. aastal viis kauamängivat. Vaikimine lõpetati üle 6-minutilise kosmosesõiduga, mis võngub läbi moonutatud sündisaundide ja vokaali. Kõlapildilt meenutab “Cyboogie” pisut Thundercati varasemat kraami.

Johanna soovitab: James Blake “Assume Form”

Oma neljandal stuudioalbumil viskab Blake kokku hiphopi, ambienti, minimalismi ja doo-wopi elemente ning voolib helimosaiigist kokku 13 armastusest pihtivat rada. Võib olla, et hiphop voolas tema helipildile hiljutiste kollaboratsioonide kaudu. Blake oli juures nii Beyoncé “Lemonade”, Kendrick Lamari “DAMN”, Travis Scotti “Astroworld” kui Jay-Z  “4:44” albumite valmimisel. Niisiis pakub “Assume Form” läbi oma kirju kõladepaletti palju avastamisrõõmu. Näiteks eksisteerivad ühe albumi raamides nii oma peenes lihtsuses vangistav, vaimuliku muusika piire puudutav “Lullaby for My Insomniac” kui ka R’n’B rütmis kulgev “Can’t Believe the Way We Flow” ja ärev araabia-hõnguline trapnumber “Tell Them”.
Kuula siit.

Põnevad muusikasündmused veebruaris

Liisi soovitab: Elephants From Neptune’i kontsert 8. veebruaril

Vahepeal natuke ühe teise projektiga (Kuradi Saar) müdistanud, mitmekordselt auhinnatud rokkbänd Elephants From Neptune avab oma kontsertaasta Telliskivi Loomelinnakus, Kivi Paber Käärid kontsertpaiga laval, mis isegi kunagi nende jaoks ehitatud sai. Sel aastal uue materjali kallale asuvad elevandid tahavadki nüüd tähelepanu oma “eriprojektilt” ikkagi peamisele tagasi juhtida, sest pikalt eelmise aasta vilju maitsma ei jääda. Lubatakse lavale tuua ka vanu häid lemmikhitte. Kontserdi info siin.

Johanna soovitab: Kali Briis “Cloudy with a Chance of Briis” plaadiesitlus

Kali Briis ehk selkorral bändipea Alan Olonen, Laura Junson ja Erko Niit on ansambli viiendaks kauamängivaks kokku pannud pehmed elektroonilised võnked ja ajakajalised nutipõlvkonna mured. Detsembris maailmaga jagatud uut kogumikku on mehed ise võrrelnud oma 2012. aasta “Moon Ghost” albumiga, mis pakatas “elektrist, ärevusest ning sündis iseendaga dialoogis olemise tulemusena.” Bassigruuvi ja sündikiiri täis heliudus saab hõljuda 9. veebruaril Tallinnas U3 Kontsertklubis (endine Sinilind). Kali Briis puhub veebruari lõpus veel ka Tartus Gen Klubis (22/02) ja Pärnus Kultuuriklubis Tempel (23/02). Rohkem infot leiad siit.

Johanna soovitab:  The Neighbourhood kontsert

11. veebruaril tasub taaskord samm seada Saku Suurhalli poole, kus esineb USA alternatiivroki grupp The Neighbourhood. Paljud mäletavad California härrade sensuaalset topeltkaverit Destiny’s Childi ja Justin Timberlake’i bängeritest “Say My Name/Cry Me a River” ning kuskil altpopi ja roki piiril väänlevat hitti “Sweater Weather”. Põhispektaaklit soojendavad žanriskaala raskemat otsa esindav Health ja melanhoolset hiphopi viljelev Yeek. Kontserdi info leiad siit.

Edasi.org muusikatoimetajad: Liisi Voolaid ja Johanna Maria Mängel