Valner Valme: “Jokker” – tegelikkus või ulme?

Kaader filmist "Joker". Ekraanitõmmis.

Paar sõna filmist, mis on aasta üks tähtsamaid filme maailmas ning oma pika psüühilise mõjuga jätkuvalt kõneväärt. Jutt on muidugi “Jokkerist”.

Ekraanilugu on nii avara tähendusväljaga, et igaüks leiab sealt oma mõttesopi. Isiklikult avastasin end muuhulgas ehmatavalt tõdemuselt: mõningaid Ameerika koolitulistajaist võib mõista. Neid, keda kaaslased on kiusanud ja õpetajad mõnitanud. Kas mõistja õigustab seega tulistajat? Mitte mingil juhul.

Selleks ongi ennetustöö, kiusamisvastased kavad ka Eesti koolides, selleks on ka see film, et ühiskond ei tõrjuks välja teistsuguseid. Et head, aga õnnetut või erineva vaimulaadiga inimest ei viidaks viimase piirini, et ta ei kibestuks kurjaks, et vägivald ei hakkaks end taastootma. Me näeme vähemuste tõrjumist Eestis praegu riiklikul tasandil.

Todd Phillipsi filmi sündmustik viib eliidivastase mässuni. Ka see on päevakajaline teema, sest mitmetes maades on enda ja riigi elus pettunud kodanikud hakanud valima neid poliitikuid, kes lubavad muutust ja lõhkuda senised “korrumpeerunud struktuurid” ning kõigutada “süvariigi alustalasid”, seda kõike konservatiivsuse ja mingite müstiliste vanade väärtuste siltide all.

Poliitikakauge inimene ei pruugi aru saada, et populism on lõks ning selle esindajad ei hooli mitte lihtsatest ja vaestest inimestest, vaid oma võimust ja rahast, nagu näitab ilmekalt esipopulist Trump. Filmis veel ülemrikkur Thomas Wayne’i juhitav tegevuspaik Gotham City kasvab “Jokkeris” enamaks Batmani koomiksi seeria senisest New Yorgi prototüübist: me võime paralleele tõmmata terve USA-ga, aga ka Ungariga, Itaaliaga, Eestiga. “Jokker” on seega ka poliitiline hoiatusfilm: halvasti koheldud inimesi ei tasu alahinnata, nad võivad taibata, kus on kurja juur tegelikult.

Rahulik keskkond ei teki iseenesest.
Aita luua kvaliteetset sisu ja hakka Edasi püsitellijaks (5€ kuus)!

Häid lugemiselamusi!

 

Valner Valme

Valner Valme

Valner Valme on ERR-i kultuuriportaali vastutav toimetaja ja R2 "Lifti" saatejuht, kes kirjutab Edasile kultuurikriitikat. Valneri kultuurikriitika puudutab ilminguid, mille osas leidub arenguruumi. Loe artikleid (70)