Reigo Ahven: kust alustada? Ahven avastab Ameerikat

Martti Siimann, Orm Oja, Tõnis Siigur, Marko Zukker.

Kas alustada sellest, et jää on ametlikult sulanud ja Maaeluministeerium saab minu käest mitteametliku “Innovaator 2018” auhinna seoses Philly Joe’s NYC-i projekti toetuse reaalse otsusega? Sest nad nägid puude taga metsa enne teisi ja mõistavad, et väike Eesti saab olla SUUUUR ainult läbi “ekspordi” ja Eesti ettevõtjad on juba pikemat aega rohkem kui konkurentsivõimelised nii paljudes valdkondades.

Või sellest, et olen saanud kokku kümnete üliedukate eestlastega, kes on NYC-is toimetavad tippjuristid, investorid, kinnisvaragurud, muusikud, diplomaadid jpt – kelle kallist ajast, kogemustest, kriitikast, tunnustusest, nõuannetest ja kontaktidest on küllalt, et “ehitada” sõna otseses mõttes ükskõik mida? Ja et ma saan unistada edasi Eestit pühitseva jazziklubi rajamisest?

Või sellest, et mu kallid sõbrad, kellel on tuhat tähtsamat asja teha, on võtnud pidada nii pikki Facetime konverentse, et mu telefonil oli vaid kaks valikut – maha põleda või tühjaks saada (õnneks valis viimase)?

Need on olnud Eesti edukamad ärimogulid, kellele läheb korda, et kui on olemas idee, initsiatiiv, väljund ja selgelt liiga palju usku, siis see kõik lihtsalt kanalisatsiooni ei voolaks.

E-kirjad on ammu põrutanud mööda 5000 tähemärgi verstapostist, ja sisu on aus, otsekohene ja jurilotmanilikult laetud – selline eluülikool on muidugi omavahel öeldes puhas unistuste materjal.

Või äkki alustada sellest, et täna nägid mu silmad väga sümpaatset Viimsi kandis omaks saanud asjalikku, ambitsioonikat ja üdini julget kontuuri sisenemas ühe väga suure potensiaalse tulevikuga hoone esimesele korrusele, kellele järele jõudes avastasin Baltikumi tunnustatuma restorani lõpubossid olemas päriselt ka (ja mitte ainult minu väga võimekas vaimusilmas) tulevase barjääre murdva projekti epitsentris, et arutada Eesti toidukultuuri toomist kogu planeedi raevukamasse linnakeskkonda?

Lisaks olid kohal mehed, kes võiksid silma pilgutamata võtta vastu töö ette valmistada Inglise Kuningliku perekonna pulmade toitlustuse või Floyd Mayweatheri 50nda juubeli 12 käigulise õhtusöögi kartmata midagigi (esimesel äpardudes on selge, et kunagi ei lööda rüütliks, samas kui teisel võssa pannes peab lootma, et ei lööda kasti, eksju).

Või äkki teeks otsa lahti sellega, et ainult siin, jazzimaailma tormisilmas saad samal (laupäeva)õhtul kokku saada kahe Grammy jazzartistiga, kellele saad värisevi käsi ulatada oma plaadikese ja 24 tunni jooksul saad vastuse täiesti ootamatult positiivse tagasiside ja analüüsiga? Kui maailmas on nii palju muusikat, kuidas ja miks nad võtsid selle aja oma kiirest graafikus?

Või sellest hoopis, et õnnestuski leida elukutseline operaator, kes on filminud sarju, mis on saanud auhindu ja mida on näidatud miljoneid tunde üle maailma, et ta dokumenteeriks protsessi, mida kujutab endast ühe jazziklubi loomine New York Citysse – kohta, kus jazziklubi kui selline on sündinud? Et dokumenteerida protsessi, mille eesmärk on selge aga teekond teadmata?

New York on selle lühikese aja jooksul õpetanud mõned asjad, mida kardetavasti väga vähestest kohtades mujalt päriselt õppida saab.

Kui tahad midagi, tee seda kohe. Kui sa kohtad kedagi, räägi temaga kohe. Seisa enda eest, sest isegi ilma igasuguse ohtlikkuse varjundita, sinu eest ei saa seista keegi teine.

Või äkki peaks kirjutama sellest, et terve Soome eepos on kirjutatud muusikaliks ja kanti ette Manhattanil eile? Et seal kõlab koos inglise ja soome keel, ülistatakse ainult meie kandile omast patsifistlikku ent vankumatut kargust ja usku, et väesõnade ja muusikaga jõuab kaugemale, kui toore jõuga. Ning et kogu selle mitmeaastase ettevõtmise jõudmise ainult paari sammu kaugusele ihaldatud Broadwayst on teinud võimalikuks just Eestist pärit laulja ja produtsent?

Kust alustada, kui kõik on võimalik???

Reigo Ahven

Reigo Ahven

Reigo Ahven on eesti trummar. “Ahvena seiklusjutte Ameerikast” on kolumn, mis edastab tundeid, avastusi, tõdemusi, õnnestumisi ja tõkestumisi seoses Ameerikasse kolimisega, et luua pop-up Philly Joe’s jazziklubi ja Eesti kultuuriesindus New York Citysse. Loe artikleid (6)