Darius Foroux: 21 kõige olulisemat küsimust

Foto: Shutterstock.

Üks kõige suurem tarkus, mida olen raamatute lugemisest, tarkade inimestega vestlemisest ja mentoritega suhtlemisest õppinud, on see, et küsimused on olulisemad kui vastused. Ent see on täiesti vastuolus sellega, mida õpitakse koolis, kus inimesi hinnatakse vastuste kvaliteedi järgi.

Selle põhjal ei tohiks inimestele hinnanguid anda. Selle asemel tuleks hoopis vaadata inimese küsimuste kvaliteeti, nagu lausus Voltaire oma kuulsad sõnad: “Hinda meest tema küsimuste, mitte vastuste järgi.”

Ja üks mu sõber, kes töötab ühes suures juhtimiskonsultatsioonifirmas, ütles mulle kord, et tema ülesanne on olla võhiklik. Ta viitas Peter Druckerile, kes on väidetavalt üks kõigi aegade kõige väljapaistvamaid juhtimiskonsultante ning kes on öelnud: “Minu suurim tugevus konsultandina on olla võhiklik ja esitada mõned küsimused.”

Õige küsimus õigel ajal võib viia õige vastuseni, mis võib muuta elu. Olen seda ise viimase paari aasta jooksul kogenud. Ja mul on kujunenud komme esitada iseendale pidevalt küsimusi. Selles artiklis tahan teiega jagada 21 küsimust nelja valdkonna kohta, millel võib olla mõju kõigele, mida teete. Alustame!

Elu üldisemalt

Alustame mõne jah/ei-küsimusega, et hinnata teie enesetunnet. Mina ise vastan nii nendele kui ka kõigile muudele siin artiklis ette tulevatele küsimustele oma märkmikus. Mul on märkmete tegemise rakendusse lisatud märge nende 21 küsimusega.

Paar korda kuus avan ma selle ja vaatan neid küsimusi (olen lisanud märkme otsetee ka Evernote’i, nii et mulle tuletatakse neid küsimusi sageli meelde). Ma vastan suvaliselt mõnele küsimusele korraga. Kutsun teidki üles seda samamoodi kasutama. Kuid te võite kõigile ka kronoloogiliselt vastata, kui soovite.

  1. Kas ma olen õnnelik?
  2. Kas ma olen tänulik?
  3. Kas mulle meeldib mu töö?
  4. Kas ma tunnen end hästi?
  5. Kas ma kulutan piisavalt aega enda harimisele?

Need kiired küsimused on olulised, sest kui te vastate mõnele neist eitavalt, tuleks teil oma strateegiat kohandada.

Sageli elame me oma elu õnnetult, ilma tänutundeta ning tunneme end liiga pikka aega halvasti. Kui te elus on midagi valesti, siis tunnistage seda kiiresti ning seejärel leidke lahendus.

Need küsimused ei ole olulised vaid teie enda seisukohast. Kui olete õnnelik ja heas tujus, saate ka teiste oluliste inimeste meeleolu tõsta. Seepärast keskendungi ma kõigepealt iseenda õnne kinnistamisele. Vastasel juhul ei saa te ka oma abikaasat, perekonda ega teisi õnnelikuks teha.

Vaadake neid viit esimest küsimust, et saada esmane hinnang. Olge aus. Te ei pea kellelegi muljet avaldama. Mõelge, kuidas te end tunnete.

Hiljuti lugesin kellegi kommentaari, kes ütles, et inimesed, kes mõtlevad iseendale, on isekad – ja kui me kõik nii käitume, siis muutub kogu maailm isekaks. See on väga ühekülgne ja asjatundmatu vaatenurk.

Kui hoolitsete enda eest ja olete õnnelik, saate elada head elu. Te pole siis teiste peale kade. Te naeratate iga päev. Ja mis kõige tähtsam, teil on ressursse ja aega, et abistada teisi. Tegelikult toimib maailm nii. Edu sünnitab edu. Viletsus sünnitab viletsust.

Karjäär

Liigume edasi ühte olulisse eluvaldkonda. Suurema osa ärkveloleku ajast veedame me tööl. Seega on ülioluline, et see pakuks rahuldust.

Tegelikult on endale meelepärase töö tegemine olulisem kui muud n-ö  “vähemtähtsad” tegurid, nagu sissetulek, kindlustunne, ressursid, asukoht jne. See on üks tarkustest, mille olen saanud Clayton Christenseni raamatust “Kuidas mõõta oma elu?”. Seepärast küsin endalt regulaarselt:

6. Mida uut ma õpin? See on minu jaoks kõige olulisem. Õppides tunnen, et liigun edasi. Edasi liikudes tunnen end hästi.

7. Kuhu mu karjäär liigub? Vaja on visiooni. Kui seda pole – looge see.

8. Kui tähendusrikas mu töö on? Tahan päeva lõpuks tunda, et olen oma tööga rahul.

9. Mis on see, mida ma praegu ei tee, aga saaksin teha? Otsin kontoris ja kodus alati tegevust. Nii õpib uusi asju.

10. Kuidas saaksin olla oma tegemistes veel parem? Kui saate oma töös paremaks, saate avaldada suuremat mõju ja lahendada suuremaid probleeme. See tekitab suuremat rahulolu. Ja suurendab ka sissetulekut.

Äri

Ettevõtjana pean oma ettevõtte käekäigu eest hoolitsema. Ilma selleta pole mul endal sissetulekut ega raha oma meeskonnale maksmiseks. Muidugi võib ka kapitali tõsta või laenu võtta. Kuid ma usun, et äriga peaks alati saama raha teenida. Asi on lihtne: kui ettevõte raha ei teeni, pole see äri – see on hobi. Selleks, et veenduda, et teie äri on tulus, küsige järgmist:

11. Mis on meie klientide jaoks kõige suurem puudujääk? Lahendame ainult tegelikke probleeme, mis teistel inimestel või ettevõtetel on.

12. Milline oleks klientide silmis meie ideaalne lahendus? Andke inimestele seda, mida nad tõeliselt soovivad.

13. Kuidas saaksime pakkuda rohkem väärtust, ilma et tõstaksime tasu? Tehke rohkem, kui vaja.

14. Kuidas oma potentsiaalsete klientideni jõuda? Minge sinna, kus on teie sihtrühm; ärge oodake, et nemad teie juurde tuleks.

15. Kuidas saaksime kulusid vähendada? Tegutseme oma äris alati madalate kuludega. Kaalume kõikide asjade puhul nende maksumust – isegi lihtsate asjade, näiteks kontoritarvere puhul. See on parem meile ja meie klientidele.

Produktiivsus

Kõik ülaltoodud asjad näivad kirjapanduna suurepärased, eks? Kuid need ei tähenda ilma tegudeta mitte midagi. Me kõik teame seda. Aga meie produktiivsus on erinev. Ja see kõik sõltub vaid ühest asjast: KUI HÄSTI me suudame tegusid teoks teha.

Need küsimused aitavad selle välja selgitada:

16. Mis on praegu minu prioriteet nr 1?

17. Kuidas saaksin oma prioriteedi nr 1 kiiremini saavutada? See ei tähenda, et oleksite kärsitu. See sunnib mõtlema loomingulistele viisidele, kuidas saada kiiremaid tulemusi.

18. Milliseid ülesandeid ei peaks tegema? Me kõik raiskame aega. Tuvastage need ülesanded ja lõpetage nende tegemine.

19. Milliseid ülesandeid ma edasi lükkan? Sellele küsimusele vastamisel aja saastmiseks vastake eelmisele küsimusele. Me kõik väldime olulisi ülesandeid – asju, mida peaksime tegema.

20. Milliseid küsimusi ma endale ei esita? Ilmas on palju asju, mida me ei tea. Nii et proovige alati otsida midagi teie jaoks tundmatut. Olge avatud meelega.

On palju küsimusi, mida ma endalt ei küsi. Seepärast kahtlen kogu aeg ja kõiges. Üks, mida aga kindlalt tean, on see, et elu on tähenduslikum, kui annad endast rohkem. Seepärast tahan lõpetada selle küsimusega:

21. Kuidas saaksin täna kedagi aidata?

Piisab lihtsast žestist. Helistage mõnele pereliikmele. Rõõmustage oma sõpra. Alustage teile oluliste inimeste aitamisest. Ja siis paluge neil teha kellegi teise heaks.

Nagu näha, siis kõik saab alguse küsimustest. Ärge imestage, kui saate kõik, mida soovite, nagu Maya Angelou kunagi ütles: “Küsige, mida soovite, ja olge valmis seda ka saama!”

Allikas: Darius Foroux’ blogi. Tõlge Egle Taklai

Darius Foroux

Darius Foroux on blogija, kes kirjutab enesejuhtimise teemal. Tema blogi fookus on küsimusel, kuidas elada kasulikku ja tähendusrikast elu. Oma lühikestes artiklites käsitleb ta 4 peamist teemat: kuidas kujundada harjumusi ja teha paremaid otsuseid ning kuidas olla oma tegevustes tulemuslikum ja luua rahalist jõukust, seejuures ohverdamata enda jaoks olulisi väärtusi. Tema populaarset blogi jälgib igas kuus pool miljonit inimest ja ta on kirjutanud parema enesejuhtimise teemal 6 raamatut. Edasi avaldab kokkuleppel autoriga valitud artikleid tema blogist. Loe artikleid (10)