Meelis Kubits: eeskujulik Eesti. Ülestunnistus #10

Järvide dünastia I Foto: Gramophone esikaas, jaanuar 2018

Üheksakümnendate aastate keskpaiga Eesti üks suurimaid visionääre, riigi mõjukaim lobist ja selle kinnituseks takkaotsa veel hilisem Tallinna linnapea ning rahandusminister Tõnis Palts unistas suurelt. Muuseas unistas Tõnis sellest, et müüa igale hiinlasele ühe USA dollari eest teenust. See mis ettevõtjatel veel ees seisab, on kultuurivahetuses suure hooga käimas.

Kümmekond päeva tagasi jooksis Postimehe online kanalist läbi uudis „Elina Netšajeva astub Hiinas lavale koos rahvusvaheliselt tuntud Eesti staariga“. See on pealkiri samast rubriigist kui detsembri alguse Delfi uudis, mille kohaselt külastas Tallinna „Seks ja linn“ staar Mihhail Barõšnikov. Need kaks pealkirja näitavad ilmekalt, et põlvkonnavahetus ei ole mingi elukauge aformism, vaid ajapuudutus, meie igapäevane tarbekaup.

See „rahvusvaheliselt tuntud Eesti staar“ kellega Elina Netšajeva just praegusel hetkel, aasta viimase Ülestunnistuse eetrisse mineku ajal lavale valmistub minema, on tänavu maailma ühe mainekaima klassikalise muusika väljaande Gramophone elutööpreemia pälvinud Neeme Järvi. Shanghai Suure Teatri laval annab Elina maestro Neeme Järvi juhatamisel kohaliku sümfooniaorkestriga kaks soolokontseriti. Mõned päevad tagasi seisis Shanghai suure publiku ees endine ERSO ja Rahvusooper Estonia peadirigent Arvo Volmer.

Eesti klassikalise muusika loojate ja muusikute Aasia suunaline invasioon on muljetavaldav. Kultuuriministeeriumist tänavu lahkunud kantsler Paavo Nõgene ja Eesti Kontserdist lahkuma valmistuv Jüri Leiten on küllap võtmetegijad selles Eesti poolt vaadates kindlasti üliedukas läbikäimises. Suvistel Saaremaa Ooperipäevadel oli Shanghai Ooperiteatri tuleku auks Kuressaare kesklinn kaetud punalippudega. Ei iitsatustki. Eesti õpib Hiinaga suhtlema. Kultuurivahetusele alternatiivi ei ole.

Sada aastat noore Eesti Vabariigi juubeliaasta kultuuriprogrammi rahvusvaheline mõõde on perekond Järvi nägu.

Aita luua müravaba keskkonda – loe Edasi Eksklusiivi.
Tasuliste artiklite lugemiseks on 2 võimalust: loo EDASI.org lugejakonto ja tee PÜSIMAKSE PANGAS (5€).
Teine võimalus on ZLICK mikromakseteenus, kus makse toimub mobiiltelefoni teel.

Häid lugemiselamusi!

 

Meelis Kubits

Meelis Kubits

Meelis Kubits on mitme aastakümne jooksul olnud Eesti üks edukamaid suhtekorraldajaid. Viimasel kaheksal aastal on ta investeerinud suure hulga ajast ja isiklikest vahendidest erinevatesse tegevustesse, mis mitte ainult ei mahu kultuuridiplomaatia mõiste alla, vaid on seda omal moel laiendanud. Loe artikleid (59)