Tõnu Palm: riikide edukus sõltub tööpuuduse pidurdamisest

Foto: Shutterstock.com

Tööpuuduse määr kujuneb kõige olulisemaks riikide edu mõõdikuks koroonaviirusest taastumisel, sest töökohad puudutavad kodanike heaolu kõige otsesemalt. Lisaks on neil mõju nii majanduse taastumise kiirusele kui ka edasistele poliitilistele valikutele.

Artikkel on esmalt ilmunud Edasi paberajakirja sügisnumbris, mis on saadaval suuremates lehekioskites. Kõiki seniseid pabernumbreid saab osta ka digiajakirjana.

Majanduste esialgne taastumine koroonaviiruse piirangute leevendamise järel saab kolmandas kvartalis olema ootuspäraselt hüppeline. Samas heaolu kasv pärast majanduse lühiajalist spurti sõltub lisaks viiruse leviku kontrolli all hoidmisele paljuski sellest, kui edukad ollakse töökohtade hoidmisel ja kui nutikalt sihitud on fiskaalsed stiimulid. Eesti väljavaade on viimastel kuudel paranenud väga heas tempos ja tahaks loota, et seekord saame vältida kahekohalist töötuse määra. Fiskaalpoliitika võimalused majandust toetada on praegu märkimisväärselt suuremad kui 2009. aasta globaalse kriisi lävel. Töötuse kasv sõltub paljudest teguritest – alates kindlustundest, majanduse struktuurist, sotsiaalkindlustusest kuni hoiakuteni välja. Väga suurt rolli töötuse madala taseme hoidmisel mängivad seekord Covid-19 meetmetest palgatoetused.

Tõnu Palm

Tõnu Palm on Luminor Bank Eesti peaökonomist. Loe artikleid (4)