Kaidi Laur: algustes ja lõppudes on vägi. Lõpeta hästi, et alustada hästi

Rituaalid aitavad meid, tuues väge ja pühadust tegemistesse, millest muidu oleks nii lihtne üle libiseda. I Foto: Unsplash

Mu õpetaja on öelnud, et algustes ja lõppudes on vägi. Igas lõpus on kontemplatsioonivõimalus. Mõtiskleda, vaadelda, analüüsida, mis oli hästi, mida saaks edaspidi paremini teha, millest saaks õppida ja mis vajaks lahtilaskmist.

Mulle väga meeldivad rituaalid. Rituaalid aitavad meid, tuues väge ja pühadust tegemistesse, millest muidu oleks nii lihtne üle libiseda. Nii võtan ma igas Gregoriuse kalendri aastalõpus aega vaadelda, kuhu ja kuidas olen jõudnud. Mu filosoofilisele meelele meeldib analüüsida õppetunde, mida minevik meile nii lahkelt pakub. Jagan selles Edasi loos enda 2018. aasta 20 olulisemat.

 1. “Tehtud!” on parem kui täiuslik.
 2. Kui su elus muutub miski väga tähtsaks, läheb tasakaal paigast. Elu otsib tasakaalu. Vadim Zeland tõi selle kohta hea näite: pane maha üks plank ja kõnni mööda seda ühest otsast teise. Pole probleemi! Aga pane see sama plank kahe kõrghoone vahele ja üleminek ei olegi enam nii kerge. Kui miski ei suju, siis küsi endalt, millele annan liiga palju tähtsust?
 3. Peaaegu kõik teemad, mis on meile “kõige olulisemad”, nende jaoks ei jää meil aega. Lapsed. Pere. Hobid. Tervis. Rõõm. Kas pole mitte huvitav? Milline hirm hoiab meid õnnetukstegevuse küljes? On see olulisem, kui kõige olulisemad?
 4. Kui kaotame mingis protsessis lõbu, siis mis on asja mõte? Vahel alustame rõõmuga, aga kuskil (tavaliselt seal, kus miski muutub liiga tähtsaks, vt punkti 2) kaotame selle. Otsi rõõmu protsessist, ära oota seda lõpp-eesmärgilt. Elu on liiga lühike ootamiseks. Otsi elu detailidest, argipäevast. Elu ise on rõõmus. Inimene mõtleb selle kannatuseks.
 5. Kui sa tahad kasvada, astu paar sammu tagasi.
 6. Ükskõik, kui hoolikas, tark, ideaalne sa oled, sa teed vigu.
 7. Kiireim viis eksimusest läbi minna on seda tunnistada.
 8. On olemas kesktee alandlikkuse ja uhkuse vahel. Otsi seda.
 9. Ei ole meie viga, kui oleme omadega ummikus. Kui jääme sinna, on see meie viga.
 10. Armasta ennast rohkem kui oma draamat.
 11. Kui sa tahad muuta midagi, mis on nähtav, siis muuda nähtamatut. Kui miski on kinni, otsi enda sügavustest, mis kinni hoiab ja muuda seda.
 12. Kõigil on halvad päevad, tagasilöögid. Kuid see käib seikluse juurde. Neil hetkedel on eriti vajalik usaldada oma oskusi ja otsuseid ning olla paindlik.
 13. Kui sa midagi teed, siis ole valmis, et kõigil on arvamus: kes sa oled, milleks võimeline oled, kuidas peaksid oma tööd tegema. Nõuandeid ja kommentaare tuleb nagu Vändrast saelaudu. Ka neilt, kes pole ise kordagi mõõka kätte võtnud. Kuula neid, kes on ise millegagi hakkama saanud. Kui sõber annab sulle nõu, kuidas suhetes õnnelik olla, kuid ta ise pole – siis mõtle kaks korda enne, kui soovituste järgi käituma hakkad.
 14. Sotsiaalmeedia mõõk on kahe teraga. Facebook ja Twitter annavad sulle võimaluse kommenteerida, viriseda, olla kuuldud, nähtud, laigitud. Aga neidsamu kommentaare ja virisemisi loevad ka inimesed, keda sul on võib-olla kunagi vaja. Ka tänapäeval pole kadunud vajadus kangelaste järele, kes julgevad öelda tõde silmast silma ega käi seda küla peal kuulutamas. Äris pole miski isiklik, kuid samas on kõik väga isiklik, sest ärisid juhivad isikud. Ükskord lauapooled vahetuvad. Elule meeldib taolisi ninanipse teha ( vt ka punkti 8).
 15. Andesta. Mitte sellepärast, et teistel oleks hea, vaid iseenda pärast. Andesta ka iseendale iseenda pärast. Mõned head ja kiired tehnikad:
  – Küsi endalt: „Kuidas saaksin õppida või olla inspireeritud inimesest, keda halvustan?“
  – Küsi endalt: „Kes peaksin selles situatsioonis olema, et see mind ei häiriks?“
  – Sõnadel on jõud. Muidu me ei leiaks vanarahva varasalvest loitse. Kui keegi on nõme või mõne tobedusega hakkama saanud (sh sina), korda: „Ma annan sulle andeks. Ma tänan sind. Ma palun vabandust. Ma armastan sind.“ Kui viimane on liig, siis jäta see ütlemata.
 1. Inimene otsib tähelepanu. Kui ta ei saa seda heaga, siis üritab ta halvaga.
 2. Võta aega kontemplatsiooniks. Päeva lõpus. Sünnipäeval. Aasta lõpus. Kui mõni suurem projekt on läbi saanud. Või mõni väiksem projekt. Võta aega, et mõtistkleda, aga võta ka aega, et tähistada, patsutada endale õlale. Algustes ja lõppudes on vägi. Lõpeta hästi, et alustada hästi.
 3. Kasulikum on mõelda, kuidas kuhugi jõuda, kui öelda, kuhu on vaja jõuda.
 4. Unista alati nii suurelt kui võimalik. Maksimaliseeri muretult, reaalsuseks saavad tavaliselt vaid mõned protsendid.
 5. Mõnikord teevad inimesed näo nagu sa oleksid halb, sest nad ise tunnevad ennast süüdi või halvasti. Päris paljud inimesed armastavad sind. Ära keskendu neile, kes ei armasta.

Ilusat uut 2019. aastat!

Kaidi Laur

Kaidi Laur on praktiseeriv terapeut, aimekirjanik, blogija, joogaõpetaja, stuudio City Yoga üks omanikest ning unistajast tervemõistuslik hedonist. “Inimene ja inimeseks olemine siiralt huvitab mind. Eriti mahlase ja vaimuka elu ning elamise kontekstis. Kirg elu mõista, kogeda ning nautida väljendub mu mõtisklustes ja töös.” Kirjutan Edasi keskkonnas teemadest, mis mind parasjagu on endasse haaranud. Enamjaolt on need tähelepanekud inimestelt, kellega kohtun teraapiaruumides, infokillud meditatsioonidest või reaalne elukogemus, mis võiks Edasi lugejate argipäeva inspireerida või mõttetööd ergutada. Loe artikleid (32)