Meie aju ei ole ehitatud paljudeks samaaegseteks tegevusteks ja pideval multitasking’l on oma hind. Moodsa maailma mõjudest meie ajule kirjutab Inc.com.
Aju ei ole ehitatud multitasking’ks
Meie aju on ehitatud selliselt, et keskenduda ühele asjale korraga. Hüplikkus erinevate tegevuste vahel aeglustab aju tööd ja mõjutab meie produktiivsust.
Multitasking nõuab pidevat otsustamist: kas ma vastan sellele tekstisõnumile või ignoreerin seda? Kuidas ma vastan? Kuhu ma salvestan selle e-kirja? Kas ma jätkan töötamist või teen väikse pausi? Tuleb välja, et otsustamine on tegelikult väga kurnav ja isegi väike otsus näib võtvat samapalju energiat kui suur.
Multitasking kutsub ajus esile ka halbu harjumusi. Iga kord kord kui keskendume mingile väiksele ülesandele (tekstisõnumile vastamine, vms) suureneb ajus nn motivatsioonihormooni dopamiin hulk. Aju armastab seda ja nii võime jääda kinni väikestesse ülesannetesse, mis annavad meile kohese rahulolutunde nagu oleksime saanud hakkama millegi suurega. Olgugi, et seda ülesannet ei eksisteerinud 15min varem.
Loe edasi Multitasking Is Killing Your Brain ja Why the modern world is bad for your brain