Annika Laats: lase mul surra

Olen püüdnud kirjutada Edasile mõtiskluse iga kuu viimaseks pühapäevaks. Sel korral, novembris, lõin kahtlema. Ehk oleks ilusam, kui võtaksin kirikuõpetajana sõna nädal hiljem, advendiaja alguses? Algus on ju ikka ilusam kui lõpp.

Ühtäkki tabas mind äratundmine, et just seda me kogu aeg teemegi – me väldime lõpust kõnelemist, sest algus on ilusam.

“Lapsed, ma olen mõelnud, et kui ma suren, siis võiks…” Lause jääb õhku, sest  ümberringi kostavad protestihääled: “Ema, mis sa nüüd räägid, sa oled veel kõbus, mis surmajutud need olgu! Räägime parem elust!”

Kas tuleb üldse kunagi aeg, kui me oleme valmis rääkima lõpust? Kas me üldse kunagi suudame kõneleda surmast? Kui ma nüüd sellest ei kirjuta – ja kui Sina, hea lugeja, seda nüüd, hingedeaja viimasel nädalal, lugeda ei suuda – siis millal me sellest räägime? Jõulud selleks ei sobi, jaaniaeg samuti mitte. Kevad on tärkamisaeg, ja suvel rannas pikutades tunduks see lausa kohatu. Kui kummaline, et surm sellest ei küsi. Temale on iga aeg sobiv.

On kirikuaasta viimane pühapäev, igavikupüha, mida meie esivanemad on tundnud surnute mälestuspäevana. Ja ma siiski ei räägi surmast, sest surmast ma rääkida ei oska – ma ei tea, mida tähendab olla surnud. Ma räägin elust – räägin suremisest. Suremine on osa elust. Inimene on elus kuni oma viimase hingetõmbeni. Ja kuni selle viimase sekundini tuleb hoida tema inimväärikust ning teha talle head.

Ühel hiljutisel seminaril anti osalejatele ülesanne kirjutada, mismoodi nad tahaksid surra. Meil tuli panna kirja kõik detailid, ootused ja lootused. Ülesande eelduseks oli, et meie surm ei tule õnnetuse tagajärjel või ootamatult, une pealt – sest sel juhul pole ju õieti midagi soovida. Meil tuli mõelda, kus me tahaksime surres olla. Keda tahaksime enda kõrval näha? Mida tahaksime kogeda – kuulata, maitsta, näha ja tunda? Mis oleks meile hea?

Aita luua müravaba sisu – loe Edasi Eksklusiivi.
Tasuliste artiklite lugemiseks on 2 võimalust: loo EDASI.org lugejakonto ja tee PÜSIMAKSE PANGAS (5€) 
Teine võimalus on ZLICK mikromakseteenus, kus makse toimub mobiiltelefoni teel.

Häid lugemiselamusi!

 

Annika Laats

Annika Laats

Annika Laats on kirikuõpetaja ja Tallinna lastehaigla hingehoidja. Kord kuus ilmuvate "pühabajutluste" vahendusel saab Edasi lugeja osa Risti kiriku võlvide all kõlavast humaansest sõnumist. Annika usub, et kui kasvõi osagi neis jutlustes öeldust on tõde, siis on see kõige tähtsam, mida inimesel elus üldse teada tasub. Loe artikleid (26)