Igor Sööt: naudime suve prantsuse veinidega. Teine osa – “Salatid, mereannid, kala, sushi, supid”

Seekordses loos tuleb juttu veini ja toidu sobitamisest (salatid, mereannid, kala, sushi, supid), kolmandas osas on teemaks veini sobitamine pasta ja riisitoitudega, grillitud kala ja mereandidega. Neljas ja viimane osa võtab kokku veinide serveerimisega seotud soovitused. Suveveinide ja toiduteemalise artikliseeria esimest sissejuhatavat lugu saad lugeda siit.

Salatid

Suvi on Eestis salatite aeg. Leidub palju kohalikku värsket toorainet ja ka palav ilm soosib kergema toidu tarbimist. Kuna värske salat sisaldab ohtralt rohelisi taimi, siis tuleb arvestada tooraine mõrkja maitse iseloomuga. Mõrksust toidus taandab hea hape ja puuviljasus veinis. Kindlasti tuleks vältida salatite kõrvale mõrkja alatooniga veini serveerimist. Veinis olev mõrksus võimandab salati mõrksust ja tulemus on pigem ebameeldiv. Lisaks tuleb arvestada lisatoorainete eripäradega, mida allolevas lõigus ja ka edaspidi veinidega sobitamisel arvestame.

  • Kitsejuustusalat

Kitsejuust on spetsiifilise jõulise aroomi ja maitsega, mis nõuab ka veinis jõulisemaid aroomi- ja maitsekarakteristikaid. Kuna värske juust on ka üsna happeline, lisatakse balansiks sageli magusat balsamico’t või keedist, mis nõuab veinis puuviljasust. Ideaalne ja klassikaline sobivus peitub kergetes, kuid aromaatsetes ja rohustes, kuid ometi puuviljastes Sauvignon Blanc’ist valmistatud veinides, nagu Sancerre, Menetou-Salon või Quincy. Alternatiiviks leiame põnevat sobivust Edela-Prantsusmaalt pärit Colombard’ist ja Ugni Blanc’ist tehtud veinidest.

Igor Sööt

Igor Sööt on VinsDeFrance peasommeljee ja lektor Eesti Sommeljeede Erakoolis. Loe artikleid (42)