Linnaruum. Marko Kuusik: jõeäärsed metropolid näitavad teed, Tartu püsib tihedalt kannul

Chicago jõeäärse linnaruumi teebki eeskuju vääriliseks just valgustus. See on kujundatud mänguliseks, kutsuvaks ja interaktiivseks – drastiline kõrvalekalle varasemast karmist turvastiilis valgustusest. Foto: Shutterstock.

Pandeemia muutis üleöö inimeste ootusi võimalustele, mida avalik linnaruum pakkuma peaks. Enamik Euroopa linnu asuski aktiivselt arendama ning otsima oma elanikele uusi ja mitmekesiseid puhkuse- ning spordivõimalusi. Jõeäärsed linnad on eelisseisus, sest jõgi ja selle kaldad pakuvad nii ääre- kui ka südalinnas võimalusi väga erinevaks meelelahutuseks ja spordiks: sõudmisest kalapüügini, jooksmisest piknikupidamiseni, välikohvikutest kontsertideni. Tartus näeb oktoobri lõpus viiel õhtul võimalusi ja elamusi, mida jõeäärne linnaruum tartlastele pakkuda võiks.

Artikli autor Marko Kuusik on Eesti Valgustusdisainerite Assotsiatsiooni juhatuse liige.

Läbi südalinna voolava jõe ja selle kallaste avamine linnaelanikele pole aktuaalne teema üksnes Tartus või Pärnus, kus need paigad on linlastele aastakümneid kas lausa suletud olnud või siis oli neil oma heale asukohale vaatamata vähe pakkuda. Jõeäärsed metropolid nagu London ja Chicago on samuti otsimas häid viise, kuidas südalinna läbivad jõed ja nende kaldad linnaelanike kasutusse anda. Nende tarkadest lahendustest oleks meil palju õppida.