Maris Pihlap: kui me ei julge pärimust millegagi miksida, suretame selle välja

Maris Pihlap. Foto: Kerttu Kruusla.

Produtsent, laulja-laulukirjutaja ning multiinstrumentalist Maris Pihlap on koha siinsel muusikaareenil väärikalt ja sundimatult sisse võtnud. Tema 2021. aastal ilmunud EP oli üks kolmest Aasta Debüüdi nominendist Eesti Muusikaauhindadel ja teenitult – ta on leidnud lühialbumi toonides muljetavaldava tasakaalu traditsioonide ja novaatorlike ideede, rahuliku kulgemise ja kasvava pinge ning karge selguse ja uduse une vahel. Kui Von Krahli kohvikus ühel juuni vihmasel päeval kohtume, on tema esimene kauamängiv album “The Search for Life Within” väljas olnud nädal aega. Rääkisime Marisega muusika tervendavast mõjust, ootusteta kulgemisest ning pärimuskultuuri väärtustamisest.

Kuidas albumi kirjutamise ja väljaandmise protsess sulle mõjub? Millised etapid on meeldivad, millised ebameeldivad? 

Albumi valmimise juures on minu jaoks kõige keerulisem tehniline lihvimine. Loomeprotsess käib tavaliselt kähku ja seda kannab põnevus ning õhin. Kui lugu on enam-vähem valmis, tuleb hakata tegema puhtaid salvestusi, neid miksida. See kõik on küll loominguline ja põnev, aga kui sa esimese hoo pealt piisavalt ruttu looga lõpuni ei lähe ning päris salvestust ei tee, võib lihvimise faas olla vaevaline ja frustreeriv. Lõpuks oled juba nii mitu korda asju üle käinud, et ei saa enam aru, mis on hea ja mis toimib.

Johanna Maria Mängel

Johanna Maria Mängel on vabakutseline muusikaajakirjanik ja sotsiaalteaduse magister, keda paeluvad eelkõige eri kultuurinähtuste allikad, allhoovused ja mõjud ning muusika äärealad. Loe artikleid (62)