Tõnu Palm: hinnakasv õlitab majanduse hammasrattaid

Majanduses on ettevõtjal ja töövõtjal lihtsam opereerida pigem kasvavate kui langevate hindadega.

Kui kiire hinnakasv tuleb kahjuks, siis mõõdukas inflatsioon on vastupidi kasulik, sest hoiab majanduse töös ja peegeldab sissetulekute kasvu. Ettevõtjal ja töövõtjal on lihtsam opereerida pigem kasvavate kui langevate hindadega.

Artikkel on esmalt ilmunud Edasi paberajakirja juubelinumbris, mis on saadaval suuremates lehekioskites. Kõiki seniseid pabernumbreid saab osta ka digiajakirjana.

Kiire hinnakasv jätkub Euroopas vähemalt selle aasta lõpuni

Koroonakriisi kammitsaist vabanenud majandus, sealhulgas ka Eestis, kogeb nüüd varasema hinnalanguse taustal väga kiiret tarbijahindade kasvu, mis võib ulatuda ajalooliselt erakordse tasemeni, 5-6 protsendini. Hindade aastakasvu tempo jõuab mitmes arenenud riigis lähipoolaastal tippu ja hakkab sealt edasi järk-järgult hoogu maha võtma. Eeskätt pean silmas USA-d, mis on majandustsükli mõttes Euroopast ees. Seega esimene inflatsioonipööre leiab tõenäoliselt juba lähikuudel aset USA-s, sellele järgneb ca pooleaastase nihkega euroala ja väikese viitega ka Eesti, kus on olnud seni üks kiiremaid hinnakasve Euroopas.

Tõnu Palm

Tõnu Palm on Luminor Bank Eesti peaökonomist. Loe artikleid (4)