Raul Oreškin: pikk nädalalõpp. Sibulatee… või Kunstitee

Voronja galerii. Foto: Viktoria Arro.

Kui me seitse aastat tagasi Varnjas Voronja galerii avasime, jagas naaberkülas Kasepääl tegutsev ambulARToorium sotsiaalmeedias sõnumit kunstnik Miljard Kilgi unistusest, et Peipsi-äärsetest küladest võiksid kord saada kunstikülad.

Artikkel on esmalt ilmunud Edasi paberajakirja suvenumbris, mis on saadaval suuremates lehekioskites. Kõiki seniseid pabernumbreid saab osta ka digiajakirjana.

Soovidel ja unistustel on kombeks täituda, ning nelja aasta pärast annabki Sibulatee vähemalt üheks aastaks teatepulga üle Kunstiteele. 2024. aastal, mil Tartu kannab Euroopa kultuuripealinna tiitlit, avaneb Eesti suurima järve veerel Peipsi Kunstitee. Kunsti nägemiseks kalurikülades aga ei pea neli aastat ootama, seda saab teha kohe ning isegi siis, kui satute külade vahel seiklema ajal, mil enamus galeriisid või muuseume on suletud. Kui pealinnas kehtib tänavakunstile nulltolerants, siis konservatiivsed vanausuliste külad on märksa tolerantsemad. Kunst on ridakülades juba ammu jõudnud tänavatele.

Raul Oreškin

Raul Oreškin elab sügistalvisel perioodil Tartus ning kevadel ja suvel vanausuliste külas Varnjas, kus nad koos elukaaslase Kaili Kasega kalurimaja paadikuuris igal suvel Voronja galerii avavad. Viimastel aastatel on Raul tegutsenud ka kokana Karlova kodukohvikus „Lev ja Leevike“, avanud Aparaaditehases HAKI galerii ja töötanud teatrijuhina Tartu Uues Teatris. Raul on "Minu" lugude sarjas ilmunud raamatu "Minu Peipsiveer" autor ning käesoleval aastal ilmus Tartu linna tellimusel tema kolmas raamat "Tartu hääled". Raul jagab Edasi lugejatele oma tähelepanekuid eluolust Peipsiveerel ja Tartus ning laiemalt kultuuripõllul toimuvast. Loe artikleid (41)