Katarina Tomps: “Suure segaduse inimesed”* – Vaba Lava välismaal

Vestlus pärast "Kahe garaaži" etendust Leedu Rahvusteatris. Foto: Vaba Lava

Vaba Lava produtsent Katarina Tomps kirjeldab teatri reisikirjas, kuidas teater kultuurivahetusena mõjub ja miks välisreisid vajalikud on.

Aeg-ajalt kimbutab inimesi reisikihk, tung lennata uude riiki ja kogeda seal midagi muud kui oma argipäeva. Umbes sarnastel ajenditel reisivad teatrid ja inimesed selle sees. Erateater Vaba Lava reisis 2022. aasta kevade ja suve jooksul viies riigis ning andis kokku 11 külalisetendust. Seda nii omal initsiatiivil kui tänu festivalikutsetele. Artiklis on vaatluse all Marius Ivaškevičiuse kuraatoriprogrammi “Murranguaja inimesed” (2019–2021) külalisetendused Lätis, Leedus ja Horvaatias.

Peegeldused Leedust

20.–22. aprillil oli Vaba Lava lavastustega “Kaks garaaži” (lavastaja Elmārs Seņkovs), “Mul oli nõbu” (lavastaja Valters Silis) ja “Error 403” (lavastaja Nikolai Halezin) külas Leedu Rahvusteatris. Enim jääb kõigist Leedu ajakirjanduse kajastustest silma peegeldusefekt. Julgen arvata, et see on üks tähtsamaid tahke taolise välissuhtluse ja kultuurikogemuse juures. Me kõik näeme enda peegeldust, kuid vahel on vaja impulsse ka väljast, et tajuda oma positsiooni, suhtumist ja trajektoori.