Krõõt Kukkur. Kunstimuuseum keset Mustamäed. “Kunst kodudes”

Krõõt kunsti keskel. Üleval paremalt Zahars Ze, Liisa Kruusmägi, Chiara; all paremalt Krõõda enda kaks risoprinti, Lili Arnold, Viktor Gurov. Padi Donna Wilson. Foto: Iris Kivisalu

Krõõt Kukkur on üks neist kunstnikest, kelle eriomane stiil ja släng eriti kiiresti mällu sööbivad. Tema värviliste teoste musta karva huumor kutsub esile nii homeerilisi naerupuhanguid kui malbet muhelemist. Ja ma ei räägi ainult enda eest! Krõõda iroonilised, armsad, aga ka stiilselt ülbed roppusi pilduvad tegelased, at your face värvikombod ja intiimsed detailid võitsid juba ammu minu sümpaatia.

“Kunst kodudes” on rubriik, mis avab huvitavate loojate koduuksi, riiuleid ja seinapindu ning uurib, kuidas ja miks kunst koju tungis ja milliseid avastusi kooselu teostega kaasa on toonud.

No kujutage nüüd ette või vaadake Krõõda kodukalt coucou.ee, kuidas turris kõuts tekikesel kräunub “Here to fuck this shit up”, teine kiisuke jälle mjäub “Always in a bad mood” ning kolmas lihtsalt katsub ennast 100% puuvillasel T-särgil. Edasi tulevad juba konkreetsed üleskutsed ja diagnoosid nii rinnamärkidel kui pisikestel taskupeeglitel, nagu “Emotionally Unstable”, “Kiss my Ass”, “Look like a dick”, “Suck it”, “Never Not Tired”, “f*ck all”, “fuck off”, “Dead inside”, “Slowly dying inside”. Kuigi paljud teosed kutsuvad tõesti otsesõnu taguotsa musitama või sinna minema ning üldse on töödel palju F- ja S-tähega sõnu ning sõnumeid, siis kunstist, kusjuures, sai Krõõdaga täitsa sündsal viisil räägitud. Ning vaatamata suht ropule sissejuhatusele on oluline mainida, et Krõõda kodu on lisaks mõnusale punk-rock-vaibile igati viks ja viisakas. Nagu muuseum.

Bianka Soe

Bianka Soe on kunstiteadlane, Telliskivi Loomelinnaku sisujuht ja kunstifestivali “Ma ei saa aru” peakorraldaja. Loe artikleid (15)