Ärimaailmas kutsutakse kiiresti kasvavaid ettevõtteid gasellideks. Need on ettevõtted, mis suurendavad oma ärimahtusid galopeerivalt ehk on kasvatanud käivet ja kasumit viimase kolme aasta jooksul vähemalt 50 protsenti. Selle määratluse järgi on ka LHV gasell, kirjutab panga juhatuse liige Indrek Nuume ajakirjas Investeeri ning jagab oma tähelepanekuid, mida peaks ettevõte tegema, et oma tegevuses ja plaanides õnnestuda.
Püstita suur eesmärk
Esiteks on vaja suurt eesmärki, miks hommikul üles tõusta. Eesmärk ei pea olema mõõdetav, aga see võiks olla emotsionaalselt tunnetatav. LHV visiooniks on Eesti, kus inimesed ja ettevõtted julgeksid suurelt ette võtta, et Eesti inimesed oleksid hinnatud töötajad ning meie ettevõtted ja riik oskaksid seda väärtustada. Kui töötajad vastavad rahuloluküsitluses jaatavalt küsimusele „Kas tuled esmaspäeva hommikuti hea meelega tööle?” on ettevõte suutnud vajalikke tegevusi õigesti juhtida.
Vali hoolikalt personali
Teiseks, lisaks suurele eesmärgile tuleb palgata häid inimesi, aga neid saab värvata ja hiljem motiveerida ainult siis, kui jagada nendega tulu, vastutust ja usaldust. Ettevõtte töötajad on ettevõtte sisekliendid ja emissarid. Nad soovivad igapäevaselt näha ja isiklikult tunda neid inimesi, kelle heaks nad tööd teevad. Nii nagu head restorani iseloomustab see, et igapäevaselt on kohal ja nähtav ettevõtte omanik, andes nõnda külastajatele vajaliku kindlustunde, et nad on hästi hoitud ja toit on maitsev, siis samasugust tähelepanu vajab ka ettevõtte töötaja.
Tee mõõdetav plaan
Nagu ütles kunagi Paul Keres: ka halb plaan on parem kui plaanita mäng. Plaan aitab hoida fookust tegevustel. See on nagu orienteerudes aeg-ajalt kaardi vaatamine, mis aitab aru saada, kus oled ja kui kaugel on vahefiniš. Plaani koostades tekib parem arusaam, milles täpselt on sinu ettevõte konkurentidest parem. Hea finantsplaan näitab lisaks kasuminumbrile vajalikku likviidsuse varu, sest
ettevõtted ebaõnnestuvad kahel põhjusel:
kas ei teenita pikaajaliselt kasumit
või ei omata lühiajaliselt piisavat likviidsust.
Täpsus rahaasjades
Edukat ettevõtjat iseloomustab asjaajamise korrektsus ja oma lubadustest kinnipidamine. See pedantsus kandub edasi ka organisatsiooni ja selle võtavad üle ettevõtte töötajad. Eeskuju on nakkav ja firma kultuur on see, mis aitab rasketel aegadel organisatsiooni koos hoida ja ühes suunas liikuma panna.
Natuke julgust ja pisut pimedat usku
Viiendaks on vaja julgust ja veidi ka pimedat usku, et teed õiget asja isegi olukorras, kus kõikidele küsimustele veel vastuseid ei ole. Tuleb minna (mõelda) Eestist (kastist) välja, olgu see siis London või mõni muu linn. Laiema maailma poole vaatamine on nagu kevadine tubade tuulutamine, mis annab organisatsioonile uue hingamise. Ja ajalugu on näidatud, et teinekord võivadki plaanid realiseeruda, ka need kõige ulmelisemad.
*Artikkel ilmus LHV ajakirjas Investeeri 2/2017