Raamatuarvustus. Silvia Pärmann: võikalt imepärane Alejo Carpentieri “Valgustuse sajand”

Alejo Carpentier.

Paari kuu eest lõpuks ka eesti keeles ilmunud “Valgustuse sajand” (1962) on Alejo Carpentieri suurromaan, mis käsitleb Prantsuse revolutsiooni mõju ja tagajärgi kauges ning eksootilises Kariibi mere piirkonnas – ent see on kõike muud kui lihtsalt veel üks ajalooline romaan revolutsioonist.

 Raamat: Alejo Carpentier, “Valgustuse sajand”. Tõlkija Maarja Paesalu. Tartu Ülikooli kirjastus

Kirjandusteadlased on Carpentieri (1904–1980) alati paigutanud Ladina-Ameerika maagiliste realistide seltskonda, ta ise nimetas oma žanri aga järjekindlalt barokseks “imepäraseks tõeluseks”. Ükskõik kuidas teda määratleda, jääb Carpentier 20. sajandi üheks olulisemaks Kuuba ja Ladina-Ameerika kirjanikuks, kes avaldas jõulist mõju Gabriel García Márquezele, teistele Ladina-Ameerika kirjanduse rahvusvahelisele areenile lennutanud autoritele (kes tegelikult elasid enamuse ajast Euroopas, eriti Pariisis, ja omavahel tihedalt suhtlesid) ning ka Kuuba kirjanike uuele põlvkonnale, nagu näiteks Leonardo Padurale.

Silvia Pärmann

Silvia Pärmann on Edasi kaasautor, fotograaf ja ajakirjanik, kes on viimased kümme aastat toimetanud mitut arhitektuurile, disainile või moele keskenduvat ajakirja. Loe artikleid (241)