Eeskuju, keda vajab iga ala – Roger Federer

Roger Federer.

Paljud tennisekriitikud, legendaarsed mängijad ja praegused profitennisistid peavad Roger Federeri tenniseajaloo läbi aegade parimaks mängijaks. Paar nädalat tagasi võitis 35-aastane Šveitsi tennisemängija aasta esimesel tennise suurturniiril Austraalia lahtiste (Australian Open) finaalis oma suurimat karjääriaegset rivaali – Rafael (Rafa) Nadali. Nähtu oli sedavõrd sümpaatne, et ajandas emotsiooni jagama. Sellised sportlased ja hetked teevad spordi suureks.

Artikli autor Fredi Vöörman on omanimelise tennisekooli juht ja omanik.

Mida suur finaal meile näitas?

See lahing oli oodatud paljude tennisefännide poolt üle maailma, sest kunagi sai tihti näha Federeri ja Nadali omavahelist heitlust – see oli mõneti nostalgiline hetk näha neid kahte peale vigastusi jälle omavahel tiitli peale heitlemas. See mäng näitas järjekordselt, miks on mõlemad mängijad enamuse lemmikud.

Nad austavad enda vastaseid ja tennist kui sporti. See väljendub eelkõige selles, et väljakul olles ei karju nad ebatsensuurseid väljendeid ega loobi reketeid, mida turniiridel palju ette tuleb. Punktikaotustega hoiavad selja sirge ja pakuvad pealtvaatajatele ainult positiivseid emotsioone, kogu oma olemuse ja mänguga. Nad tajuvad oma rolli eeskujudena. Nende käitumine on vastastikku lugupidav ja tagasihoidlikkus lummav.

Auhinnatseremoonial pidas Nadal liigutava kõne ja Federer vastas talle soojalt: “Tennis on julm mäng. Kui oleks võimalik olnud mängida viiki, siis ma oleks seda teinud ja ma oleksin olnud sama õnnelik, kui Rafa oleks selle mängu võitnud.”

Mis teeb Federeri suureks?

Federer on legend. Kunagi oli profitennises nii, et enne täisealiseks saamist olid paljud mängijad juba tipus. Tänaseks on see vanus nihkunud kaugemale ja mängijad saavutavad enda küpsuse umbes 25-aastaselt.

Nii ongi juhtunud, et paljud mängijad, kelle jaoks Federer on olnud eeskujuks nende lapsepõlves, mängivad nüüd äkitselt temaga koos ühel turniiril teineteise vastu, sest mängija, kes on täna 20-aastane oli 10 aastat tagasi 10-ne, kui Federer oli 25-aastane ja selline vastasseis on väga äge. Olla sellises vanuses ikka veel maailma parim on imeline.

Paljud noored ja ka vanemad mängijad kopeerivad tennises Federeri ja nad soovivad mängida samamoodi nagu nende eeskuju seda teeb. Mis teeb Federeri eriliseks ja miks teda on hea eeskujuks tuua?

  • Kahe jalaga maa peal

Meedia vahendusel ja ka live’is teda näinuna jätab ta väga sooja ja meeldiva mulje. See, kuidas ta suhtleb fännidega ning leiab nende jaoks enda tiheda ajagraafiku juures aega, on superpositiivne.

  • Loomulik ja vaba olek väljakul

Peale vaadates teeb ta 2 sammu, samal ajal kui teised teevad 3 sammu. Kui jälgida mängu, siis ta nagu hõljuks ühest kohast teise väga väheste ja kergete liigutustega. Tänu sellele, et ta olek on vaba, suudab ta vältida paremini vigastusi, mis profitennisistidel karjääri tihti kahjuks lõpetab.

  • Mitmekülgne

Tema kohta võib öelda üleväljaku mängija. See on keegi, kes on hea igas positsioonis. Osad mängijad on head ainult tagajoonel, teised võrgus, kolmandad suure servi ja eeskäega. Temal on kõik elemendid niivõrd head, et ta on ohtlik igaltpoolt.

  • Pühendumus

Pool aastat tagasi külastas Roger oma sõbra ja peamise karjääriaegse rivaali Rafael Nadali akadeemiat Mallorcal, mõlemad olid vigastatud, mängisid minitennist ning viskasid nalja, et võiks kunagi kuskil koos veel mängima sattuda. Sellises seisus nagu nad olid, ei osanud kumbki arvatagi, et saatus viib nad juba poole aasta pärast Austraalia lahtiste finaalis üksteise vastu.

Mis Federeri ikka veel liikumas hoiab? Kindlasti on see armastus ja pühendumus tennisele. Midagi tõestada pole tal enam ammu vaja, ka auhinnaraha on teeninud juba rohkem kui küll.

Müts maha legendi ees ja loodan ning usun, et saame teda tulevikus veel vähemalt ühes suurfinaalis näha!

Mis on Grand Slam turniirid?

Grand Slam turniirid on tennise kõige tähtsamad võistlused ja aasta jooksul on neid kokku 4: Austraalia, Prantsusmaa, Wimbledon Inglismaal ja USA lahtised. Need turniirid on tennisistidele tähtsamad kui olümpiamängud. Federeril oli see viies kord Austraalia lahtisi võita ja kokku on ta nüüdseks kogunud 18 Grand Slam tiitlit (Austraalia 5, Prantsuse 1, Wimbledon 7 ja USA 5 korda). Oma esimese Grand Slam tiitli võitis Federer 14 aastat tagasi.