Pärtel-Peeter Pere: kuidas turundada linna?

Foto: Shutterstock

Linnas kohtuvad inimesed, sünnivad uued mõtted ja koostööd. Kus linn paneb õla alla ja loob ettevõtetele platvormi, sünnib edulugusid rohkem. Linnaruum on aina tähtsamal kohal. Kuidas linna maine kujuneb ja mida linnaelanik saab selleks teha?

Artikli autor Pärtel-Peeter Pere on linnastrateeg, Miltton Grupi üksuse Urban Affairs vanemkonsultant. Artikkel on esmalt ilmunud Edasi paberajakirja kevadnumbris, mis on saadaval suuremates kioskites üle Eesti ja jaekaupluste ajakirjandusletis. Kõiki seniseid pabernumbreid saab osta Edasi e-poest.

Visioon on tugev juhtimistööriist. Maailma esimese kliimaneutraalse pealinna plaan algatati Kopenhaagenis 2009. aasta paiku – süsinikuneutraalseks aastaks 2025. Avalikus hankes tunnistati, et ei teata kuidas, aga tahe on suur, tulge appi. Cisco ja Hitachi teiste seas tulidki. Stockholmi Kaubanduskoja märtsikuises konkurentsivõime indeksis kõrvutatakse 27 Euroopa pealinna 11 parameetri alusel. Eesmärk on aidata siinseid ettevõtteid ning meelitada rohkem investeeringuid ja talente. Kalasatama on Helsingi tark linn nagu Kopenhaageni Nordhavn ja Stockholmi Norra Djurgårdsstaden. Nagu ka Oslos, hulbivad vees saunad. Parkimiskohti on uusarendustes 0,4 korteri kohta – see on linna nõudmine. 20% korteritest on linnaüürikorterid (mitte sotsiaalkorterid). Südalinn on veerandtunnise rattasõidu kaugusel, ühistranspordiga saab kaugemalegi veel. The New York Times kirjutas ühe Kalasatama korteriühistu arutelust, kas osta neli või vähem elektriautot. Kalasatama kõrvale tuleb veel 3000 korterit, kus linn pole nõudnud mitte ühtainsatki parkimiskohta.