Meelis Kubits: “on ja ei ole ka.” Ülestunnistus #5

Mihhail Saakašvili I Foto: George Abdaladze

Kolmapäeval, 28. novembril toimub Gruusias presidendivalimiste teine voor. Gruusia rahvas valib kahe teeneka poliitiku, kahe endise välisministri vahel.  Oktoobri lõpus toimunud valimiste esimese vooru võitis üllatavalt napilt praeguse võimu poolt toetatav prantsuse päritolu Salome Zurabišvili, kogudes 38,82 protsenti häältest. Teisena osaleb valimiste lõppvaatuses temale esimeses voorus ülinapilt alla vandunud, ekspresident Mihhail Saakašvili toetatud Grigol Vašadze 37,68 protsendiga. Öelda, et võitlus on printsipiaalne, pole midagi öeldud.

Sellest duellist võiks pikalt kirjutada ja küllap saabki see järgnevatel nädalatel Eesti ajakirjanduses nii olema. Gruusia presidendivalimiste särtsakaim küsimus on see, kas praegu Hollandis reisdeeruv, kodakondsuseta Gruusia ekspresident Mihhail Saakašvili tuleb kodumaale tagasi või mitte. Gruusia poliitikas on ta juba tagasi või täpsemalt öeldes, ta polegi sealt vaatamata riigist lahkumisele kunagi eemaldunud. Võidab Vašadze, on Miša uue aasta alguses kodus. Võidab Zurabišvili, jääb Miša Euroopasse veel pikaks ajaks.Gruusias jõustus paar päeva tagasi kohtotsus, mille kohaselt saab ekspresident Gruusiasse saabumisel 6 aastat türmi. Päriselus ei tundu selle otsuse täitmine olevat realistlik.

Selge on üks. Kes ka ei võidaks Gruusia presidendivalimiste teises voorus, tulevad ulatuslikud protestid. Grusiinid ei ole eestlased. Nad tulevad tänavale. Stiili küsimus, kas just nii nagu prantslased eile. Prantslased teevad diislikütuse hinnatõusu pärast Pariisi peatänaval möllu, meie inimesed sõidavad pead langetades Lätti. Kümmekond aastat tagasi, kui Oliver Kruuda oli veel riigi üks suurimaid tööandjaid, ütles ta kriisi alguses eestlaste vaoshoituse kohta stiilis “iga viies on töötu, peaminister Ansip sõidab rattaga Tartusse ja jõuabki kohale. Inimesed sõidavad mööda ja lehvitavad, Itaalias ei saaks peaminister linnapiirist kaugemale”.

Aita luua müravaba sisu – loe Edasi Eksklusiivi.
Tasuliste artiklite lugemiseks on 2 võimalust: loo EDASI.org lugejakonto ja tee PÜSIMAKSE PANGAS (5€)
Teine võimalus on ZLICK mikromakseteenus, kus makse toimub mobiiltelefoni teel.

Häid lugemiselamusi!

 

Meelis Kubits

Meelis Kubits

Meelis Kubits on mitme aastakümne jooksul olnud Eesti üks edukamaid suhtekorraldajaid. Viimasel kaheksal aastal on ta investeerinud suure hulga ajast ja isiklikest vahendidest erinevatesse tegevustesse, mis mitte ainult ei mahu kultuuridiplomaatia mõiste alla, vaid on seda omal moel laiendanud. Loe artikleid (59)