Mart Kase: mul on kogu aeg, mida oodata

Talikalastus

Praegu on nii, et peale lüpsi ja hommikusööki võtan suure kirve ja astun tiigi purdele. Põmm, põmm ja tekkiva jää sisse löön augud. Uurin, et kuidas on ööga jää edasi läinud. Hetk hiljem vaatan ilmateenistuse veebilehelt, et kuidas on maapinnatemperatuur öö jooksul siinkandis muutunud.

Ei midagi head praegu, sest kuigi on õdus varajane talveilm, siis jää tekib tänavu aeglaselt. Lumi segab korraliku ja tugeva jää tekkimist. Ma ei saa veel kalale minna. Talikalastus on mu põhihobi ning hooaja saab sel aastal avada juba novembris, kuid mitte veel lähipäevil. Positiivne ootamine on tegelikult elu väga suur osa.

Juba paari nädala pärast hakkame abikaasaga kevadet ootama, sest võtame ette oma põllu plaani ning paneme paika, et kuhu midagi istutame ja külvame.

Vahepeal käime küntud maapinna ääres seismas ja kujutluspilti loomas.

Elus saab oodata mitmeid asju korraga, näiteks nii porgandeid, suhkruherneid ja põldube.

Pärast uut aastat, kui päev jälle pikemaks hakkab minema ning eriti veebruari alguse päikesesäras, hakkame ikka väga ootama lume sulamist, et saaks näpud siis päriselt mulda pista. Samal ajal hakkame ka väga ootama kitsetede poegimist, see saab juhtuma märtsi alguses, see on väga suur ootamine viimastel nädalatel. Ma juba praegu ootan seda ootamist.

Kui on käes aprill, et näpud ongi mullas, siis hakkan ootama, et millal saan kitsedele esimest korda pakkuda värsket rohelist heina, sest ma tahan näha seda naerunägu, kui see juhtub. See on väga suur siiras hetk igal aastal.

Esimesed rohelised ampsud kevadel I Foto: erakogu
Esimesed rohelised ampsud kevadel I Foto: erakogu

Tegelikult juba mai lõpust hakkame ootama, et millal saaks hakata talveheina tegema kitsedele ning millal saaks esimest värsket kartulit ja maasikaid mugistada. Eks siis suvel ootame veel muidugi kukeseeni ja õunu ja mustikaid ja tomateid.

Elu on tsükkel ning pika tsükli lühemad ringid on aastad, mis koosnevad ootamisest. Inimesel peab kogu aeg olema midagi oodata, sest tegelikult meile meeldib lisaks inimestele sõltuda ka looduse ringkäigust ja enda ellu planeeritud graafikust. Jõulud, jaanipäev ja sünnipäevad on kõik loomulikult ka ootamist väärt, aga need ei sõltu loodusest, sest toimuvad kõik kindlatel kuupäevadel.

Igatahes, sellega harjub ära, et kõik sõltub asjaoludest, nii võtan ka kõike kergemalt, samas oled alati natuke valmis. Ma puhastasin oma talikalastuse varustuse ära juba nädal aega tagasi, puuril vaja veel kruvid kõvasti kinni keerata ja siis, kui tiigijää läbib isikliku kontrollkomisjoni tugevusproovi, siis on paar päeva hiljem ka väikejärvele minek.

Ootan.

Mart Kase

Mart Kase elab Valgamaal Karula vallas Kaagjärve külas ning kasvatab oma talus kitsi. Mart on eelnevalt pealinnas töötanud nii teatris kui reklaamiagentuuris, nüüd lihtsalt vajas elu uut väljakutset. Mart kirjutab Edasile, kuidas paistab Eesti elu väljaspool Tallinnat. Mardi taluelust räägib blogi www.metsikelu.ee/blogi. Loe artikleid (133)