Suvekuud on teadupoolest parim aeg elava muusika nautimiseks, uute põnevate artistide avastamiseks ning enda muusikapaleti rikastamiseks. Seekord piilume Skandinaavia jazziskeenele, mis on tuntud oma eksperimentaalse, mõtiskleva ja avara helikeele poolest. Tutvustame põnevamaid festivale ja vaatame, keda seal sel aastal näha-kuulda saab.
Rubriik “Jazzkaare fookuses” on ajakirja Edasi ja Jazzkaare koostööprojekt, kus tutvustame ja arutleme maailma ja Eesti jazzmuusika trendide üle ning võtame luubi alla põnevad valdkonda puudutavad jazziteemad ja esinejad.
Norra
Norrat võib pidada jazziarmastajate paradiisiks, sest eri linnades peetakse aasta ringi kümmekond jazzifestivali. Samuti leiab sealt Euroopa pikimate traditsioonidega Moldejazzi ja Kongsberg Jazz Festivali, mis toimuvad tänavu vastavalt 63. ja 60. korda. Riigi geograafilisest rikkusest tulevalt võib leida vägagi eksootilisi kontserdielamusi. Näiteks Teravmägede suurimas asulas paiknevas Longyearbyenis korraldatakse iga aasta veebruari esimesel nädalavahetusel maailma põhjapoolseimat muusikafestivali Polarjazz.
Kes soovib põhjamaist kargust juba suvel tunda, peab minema Lääne-Norra saarestikus põhjapolaarjoonel toimuvale Trænafestivalenile (10.–13. juuli), mille The Guardian nimetas üheks Euroopa parimaks festivaliks. Lisaks jazzieliidile saab kuulda popi, metali, indie, souli ja elektroonilise tantsumuusika pärleid nii lähemalt kui kaugemalt.
Vast kõige rikkalikumat žanrivalikut pakkuv Kongsberg Jazzfestival (3.–6. juuli) paistab ühe vähese festivalina silma laiahaardelise jazzikino poolest. Esinevad tippude tipud: Gard Nilssen Acoustic Unity + Emmeluth & Møster, Halvdan Sivertsen, Per Zanussi, Cécile McLorin Salvant, Billy Cobham ning alternatiivsemad ja rockilikumad artistid nagu Elephant9, Knower ja Tom Skinner. Tõusvatest staaridest tasub kuulama minna vibrafonimängija Amund Stenøien Quarteti, saksofonist Mona Krogstadi ning trummar Veslemøy Narveseni, kelle nime kohtab mitme siinmainitud festivali kavas.
Moldejazz (15.–20. juuli) on üks vanemaid järjepidevalt tegutsenud jazzifestivale maailmas ja üks tähtsamaid Norras, tuues igal aastal umbes 120 kontserdil kokku 500 artisti ja 60 000 muusikasõpra. Esineb prominentne seltskond: Bill Frisell Trio, Jacob Collier, Christian McBride Quintet, Dirty Loops, Nubya Garcia, Daniel Herskedal, Marius Neset, Gabriela Garrubo Trio, Nothing Personal ning Ida Nielsen & The Funkbots on vaid mõned nimed vägevast artistide nimistust.
Kes kaugemale reisida ei soovi, leiab Oslost augustis järjestikku kaks suurepärast festivali: esmalt Tøyeni pargis toimuv rahvusvahelisem Øyafestivalen (7.–10. august) ja seejärel kohalikum Oslojazz, mis toovad kokku tõelise staaride plejaadi. Øyafestivalenil astub üles Brasiilia vokaalsensatsioon Bala Desejo, R&B ja popiprintsessid Jessie Ware, Janelle Monáe, Jorja Smith ja RAYE, indie rock’i gurud Alvvays, Big Thief, Blondshell, English Teacher, Hilma Nikolaisen, jazzi esindajatest Andreas Røysum Ensemble ja Yussef Dayes ning OutKasti räpparist psühhedeelseks flöödikunstnikuks muundunud André 3000.
Klassikalisem Oslojazz (11.–17. august) viib kuulajad linna eri kaunitesse paikadesse. Muusikalist kostitust pakuvad muu hulgas üks tahetumaid klaveritriosid Emmet Cohen Trio, rockisugemetega Hedvig Mollestad Trio, Alfredo Rodríguez Trio Havannast, üks Norra populaarsemaid jazzikooslusi Flukten ning auhinnaga USBL Jazz Talent 2023 pärjatud trombonist Emil Bø bändiga, mille koosseisus mängib meie enda noor jazzitalent 2024 Kertu Aer.
Taani
Euroopa rahvusvaheliste muusikasuursündmuste nimistusse kuuluval Kopenhaageni jazzifestivalil (5.–14. juuli) kuuleb nii Taani jazziladvikut kui rahvusvahelisi suurkujusid. Festival keskendub kunstilisele kvaliteedile, pakkudes laiaspektrilisi elamusi klassikalisest ja moodsast jazzist fusion’ini, elektroonika ja rockini. Nautida saab ka mitmeid muusikafilme.
Esinejate nimekiri on pikk, mõned tuntumad on USA artistid Cécile McLorin Salvant, Bill Frisell Trio, Meshell Ndegeocello, Isaiah Collier & The Chosen Few, James Brandon Lewis Trio, Lakecia Benjamin ning Hiina saksofoni- ja suona-mängija Lao Dan. Kohalikest artistidest köidavad tähelepanu Jakob Bro, Nana Rashid, Niels Jørgen Steen Big Band, Stefan Pasborg Trio, Jasper Høiby bändiga, aga ka paljud teised.
Rootsi
Riigi lõunaosas toimuv Rootsi tähtsaim suvine jazzifestival Ystad Sweden Jazz Festival (3.–7. august) koondab jazziparemiku lähemalt ja kaugemalt. Kava silmitsedes jääb sõrm Rootsi legendaarse klarnetimängija Putte Wickmani 100. sünniaastapäeva tribuutkontserdile, kus astuvad üles maailma parimaks elavaks klarnetistiks peetav Ken Peplowski (USA), saksofoni- ja klarnetimängija Klas Lindqvist, Claes Crona Trio ning Eestiski armastatud lauljanna Viktoria Tolstoy. Sérgio Mendesist ja Duke Ellingtonist inspireerunud Bobby Medina toob bändiga kuulajateni ägeda latiinojazzi elamuse. Lisaks esinevad Gunhild Carling, Alba Armengou, Mathias Heise Action 4’s, João Bosco Quartet, Trio Circle Backenroth/Dölerud/Johansson Werre, Andy Sheppard Trio jt.
Soome
Üle lahe naabrite tuntuim jazzifestival Pori Jazz (12.–20. juuli) leiab aset juba 57. korda. Laia haardega üritus püüab tabada pidevalt uute muusikaliste mõjudega kohanevat ja seeläbi alatasa muutuvat jazzmuusikat, tuues lavale avara spektri mainekaid artiste. Nii võib oma silmaga kogeda välismaa suurkujusid nagu Pet Shop Boys, Jason Derulo, Kraftwerk, Sophie Ellis-Bextor, Knower, Myles Smith, aga ka lähemaid tegijaid nagu lauljannad Anna Puu ja Selma Savolainen, The Stance Brothers, Olli Ahvenlahti New Quintet ja Adele Sauros Quartet.
Archipelago Sea Jazz on neljast festivalist koosnev üritustesari Soome edelaosa saarestikus. Esimesena leiab aset Baltic Jazz Festival (5.–7. juuli), kus klassikaline jazz seguneb bluusi ja rockiga. Üles astuvad põhiliselt Soome artistid, sekka mõni lähem naaber. Mitmes koosseisus tuleb lavale maailmakuulus klarneti- ja saksofonimängija Antti Sarpila, kes koos New Yorgis elava kitarristi Olli Soikkeli Trioga teeb tribuudi Django Reinhardtile. Soikkeli esineb ka Rumeenias sündinud ja Soomes tegutseva jazzpianisti Marian Petrescu Comboga, et teha kummardus Oscar Peterson Triole.
Maalilisel Korpo saarel toimuv Korpo Sea Jazz (25.–27. juuli) paistab silma julge ja eksperimentaalse jazziga. Teiste hulgas mängivad noore bassisti ja helilooja Joonas Tuuri kvartett moodsa jazzi esindajatena, tõusvast tähest jazzlaulja, helilooja ja pianisti Maja Mannila trio koos multiinstrumentalist Mikko Antilaga ning Soome ühe tähelepanuväärsema jazzlaulja ja helilooja Riikka Keräneni grupp.
Turku Sea Jazz (31. juuli – 3. august) pakub linnalikumat atmosfääri. Lavale astub Soome jazzi raskekahurvägi: teiste hulgas saab kuulda Soome üheks parimaks trummariks peetavat Teppo Mäkyneni koosseisus The Stance Brothers, legendaarset saksofonisti Eero Koivistoineni kvartetiga ning nimekat klahvpillimängijat Olli Ahvenlahtit kvintetiga.
Festivalide sarja lõpetab 9. ja 10. augustil Åland Sea Jazz. Skandinaavia stiilis butiikfestival toob Ahvenamaale kokku põhjamaise jazziparemiku. Kuulda saab Rootsi paljulubavat trombonisti Hampus Adami mängimas Duke Ellingtoni; tõusvat saksofonitähte Timo Lassyt trioga; jazzi, souli ja gospeli piire nihutavat Nina Myat bändiga jt.
Island
Rahvusvahelisel jazziskeenel järjest tähelepanuväärsemaks saav Reykjavik Jazz Festival (27.–31. august) toob kokku lähemad ning kaugemad jazzitalendid. Virmalistemaa suursündmusel sulanduvad eri žanrid kaasaegsest jazzist ja avangardist latiinojazzi, gospeli ja bigbändimuusikani. Kuulda saab artiste nagu The Reykjavík Big Band, Andrés Þór / Jens Larsen Quartet, Jakob Buchanan Trio, Gulli Briem Groove Gang, Tania Giannouli, Shuteen Erdenebataar Quartet jt.
Artikli autor on Kristiine Malm-Olesk.