Mart Kase: vahel on tunne, et suvi saab otsa ja kõik on praemunas olemas

Elu Eestis läheb sügisrežiimile. Inimesed koonduvad Tallinnasse, kübeke ka Tartusse, Pärnusse, Viljandisse, Narva ja teistesse linnadesse. Suvilatest siirduvad inimesed linna tööle, kooli, lasteaeda. Seda muuta on hirmus tähtis, aga hirmus raske, sest maale üle talve elama kolivad ainult need, kel on oma peas suured perspektiivid ja suur tugi oma perelt.

Muu on ükskõik ja see suvine siseränne on aastaid olnud elementaarne ja läheb ka nii edasi, aga maal elava inimesena käib närvidele transpordikulu, mis tuleb kinni maksta. Ma ei räägi praegu enda transpordikulust, vaid sellest, et kui käib mõni spetsiifiline töömees. Tuleb betooniauto, keerab suurt transpordikulu; tulevad elektrikud, keeravad suurt transpordikulu; tuleb veepuhastusseadme paigaldaja, keerab suurt transpordikulu jne. Ja see transpordikulu tuleb maaelaniku õhukesest rahakotist, ei aita siin tasuta minister Simson ega ka ükski teine poliitik. Kütuseaktsiis on otsene maainimese nöörimine, kogu lugu. Igasugune teistsugune jutt sel teemal on poliitiku soe aur.

Aga see kõik selleks, tahtsin tegelikult öelda, et oli väga ilus suvi. Inimesed ju eputavad sotsiaalmeedias, et kuidas Eesti viinamarjad on magusad ja arbuusid saavad sel aastal õige toredasti valmis. Põud pole Lõuna-Eestis olnud nii hull kui raadios räägib, kartul küll kuivas ära, aga vähemalt meil oli heinamaal hein ilus ning kasvab praegugi meeletus tempos, seega vast saab septembri lõpus teise lõikena isegi silo teha.

Ilusast suvest on kõige tähtsam ammutada energiat. Päike ja kuumus ei tapa, vaid teevad tugevamaks, sa lihtsalt pead keskenduma olulisusele. Kui on väga palavad ilmad, siis peabki iga päev lõuna ajal veidi toas olema.

Seenel käisin ka eelmisel nädalal sel aastal esimest korda. Puravikke on niiskemates kohtades metsas kõvasti, kukeseeni on vähe, riisikate kõrghooaeg seisab veel ees.

Kanad kuumaga ei munenud, nüüd jälle munevad ja noorkanad on ka punni eest saanud. Kitsed elavad hästi, nad on meil stabiilsed heatahtlikud tegelased. Koer Puntsel käis ka nädal tagasi juuksuris ära, iiri setteri karvkate oli kasvanud ütlemata pikaks, lõigati karvapalli jälle ilus koer välja. Eile käisime metsas perega, see on ikka ütlemata ilus vaatepilt, kui Puntsel mööda heinamaad lippab.

Selge on see, et sügiseks energiat on, tuleb suve pealt edasi lasta ning elada oma mõnusas mullis, sest individuaalne elumull ongi see, mis sind hoiab. Elu on umbes nagu neli värsket muna hommikul puupliidi peal särisemas. Ilusat septembrikuu tegude algust kõigile!

Mart Kase

Mart Kase elab Valgamaal Karula vallas Kaagjärve külas ning kasvatab oma talus kitsi. Mart on eelnevalt pealinnas töötanud nii teatris kui reklaamiagentuuris, nüüd lihtsalt vajas elu uut väljakutset. Mart kirjutab Edasile, kuidas paistab Eesti elu väljaspool Tallinnat. Mardi taluelust räägib blogi www.metsikelu.ee/blogi. Loe artikleid (117)