Podcast “Juhtimiskvaliteet on konkurentsieelis”Andres Liinat. Juht on kui treener

Veiko Valkianinen ja Andres Liinat

Psühholoog ja koolitaja Veiko Valkiaineni juhtimisblogi ja podcasti külaliseks on kauaaegne edukas tippjuht ja korvpallisõber Andres Liinat, kellega räägitakse väärtuspõhisest juhtimisest, usalduslikest suhetest tööl, tiimi eesmärgistamisest, vastutusest tulemuste eest ja muudel juhtimisteemadel. Juhi rolli paremaks mõistmiseks kasutab ta metafoorina treeneri mõistet: “Mul on see küll aidanud paremini aru saada, mis juhi rolli olemus on.”

Mõtteid vestlusest

  • Juht kui treener. Kui nüüd spordi valdkond appi võtta, siis võib öelda, et juht on nagu treener. Päeva lõpuks loeb võit ja treener peab looma päris mitmed eeltingimused, et see võit saaks koju tulla. Juhi tiimiliikmed on nagu mängijad palliplatsil, kelle üksikutest pingutustest ainuüksi ei sõltu meeskondlik tulemuslikkus. Nii nagu meeskondlikes pallimängudes, sõltub ka äriorganisatsioonides juhi ja tiimi edukus eelkõige ikkagi meeskonnamängu kvaliteedist — kuidas mõistetakse üldeesmärki, kui hästi on rollid jaotatud, kui hästi on mängijad treenitud, kui hästi mõistetakse teineteist — see on juhi töös kõige olulisem. Paralleele ei ole raske tõmmata: on see siis treeningprotsess, mis väljendub organisatsiooni ja töötajaskonna arendamises; on see siis mängijate rollijaotus, mida võib vaadelda ettevõttes kokkulepitud struktuuri ja tööjaotusena; on see siis nö söödu andmine, mis peegeldab ettevõtte sisemist toimimisloogikat ja väärtusahelat jne.
  • Mängivatest treeneritest. Mida kõrgemal tasemel käib mäng, seda vähem on mängivaid treenereid. Treener ei saa platsile joosta või kättpidi mootorisse minna. Ta saab teha õigeaegseid mängijate vahetusi, saab võtta time out’i, samuti muuta mängu taktikat, aga selle elluviimine käib ikkagi puhtalt platsil.
  • Usalduse tähtsusest tulemuste saavutamisel. Mina usun, et usaldus tuleb enne tulemuslikkust. Sa saad tulemuslikkuse ehitada usalduslikule baasile. Tõsi, usalduse ja tulemuslikkuse suhe on kindlasti ajas muutuv — kõigepealt on usaldus kui krediit, mis annab eelduse hea tulemuse saavutamiseks, mis omakorda tugevdab veelgi edaspidist usaldust jne. Või siis usalduskrediit kaotatakse, mille tagasivõitmiseks on vaja juba ennast mitmekordselt tõestada.

Andres Liinat on juhina töötanud muuhulgas hotellis Olümpia / Reval Hotelligrupis, Tallinna Kaubamajas, Hansapangas ja Tartu Ülikoolis. Hetkel töötab ta tegevjuhina ettevõttes Cleveron, mis tegeleb pakiautomaatide tehnoloogia arendamise ja võrgustike ehitamisega.

Veiko Valkiainen

Juhtimisblogi ja podcasti “Juhtimiskvaliteet on konkurentsieelis” eestvedaja Veiko Valkiainen on psühholoogia ja psühhoteraapia alase hariduse ning üle 15-aastase juhtimise arendamise alase töökogemusega professionaal, kes keskendub oma töös meeskondade tulemuslikkuse kasvatamisele läbi juhi ja tema tiimiliikmete mõtte- ja käitumismustrite muutmise. Loe artikleid (81)