TED Talk toob Harvardi professor Robert Waldingeri esituses meieni harukordse, 75-aastase uurimuse leiud ja avaldab tarkuse, kuidas elada õnnelikku ja rahuldustpakkuvat elu läbi aastakümnete.
Teismeliste unistus on raha ja kuulsus
Kui milleeniumilastelt e generatsioon Y käest küsiti, mis on nende elu kõige tähtsam eesmärk, siis vastused olid raha (80%) ja kuulsus (50%). Harvardi ülikooli täiskasvanute arengu uurimisinstituut viis läbi 75-aasta jooksul läbi uuringu ja jälgis 724 inimese elu, et teha selgeks, mis teeb ja hoiab inimesi õnnelikuna läbi elu. Aastate jooksul viidi läbi hulgaliselt kohtumisi ja jälgiti uuringus osalenud meeste elu uurides tervise, töö, perekonna, koduse elu jne kohta. Algsest fookusrühmast on tänaseks elus veel 60 inimest, enamasti 90-aastased ja kõik nad osalevad endiselt veel uuringus. Robert Waldinger on uurimisrühma neljas direktor.
Uuring andis selge sõnumi – meid hoiavad terve ja õnnelikuna head suhted.
Uuringust võib välja tuua 3 suurt õppetundi:
- Sotsiaalsed ühendused. Inimesed, kes on rohkem seotud kogukonna ja perekonnaga elavad kauem ja on õnnelikumad. Üksindus on toksiline.
- Suhte kvaliteet. Võid olla suhtes, aga ikka olla üksik. Need kes olid 50-ndates rahul oma suhtega, olid 80-ndates kõige tervemad.
- Head suhted kaitsevad. Mitte ainult keha, ka meie aju. Mälu on parem.
Miks neid teadmisi on nii raske vastu võtta ja nii lihtne ignoreerida?
Oleme inimesed, tahame kiirparandust. Suhted on keerulised, siin ei ole lihtsaid lahendusi, see ei ole glamuurne. Suhted vajavad tähelepanu, ühiseid ettevõtmisi, kontakti lähedastega.