Edasi helifilter: uut muusikat & tulevaid sündmusi. Mai

Laura Mvula annab Tallinnas kontserdi.

Helifilter on rubriik muusikast huvitatud lugejale, kus Edasi muusikatoimetajad Johanna Maria Mängel ja Liisi Voolaid vahendavad Eesti, aga ka suurema muusikamaailma uudiseid.

Reliisid

Johanna soovitab: FKA Twigs “Cellophane”

Kui muidu kaasnevad uudistega viimasel ajal kassiahastus ja suitsiidimõtted, siis aprillis oli vähemalt muusikavaldkonnas nende üle kerge rõõmustada. Kaks naisartisti, kelle unelevad ja melanhoolsed armastuslaulud kõlavad võluvamalt kui kellegi teise omad, avalikustasid üle pika aja uut loomingut ning esimesena neist lubage soovitada FKA Twigsi. Inglismaalt pärit triphopi ja alternatiivse popi avangardsete piiride vahel hõljuv laulja andis välja singli “Cellophane”, mis rullib end talle omaselt lahti maitseka lahkumineku loo. Õhkõrn ja vaevatud vokaal alustab minimalistlikul klaveritaustal, mida riivavad vaiksed sosinad ja lõikavad helid. Ka vokaal kasvab tasapisi lõikavaks ning naise hääles voolav valu on ilus ja võimas nagu ikka. Lõpuks taandub see vaikseks hingelduseks. Ei mingeid klišeesid või piinlikkust – läbipaistvas tsellofaanpakendis tuksub selge ilu. Kuula, kindlasti.

Johanna soovitab: Banks “Gimme”

Avastasin Banksi Tumblri playlistist nimega “Music to have sex to” ja see võtab tema vaibi üsna hästi kokku. Seksikas nüüdis-R’n’B raamis räägib Banks lugusid suhetest värskemas võtmes kui paljud tema kolleegid ning kui keegi peaks olema keset vastikut lahkuminekut, siis on tema album “Goddess” esimene asi, mida Spotify’st otsida.

Aga uue loo juurde, mis on rohkem iha kui viha. “Gimme” väänleb elektroonilistest efektidest tilkuvas tunnelis, kus Banski vibraatost võbelev vokaal võluvalt kajada saab. Väga Banks. Kuigi lugu on kokku produtseeritud igasugu võimalike vidinatega ning refrään tõmbleb päris intensiivselt, ei löö see siiski kõrvades liialt kirjuks ja raske on lugu peale esimest kuulamiskorda mitte uuesti mängima vajutada.

Liisi soovitab: Anderson .Paak “Ventura”

Päikeselise California hip-hop/soulimehe uus album, järjekorras tema neljas. Eelmisel aastal ilmunud “Oxnard” nimeline album valmis koostöös ikoonilise superprodutsendi Dr. Dre’ga, ja asjal oli minu jaoks kommertsmaik juures. Mis ei tähenda, et see kuidagi muusika ära rikuks, aga lihtsalt…see oli võib-olla rohkem “üldine”. Võrreldes värske Venturaga, vähem hinge sees. Kuigi ka siin on produtsendina Dr. Dre kambas. Mitmekülgne värk. Sest Ventural on hinge ja mahlasust oo kui palju. Paak on siin enda vahetul souliarmastusel puhtalt kõlada lasknud, stiilne elektrooniline lisaproduktsioon ei suuda seda energiat enda alla ära matta. Õnneks. Minu 2019. aasta lemmikalbumi tiitlile pürgiv meistriteos kindlasti. Kaasa teevad näiteks Outkasti Andre 3000, soulilaulja Smokey Robinson, R&B pärl Brandy ja postuumselt G-Funki boss Nate Dogg. See juba on suveplaat!

Liisi soovitab: Amber Mark “Mixer”

R&B- ja soulilainel edasi – Amber Mark on uuekooli R&B naine, hääl kui mesi, biit nagu pidu. Vaikselt New Yorgis oma asja ajav artist on andnud välja hulga singleid, kaks EPd ja nüüd ka värskeima pala “Mixer”, mille esitluspeo emotsioonidest sai kenasti Instagrami vahendusel osa saada – aitäh 2019. Tema hääles, maneeris ja lugude meloodiatest saab tunda Aafrika hommikust džunglit, suurlinna tänavate särtsu ja armastuslaulu soojust. Teda kuulates meenub ka armastatud soulijumalanna Sade. Eriti sobivad tema helid ilusti ja veidi skisofreeniliselt nii hommikuks kui ka peo lansseerimiseks.

Põnevad muusikasündmused mais

Johanna soovitab: Laura Mvula Tallinna kontsert

Reedel, 10. mail, toimub T1 Mall of Tallinnaga metamorfoos ja keskuse 4. korrus muutub siis üheks õhtuks kontserdisaaliks, et võõrustada Briti lauljannat Laura Mvulat. See on alati tore, kui mõni väärt artist ka meie üritusteruumi satub ning Mvula seda kindlasti on. Oma kihiliste meloodiate ning erakordse energiaga tekitab ta võluva helisfääri, mis laivis kindlasti eriti võimsalt mõjub. Lisaks, saab enne Mvulat nautida Sofia Rubina uue albumi kõlasid, mille kõrvale pakuvad 4. korruse restoranid uhkeid erimenüüsid. Üpriski ideaalne date nightUuri, mis kõik toimuma saab siit.

Liisi soovitab: Kultuurifestival Võnge

Hiljuti kuulutati välja mitte küll veel mais, aga juba juuni alguses, 14.-15. juunil looduskaunis Altja kalurikülas toimuva kultuurifestivali Võnge artistid – BLOW (Prantsusmaa), Douglas Dare (UK), Vaiko Eplik & Eliit ja Puuluup, Miljardid, Eugénie (Prantsusmaa), Gram-Of-Fun, Kadri Voorand & Andre Maaker, Duo Ruut, Fil Bo Riva (Itaalia), Lexsoul Dancemachine, Curly Strings, Chris Noah (Läti) ja Arno Tamm.

Tegemist on ainsa rändava kultuurifestivaliga Eestis, mis toimub igal aastal erinevas looduskaunis paigas. Sel aastal 5. juubelit tähistava festivali erinevad lavad asetsevad mõnusalt looduse rüpes, seeläbi luuakse külastajate ja artistide vahel intiimne kontakt ning tuuakse muusika ja loodus inimesele lähedale. Lisainfo ja piletid leiab – juba aegsasti suve alguse muusikalisi plaane tehes – veebist vonge.ee.