Madis Müür: kuidas saavutada enda unistuste elu?

Kaheksa aastat tagasi masu ajal olin buumiaegsete vigade tõttu puupaljas, töötu, oskusteta, töökogemuseta, hariduseta, sugulastegi jaoks läbi kukkunud noormees. Kui positiivsemalt vaadata, siis vähemalt mul oli alkoholiprobleem ja võlad. Vähemalt midagigi mul oli! Tol ajal oli popp enda ebaedus Ansipit süüdistada, aga ma valisin teise, vähem populaarse tee – võtsin vastutuse enda olukorra eest ja otsustasin end korralikult käsile võtta. Ja võtsingi.

Järgnevate aastate jooksul olen teinud edukat rahvusvahelist karjääri teenistusega üle €500k, esimese ettevõtte kasumisse viinud, organiseerinud kolleegidest jalkavõistkonna, ületanud enda kõrgusekartuse (kuigi langevarju tandemhüpe vist ei loe?) ja avaliku esinemise kartuse (Investor Toomase konverentsil suutsin 400 pealise auditooriumi mõnel korral isegi naerma ajada, reisinud ägedates kohtades Uus-Meremaalt Mongoolia, Tansaania ja Bahaamani, olles selleks eelnevalt piisavalt säästnud ja investeerinud, et 1,5 aastat tagasi 30-selt aeg maha võtta ja investeeringutelt elada. Olen sel teekonnal tohutult vigu teinud, aga suurim oli see, et ei unistanud piisavalt suurelt, et ei tõstnud piisavalt enda eesmärke.

Kuidas ma seda saavutasin ja nagu Mihkel Raud küsiks: kuidas Sa saad veel rohkem saavutada?

1. Tõsta enda standardeid!

Ei, mitte standardeid, mida teistelt ja elult endale ootad. Mitte nagu osad noored ülikooli lõpetanud, kes ilma igasuguste oskusteta ja kogemusteta kohe €2k netot iga kuu pangakontole ootavad. Nii see ei toimi. Maailm ei võlgne kellelegi midagi, muinasjutud ei kipu täituma, keegi sulle midagi niisama ei anna. Õpipoisi roll 1-3 aastat madala teenistusega tuleb läbida kõigil, tööjõuturule sisenemisel ongi teenistus madal, sest ilma oskuste ja kogemuseta väärtust luua polegi võimalik. See on päris elu, see on reaalsus. Ja see pole sugugi halb. Hea teenistus tuleb ikkagi neile, kes teevadki ägedaid asju ja on seda väärt! Ja selle all ma ei mõtle mitte enesehinnangut, vaid enda panust. Palju parem ongi enda unistuste elu ise välja teenida.

Standardite tõstmine tähendab iseeenda panustamist tulemuse saavutamiseks.

Mõtle läbi ja veel parem, pane endale kirja, millega sa enda elus enda puhul ei lepi. Nii erialases karjääris/ettevõtluses, isiklikus finantsseisus, isiklikus arengus, hobides, suhetes lähedaste, sõpradega ja töökaaslastega. Mõtle, kuidas seda muuta saab. Kõige parem on leida mõni eeskuju või parem mitu, kes on saavutanud seda, mida sa tahad saavutada. Eeskuju võib olla kas tutvusringkonnast, mõni tuntud inimene, iga teema kohta on intenet materjale täis, kuidas ennast arendada. Pühendu sellele, tee esialgne plaan ja hakka pihta, tee kohe esimesed sammud!

Mul endal polnud millegagi väga leppidagi. Läbikukkumise, võlgade ja madala enesehinnanguga oli mu teovõime justkui halvatud, pesin vaevu ülepäeviti kui sedagi ja ka näiteks kodu juures Lasnamäel lähimasse Grossi poodi minekuks enda kokku võtmine võttis vahest mitu tundi aega. Ilmselgelt väga väljakannatamatu olukord ja pidin midagi oluliselt muutma. Kui juba mina sain sellisest kohast enda tollased eesmärgid täidetud, siis hea lugeja on tõenäoliselt nendele palju lähemal ja palju paremas seisus, et need ellu viia!

Mõtle läbi ja pane kirja miinimum, mida endalt nõuad nendes erinevates valdkondades. Mina seadsin endale eesmärgiks erialase edu ja vähemalt $5k kuuteenistuse, vähemalt kuue kuu kulude jagu sääste, 3 toalise korteri kesklinnas, regulaarse trenni ja ega väga rohkematele eesmärkidele tol hetkel keskenduda ei suutnudki. Pidin alustava pokkerimängijana sihtima nii kõrgele, sest Eesti keskmise kandis teenistusega oleks võlgadest vabaks saamine oleks võtnud mult ligi 10 aastat. Pangalaenu ei oleks saanud ja €500 kaupa päris koduostuks raha kokku ei kogu, oma kodu ost ja hea naise leidmine olekski jäänud unistuseks tõenäoliselt. Polnudki muud valikut, kui pidin korralikult kokku võtma, kõrgele sihtima ja kahe aasta pärast tuligi esimene +€5k kuu, kolme pärast +€10k kuu. Ülejäänu on, nagu öeldakse, ajalugu. Tahtsin jalkat mängida, aga ei leidnud sobivat tiimi millega liituda – asutasin ja orgunnisin ise pokkerimängijatest meeskonna liigasse.

Ega mul kohe head plaani ei olnud, aga uurisin, kuidas teised olid kaugele jõudnud, õppisin neilt ja parimatest kättesaadavatest materjalidest ning kolm aastat hiljem olin juba üks Eesti tuntuimaid ja edukamaid pokkerimängijaid. Nagu suur väejuht Hannibal ütles: “Me kas leiame tee, või teeme ise tee!”

2. Muuda enda piiravaid uskumusi!

Henry Ford on öelnud: “Sa kas sa usud, et sa suudad, või ei usu, on sul on mõlemal juhul õigus!” Taaskord hea ütlemine.

Meil on kasvamise käigus, ühiskonnast, võib-olla vanematelt, mõnest ebaõnnestunud katsest kaasa tulnud ja külge jäänud  igasuguseid negatiivseid totakaid uskumusi, mis piiravad meie arengut: “Ma ei ole piisavalt hea, kogenud, haridusega, oskustega, usin, tutvusi, pole piisavalt hea väljanägemisega, pole piisavalt vana või noor”. Lõpeta ära!  Aitab sellest! Ainus takistus meie teel unistuste eluni on sedalaadi bullshit vabandused, mida me endale ettekäändena toome!

Mul ka polnud midagi eeltoodust, olin ikka päris sitas seisus (tuleviku väetis!), aga kas see takistas mind? Kolm-neli aastat hiljem olin puhtalt erialaseid oskusi arendades juba oma valdkonnas nii hea, et minu tulemused rääkisid minu eest, ma ei pidanud ennast oma valdkonnas tutvustama.

Teinekord kui märkad ennast kasutamas selliseid lauseid: “ma ei ole võimeline kaalust alla võtma,” “ma ei saa kunagi edukaks,” “ma olen laisk,” “riik peaks minu jaoks rohkem tegema” jne, siis peata enda jutt või mõttelõng sealsamas kohas. Juuri see umbrohi enda mõtlemisest, enda sõnavarast üldse välja.

Vabanduste asemel mõtle ja kasuta lauseid: “mul ei ole seni õnnestunud kaalust alla võtta, aga ma pole veel kõike proovinud ka, olekski aeg.”

Või: “ma ei ole veel edukas, uurin kuidas teised on edukaks saanud, leian endale sobivad lähenemised ja hakkan neid rakendama.” Kui hakkad ootama, et riik, lotovõit või keegi teine sind jõukaks teeks, siis see lähenemine on täpselt niisama kasutu kui ta on igav ja tühine, nii algabki taandareng ja mandumine. Samahästi võid ennast sotsiaalkorteri järjekorda panna ja hakata seal pärast parmudega maid jagama, noorust meenutama ja elu kiruma. Parem mõtle: “mis esimesed sammud, mida ma saan ära teha täna kohe ja praegu, et …” Ja siis tee need kohe ära. Niimoodi hakkabki väga äge arengu lumepall veerema, mis lõpuks viib sind sihile. Alustades väikestest sammudest tõuseb ka eneseusk ja saavutusvõime ja mingi hetk sellised mõtteviisi blokid hakkavad ise ära kaduma.

Iga edukas tippsportlane, muusik, kunstnik, müügiinimene, IT arendaja, ettevõtja, enda advokaadi- või loomebüroo omanik või partner pole endale ise seadnud klaaslage ette, et saaks ainult hariduse kätte ja soojale kohale, siis on ühiskonna silmis hästi ja ei ole võimalik vigu teha. See oleks ju lõputult igav, elu oleks samas kitsas rutiinis ja mugavustsoonis, lõputu õudus vähemalt minu jaoks. Õigemini see oleks igati okei, kui inimene sellega ise rahul on ja naudib seda, aga loetu põhjal tundub, et hiljemalt vanaduses kipuvad inimesed enim kahetsust tundma ikka seepärast, et oleks võinud ikkagi rohkem õppida, riske võtta, reisida, mõnda võitluskunsti õppida vms. Parem seda kahetsust ennetada. Edukaks saanud inimesed ongi uskunud, et kui keegi on samal alal suurt edu saavutanud, siis suudan mina ka! Nii ongi nad oma valdkonnas end arendades (kindlasti ka palju vigu tehes) õppinud ja järjest kasvatanud enda oskusi, teenistust ja jõudnud arvestatava eduni.

3. Loo endale äge tulevik

Kõik algab unistusest. Iga tehnoloogiavidin, ettevõte või kunstiteos on kunagi olnud kõigest unistus selle looja peas. Samamoodi iga äge saavutus.

Vaevalt Alar Sikk Mount Everesti nii vallutas, et lennul Helsinkist Bangkokki tuli Nepaali kohal uitmõte “andke mulle langevari, ma lähen siin maha”. Alpinistina oli ta sellest unistanud, plaane teinud, selleks harjutanud ja valmistunud ikkagi aastaid, kujutanud end korduvalt ette seda saavutamas.

Unistus peab olema ka piisavalt äge ja motiveeriv, mis hoiab sind tegutsema, et selle nimel tööd teha ka hommikul või õhtul väsinuna või kui sõbrad pidutsema kutsuvad. Näiteks unistad lihtsast maamajakesest, aga samas Airbnb’st saab päevaks üürida sellise mõnekümne euriga. Põhimõtteliselt juba olemas siis ju, muidugi, lähme peole poisid! Minu eesmärkide seas on muuhulgas ka äge 5 magamistoaga, kolme saunaga ja oma veekoguga maakodu. Vähese pingutusega ilmselgelt ma sellist asja endale lubada ei saaks ja olengi enda eesmärgid nii kõrgele seadnud, et pole probleemi reede õhtul poole hommikuni tööd teha, samal ajal kui enamus pidulisi juba õiglase und magavad.

Unistamine üksi on aga täiesti kasutu tegevus. Eesmärk on unistus, millel on tähtaeg. Et seda artiklit mitte eepose mõõtu pikaks ajada, siis tegevuskava võiks olla umbes selline:

  • unista suurelt,
  • leia piisavalt põhjusi, miks sa seda tahad,
  • tee see endale kinnisideeks,
  • pühendu selle ära tegemisele, kujuta ennast seda saavutamas,
  • tee plaan, sea tähtajad
  • ja hakka pihta!

Kui sa lood endale piisavalt tugeva põhjuse miks seda teha, siis sa leiad alati ka mooduse kuidas see ära teha.

Enamasti meil polegi lihtsalt piisavalt tugevat motivatsiooni. Kui juba eesmärk on kinnisideeks muutunud, siis tuleb mängu sama efekt nagu uue auto või riideeseme ostul: sa hakkad igal pool seda sama autot või riideeset märkama.

Samamoodi ka eesmärkidega, sa hakkad nägema võimalusi, kuidas eesmärgile lähemale jõuda. Siin lõigus toodud sammud paaritunnise harjutusena korralikult enda kohta läbi mõeldes ja tegutsema hakates oled juba teinud olulise sammu enda eesmärkide suunas. Meil on kõigil võime enda mõtlemist, mõtteviisi, uskumusi, suhtumist ja saavutusvõimet selliste harjutustega lühikese ajaga väga olulisel määral muuta, viia ennast tasemele kus olemegi võimelised enda unistuste elu saavutama ja elama. Selles mõttes tänapäeva popid hüüdlaused: “jää iseendaks!” on ikka täiesti tagurlikud ja destruktiivsed. Kuidas kõlaks hoopis: “Saa paremaks!” “Iga päev 1% võrra edasi!” Väikesed edusammud on vägagi tehtavad, nende ära tegemisel tõuseb eneseusk ja suudad veelgi suuremaid edusamme teha. Selliselt hakkab areng lumepallina veerema, 1% tootlust päevas teeb liitintressina 3778% tootlust aastas ja sarnaselt on ka enda elus võimalik vägagi olulisi muutusi teha 1-2 aastaga.

Näiteks pokkeris saavutasingi edu tänu sellele, et tegin unistusest endale kinnisidee. Muidu poleks ma võlgadest niipea vabaks saanud, olekski vaesusesse virelema jäänud ja endal häbi. Jääda keskpäraseks ei tulnud mulle isegi pähe, pokkerist sai minu kinnisidee ja põhimõtteliselt elasin ja hingasin seda mitu aastat. Ja tulemused ei jäänud tulemata.

Viimased umbes 2 aastat olen taas mugavustsoonis küllaltki kinni olnud, kuna passiivset tulu tuleb piisavalt peale. Võiks mõelda, et finantsvabadus on saavutatud, nüüd võib seda endale lubada. Aga see on ohtlik tee ja vale vastus –  aeg taas ennast hoopis uues valdkonnas üles töötada. Kolmetoaline korter kesklinnas oli ikkagi minu tolle aja miinimumeesmärk ja praegugi elan veel sellises. Ma tean kindlalt, et see ei ole minu võimete piir. Võrreldes mõne tuttava ettevõtjaga pole ma veel midagi saavutanud. Mu uus kinnisidee on saavutada uuel alal midagi sellist, mis minu eelmised saavutused ületab. Ja mul pole kehas ühtegi kahtluse molekuligi, et ma oma unistust maamajast 5 aastaga ei saavuta, pigem varem. Asi ei ole aga üldse nendes eesmärkides endis, et selle saavutamine teeb õnnelikuks. Olen praegugi õnnelik. Rohkem on asi just arengus, teekonnas, enda jaoks küllaltki võimatute eesmärkide saavutamises. See protsess on üliäge! Väga mõnus on näha ennast seatud eesmärke saavutamas, õppimas ja arenemas.

4. Õpi parimatelt

Ise pole mõtet jalgratast leiutada. Me kõik oleme targad ja tublid ja ilusad, aga kui keegi on sama teekonna läbi käinud või veel parem väljapaistvalt edukalt läbinud, siis on mõistlik uurida, mis vigu on sel teekonnal tehtud, mis on õppetunnid, parimad õppematerjalid ja meetodid arenguks. Olgu see eeskuju keegi enda tutvusringkonnast, keegi tuntud inimene kellest häid raamatuid kirjutatud, keegi kes enda saavutusi ise blogib. Mida rohkem eeskujusid, seda suurema arvu lähenemiste vahel on valida ja seda parem. Teisest küljest ainult lugema jääda ja ainult teoreetikuks jääda pole ka mõtet, tegutsemine on palju olulisem.

Ära peta ennast, et ilukirjanduslik, elulooline, uudisväärtusega või populaarteaduslik materjal on oluliselt arendav. Meelelahutusena ja ajaviitena on need igati ok, aga et neist edukaks saamisel või unistuste täitmisel erilist kasu ei ole.

Areng tuleb kombost: 80-20 reegel + 5h reegel.

Vana hea Pareto seletas kunagi, et 20% tegevustest toob 80% tulemustest ja see on väga tõsi. Leia üles oma valdkonnas need 2-3 põhilist oskust või tegevust, mis toovad põhilised tulemused. Otsi nende kohta parimad materjalid välja, tööta need risti-põiki märkmetega läbi, hakka rakendama ning saa nendes oskustes ja tegevustes parimaks. Viie tunni reegel tähendab seda, et iga nädal 5h (st iga tööpäev) 1h enda oskusi arendades jõuad soovitud erialal umbes viie aastaga rahvusvahelise taseme spetsialistiks vastava teenistusega. Ega ma ise ka ei uskunud, aga tulemused tõestasid seda.

Meie edu või ebaedu algab meie mõtlemisest. Õnneks on võimalik enda mõtlemist, mõtteviise ja arusaama maailmast, enda saavutusvõimet teadlikult disainida, seda väga oluliselt muuta edu saavutamisele sobivamaks ja panna enda kasuks tööd tegema. Mõtlemise paika panemise ja tegutsema hakkamisega on kõik võimalik, kõik uksed on valla. Siis algab reaalselt arengu ja teenistuse tõusu protsess ja juba 1-2 aastaga on võimalik vägagi ägedaid tulemusi näha. Hakka ainult pihta!

Madis Müür

Madis Müür

Madis Müür on investor, ettevõtja ja endine edukas elukutseline pokkerimängija. Madis jagab Edasi lugejatega oma isiklikke investeerimiskogemusi, tähelepanekuid, õppetunde ning mõtteid, kuidas erialase eneseteostuse, sissetulekute tõstmise, säästmise ja investeerimisega enda jõukust kasvatada. Jõukam ühiskond on ka õnnelikum, tervem ja enda valikutes vabam. Loe artikleid (8)