Edasi helifilter: uut muusikat & tulevaid sündmusi. September

KEETAI.

Helifilter on rubriik muusikast huvitatud lugejale, kus Edasi muusikatoimetajad Johanna Maria Mängel ja Liisi Voolaid vahendavad Eesti, aga ka suurema muusikamaailma uudiseid. Kibemagus sügis jõuab kätte ning suve saadame ära alternatiivsete helidega karedast krautrock’ist ja unelevast hiphopist kuni Sambia-Austraalia sugemetega ja Harlemi räpini.

Reliisid

Johanna soovitab: Seltskond Pargis – 6 Pala Öisest Pealinnast

Sel suvel formuleerus Seltskond Pargis ehk magamistoa produga hiphopi-võlur Luurel Varas ja bändide Ouu ning Rake ridades figureeriv Hyrr Innokent Vainola. Lühialbum lainetab sumedas, romantilises suveudus, mida on septembris ligi hiiliva igatsuse ja melanhoolia kõrvale oivaline kuulata. Uinutav ja magus, kerge ja kohev! Vainola unelev vokaal hõljub Luurel Varga astraalsetel uuekooli hiphopi taustadel, mis oma parimatel hetkedel (näiteks “U 5 paiku”) tiksuvad samades toonides selliste tippudega nagu Solange ja Tyler, The Creator. Sel reedel (6.09) saab kollektiivi ka oma kõrva ja silmaga haarata EKKM-i Kohviku sisehoovis, kus härrasid toetavad lives Taavi-Peeter Liiv (klahv, vokaal), Joonas Ärmpalu (kitarr), Kristjan Tenso (perkussioon) ja Rihard Niinberg (trumm). Ürra kohta uuri rohkem siit.

Johanna soovitab: Estrada Orchestra – Zucker Tanzclub

Viiepealine jazzilohe Estrada Orchestra avaldas augustis oma neljanda kauamängiva. Nende senised helirännakud on viinud mehed läbi psühhedeelia, avangardi ja spirituaalse jazzi ning uue lansseeringuga on jõutud eksperimentaalse roki, täpsemalt krautrock’i radadele. Eelmainitud kosmilised kõlad võnguvad endiselt, kuid seekord on nad laetud jõuliselt kärisevate kihtidega, mis krabavad kuulaja ajamasinasse ja kihutavad tagasi 60ndate peadpööritavasse muusikalisesse kõrgaega ilma seda matkimata. Võimas ja müstiline kuulamiselamus. Plaat maandub peagi ka kohalikule turule, kuid seni saab meistriteost tellida siit.

Liisi soovitab: Sampa the Great – Freedom

Sambias sündinud, Austraalias elanud ja USAs õppinud hiphop-muusik Sampa Tembo on välja andmas uut albumit, jagades selle eel hõrke palu singlite vormis. “Freedom” alustab hingelt käest kinni võttes ja kõrgustesse lennates, just nagu vabadust kirjeldada võikski. Loomingulisest vabadusest ja artistina piirangutest prii olemise soovist jutustav laul koos saatva helimaastikuga on pehme, ilus ja mahe nagu õrn armumine, koos konkreetse tõega. Ehedalt soulile truud olevad käigud avavad ukse ballaadile ja gospellikule vokaalile, misjärel astub uksest sisse otsekohene ja julge Sampa, trummid löövad tummiselt ja lüürika voolab vabaks. “We used to think the industry was five stars, define stars. And now we itchin’ just to find stars, define stars, but they was schemin’ when they find us, define us. And now we token, now we open so then remind us,” asetab eneseteadlik Sampa biidile sõnu sama selge kindluse ja rütmiga nagu astuvad sekundid ajas.

Liisi soovitab: A$AP Ferg – Floor Seats

Harlemi kõla, tänavate essents, jõuline eneseväljendus – räppar A$AP Ferg paneb selle koosluse stiilipuhtalt oma muusikasse. Album täis käimatõmbavat bassist biiti, mis raputab keha. Vokaalselt kuuleb temale omast agressiivset, ent mitte ründavat maneeri, mis igal juhul mööda külge maha ei jookse –   kehtestav emotsioon ja tonaalsus vajutavad olmest äratavatele nuppudele. Plaadil ka mitmeid kaasategijaid, nende seas hulgaliselt uusi naisartiste ja näiteks ka ASAP gängi (Harlemi hiphop-artiste ühendav grupeering) kolleeg A$AP Rocky. Nimiloos on kasutatud sämplit The Prodigy loost ja ka muudel juhtudel on ta soovinud täiustada n-ö B-poole lugusid ehk eba-hitte, andes sotsiaalsetele sõnumitele rohkem kõla, proovides neid uute helidega esile tuua. Igati kvaliteetne ja sügav hiphop, millesse on soovituslik albumi algusest lõpuni kuulamise kui eraldiseisva protsessina sukelduda ja selleks aeg võtta.

Põnevad muusikasündmused septembris

Johanna soovitab: Station Narva

Kuigi suvi ja seega ka festivalihooaeg on justkui läbi, ootab septembri lõpus meid veel üks pärl. 19.–21. septembril kogunevad melomaanid ja kulturnikud Narvas, kus toimub teist aastat muusika- ja linnakultuuri-festival Station Narva. Piirilinn tuksub siis rahvusvahelise muusika ja kunsti, põnevate arutelude rütmis. Festivali muusikakaart avab end Narva etenduskunstide keskuses Vaba Lava ja klubis Ro-Ro. Paarikümne esineja seas on nimekaimad Briti jungle punk’i pioneer Asian Dub Foundation, Islandi techno-souli duo GusGus ja düstoopilise šokiroki rühmitus Hatari, Nepali päritolu “eeterliku reivi” novaator Aïsha Devi Šveitsist, hüpnootilist kosmoserokki käristav Tallinna kollektiiv KEETAI ning äsja Narvale serenaadi “für Oksana” avaldanud nublu.

Lisaks muusikaprogrammile toimuvad festivali raames ka kunsti- ja haridusprogramm, avalikud arutelud, kogupere-üritused ning spetsiaalsed giidituurid ja linnaruumi-aktsioonid üle kogu Narva linna, sealhulgas Kreenholmi tööstuskompleksis. Vaata lähemalt siit.

Liisi soovitab:
 kultuurifestival Särin Raplas

Kultuurifestival SÄRIN on noorte omaalgatusel sündinud festival, mis toimub 2019. aasta septembris juba neljandat korda. Festival koondab enda alla muusika, filmi, kirjanduse, kunsti ja teatri teemasid, tutvustades ja pakkudes esinemisvõimalust eesotsas Rapla ja Raplamaaga seotud loojatele, ent ka külalistele väljastpoolt. Festivali eesmärgiks on arendada kogukonnakultuuri, noorte omaalgatust ning pakkuda mitmekülgset kultuurilist elamust. Lisainfot festivali kohta saad siit.