Edasi helifilter: uut muusikat & tulevaid sündmusi. Aprill

Helifilter on rubriik muusikast huvitatud lugejale, kus Edasi muusikatoimetajad Johanna Maria Mängel ja Liisi Voolaid vahendavad Eesti, aga ka suurema muusikamaailma uudiseid. Seekord käime mööda rohkem ja vähem tallatud indie ja musta muusika radu ning fookuses on järgmisel nädalal juubelit pidav Tallinn Music Week. Kokku on kogutud seni ilmunud värsked muusikapalad, plaadid, videosinglid ning nopitud välja aprillis toimuvaid üritusi, lavastusi, kontserte. Läbi Edasi helifiltri.

Reliisid

Johanna soovitab:

Young Fathers “Cocoa Sugar”

On harv juhus, kui Briti iseseisva plaadifirma, Ninja Tune, alt lansseeritud muusika pettumust valmistab. Seega, pole mingi ime, et Edinburghist pärit avant-garde R’n’B trio kolmas stuudioalbum, “Cocoa Sugar”, koha Helifiltris leiab. Punt on oma innovatiivse ja žanre hägustava kõlaga välja teeninud prestiižse Mercury auhinna, tuuritanud Massive Attackiga ning kirjutanud muusikat Trainspottingu teise osa jaoks. Neile, kes bändiga varem kokkupuutunud pole, on märtsis välja antud “Cocoa Sugar” ideaalne plaat, mille läbi nendega tutvust teha. Uuel albumil on see super eksperimentaalne grupp ilmselt siiani kõige kuulajasõbralikum. Siiski pole (õnneks) tehtud totaalset kannapööret ning saundis pole masside poolehoiu võitmiseks liigseid kompromisse kindlasti tehtud. Plaadi allhoovuseks on pulseeriv ärevus, ning helimaastik on täis etteaimamatuid käike; lugu võib äkitselt viia rõõmsameelsest tiksumisest närvilise elektroonilise kaoseni.

Carnival Youth “Love Is The Answer”

Emils ja Edgars Kaupersi jaoks on kindlasti tüütu, et neist rääkides ka nende päritolu tihti jutust läbi käib; nelja-liikmelisest bändist moodustavad pool Renars Kaupersi kaksikutest pojad. See on pisut paratamatu, igal eelisel on ka teine pool ning tegutsedes samal alal, kus sinu vanemad on läbilöönud, pead arvestama teatud varjuga, mille tagant tuleb end välja tõestada. Igal juhul on nende geneetiline eelis end igati ära tasunud. Tüübid teevad ausat indie rocki ning andsid hiljuti välja uue singli “Love Is The Answer”, mille kohta bänd on ise öelnud: „Loo salvestusprotsess oli tavapärasest erinev – eksperimenteerisime rohkem, haarasime näiteks kitarride kõrval ka trompetid kätte ning kaasasime koori“. Ja tõepoolest, loo kihilist, kirevate ja kargete kitarrihelidega täidetud kõlapilti kuulates on rõõm tõdeda, et liigutakse vähem rännatud ja põnevamate indie äärealade suunas. Sama hooga jätkates tõestavad nad end aina enam heade muusikute, mitte vaid hea muusiku järelkasvuna. Kuula siit.

Superorganism “Superorganism”

Kuigi tihti leiab bändi žanrikirjeldusest määratluse; psühhedeelia, siis need, kes Grateful Deadi või Syd Barreti kõla otsivad, seda siit ei leia. Kui, siis on see keskmisest trippy’im pop ja tegelikult pigem ikka indie pop, aga see ei tähenda, et ta hea poleks. 10 lugu moodustavad 33 minutilise multifilmiliku elektrooniliselt võnkleva rännaku läbi milleniali generatsiooni mõtiskluste kuulsuse kultuuri, poliitilise õhustiku ja ravimitööstuse üle. Esmasteks kõrvaussideks kujunevad ilmselt mullitav ja vulisev “Prawn Song”, laisalt luupiv “Something For Your M.I.N.D.” ja eeterlik lõpulugu “Night Time”, millest kumab läbi pisut Peter Bjorn & John’i igivõluvat “Young Folks’i”. Bändi profiil on ka huvitav. Kaheksa liiget on kokku tulnud Jaapanist, Lõuna-Koerast, Uus-Meremaalt ja Austraaliast ning elavad ja loovad koos oma Londoni East Endi jagatud kodus.

Liisi soovitab:

Levski “Luna”

Kostja Tsõbulevski on läbi aastate musitseerinud koosseisudes nagu Aides ja Eliit, produtseerinud koos bändiliikme Raul Ojamaaga kauamängiva jagu muusikat Siiri Sisaskile ja Mick Pedajale ning jõudnud nüüd koos oma bändiga välja anda päris oma lühialbumi. Eesti, vene ja inglise keeles laulev Levski kasutab inspiratsiooni nii, et ei pea end stiililiselt ega žanriliselt määratlema. Lähtutakse impulsist, pannes see muusikasse. Kuula tervikut Spotifys.

Kashif “Lover turn me on”

Midagi ajaloost – sellest kaheksakümnendate heast osast. Superkeriv ja sütitav tantsulise R&B ja funki pärl. Kevad-suvi-puhkuspidu ühes loos on nüüdsest mu lähiaja DJ settides kindlal kohal. Sensuaalne, provotseeriv, keha vabaks laskmist motiveeriv – magus peolugu!

Kuu video

Elephants From Neptune “Love Drinks Me”

Bänd usaldas enda sügisel ilmunud singli video tegemise nö võõrale ja tulemus ei ole mitte võõrastav, vaid bändi absurdihuumori ja kuuma olemust täpselt tabav teekond action-horroris. Veri, veidrad portaalid, elu peale arvutimäng ja pixelmehed – oleme teemas. Tänu elevantide muusikale ja režissöörile Rait Kangur.

Põnevad muusikasündmused aprillis

Tallinn Music Week

Taas on käes aeg, kus enamus inimesi kannatab liiga pika talve sümptomite all ning neid aitab ravida Tallinn Music Week, mis toimub sel aprillil juba 10ndat korda. Juubeli festivalil on palju pakkuda ning selles sisukas festivalilabürindis orienteerumiseks oleme kokku pannud omapoolsed soovitused üritustest, mis kõige hea ja parema seast eriti põnevad tunduvad. Oleme menüü koostamisel appi võtnud ka noore arhitekti ja melomaani Marii Leemeti.

Johanna soovitab:

Sweet Spot Festival õhtu

Laupäeva õhtul saab Telliskivi Rohelises Saalis nautida helisid, mis varieeruvad ambientsest hõljumisest indie-popini. Lisaks kohalikele helivõluritele nagu Mick Pedaja, Avoid Dave ja Mauno Meesit esinevad ka külalised välismaalt. Hildur ekspordib TMW’le karget elektropoppi Islandilt ja Samurai Champs Kanadast toob kuulajateni nauditavalt mahedad helid, kus Kagu-Aasia juured segunevad nüüdis-R’n’B’ga à la Weeknd. Rohkem infot siin.

Maailmamuusika lava

Laupäeval saab rännata maailmamuusika heliradadel, kui Erinevate Tubade Klubis tulevad kokku artistid Indiast, Portugalist, Rumeeniast, Ungarist ja Iisraelist. Kohalikku skeenet esindab Fela Kuti loomingust tiivustatud Afro Tallinn Beat Orchestra. Ehk saabub sel õhtul korraks ka kevad? Siin lähemalt.

Made in Baltics / Sony Music õhtu

Kes ei tunne, et tahaks liialt katsetada ning läheks pigem kindla peale välja, võiks kindlasti sammud seada laupäeva õhtul Vene Kultuurikeskusesse, kus on esindatud kohaliku populaarse muusika koorekiht. Ühe õhtu jooksul saab kogeda Iirise, Rasmus Rändvee, Ewert and the Two Dragonsi ja Miljardite kontserte. Siit saab rohkem teada.

TMW Cryptomarket Pt 2

Nüüd vastupidi, kes otsib “esoteerilisemaid ja obskuursemaid” helielamusi, seab sammud Cryptomarketile, mis toimub kahes osas, reedel ja laupäeval, ning mida täidavad psühhedeelsed, ambientsed, elektroonilised avant-garde helid.

Florian Wahl I Foto: Tallinn Music Week

Kui võimalust, siis muidugi külastage mõlemat, kuid minu sõelale jäi just teine õhtu, mil Kuku Klubis astuvad üles LA’s hulganisti street credi kogunud Maria Minerva, kohalikku neodekadentsi esindav Florian Wahl ja Venemaal popmussiga eksperimenteeriv Kate NV. Vii end kurssi siin

Hall Opening Day 2 & 3: Downwards 25 years

Need, kes tahavad öö hommikuks tantsida ja end hämaratesse nurgatagustesse ja suitsustesse ruumidesse korraks ära kaotada veedavad oma laupäeva öö ja pühapäeva Hallis, mis avab sel hooajal esimest korda uksed just TMW ajal. Techno taktis saab tiksuda muljetavaldava (ja muljetavaldavalt soovõrdse) selektorite nimekirja valiku järgi, kelle seas Tanel Mütt, Katja Adrikova, Martin Aedla ja Ena Cosovic. Korralik ülevaade siin.

Marii soovitab:

Vene Teatri muusikaõhtu

Elizabete Balčus I Foto: Tallinn Music Week

Vene Teatri erinevates saalides rullub laupäeva õhtul lahti põnev muusikaline maailm, mis viib rännakule folgi, jazzi ja elektroonilise muusika äärealadele. Avant-garde on alati olnud peavoolu kõrval põnevaid elamusi pakkunud ja Vene Teatri rahvusvaheline muusikaõhtu on selle suurepäraseks näiteks. Õhtu üheks avanumbriks on Minskist pärit instrumentaaltrio Port Monet kontsert, mis viib akustilise ambiendi radadele. Valgevene pärimusmuusikat ja elektroonikat segab imeliselt Shuma, kelle loomingut on võrreldud Björki ning FKA Twigsiga. Üht teatraalseimat esinemist on oodata Läti artistilt ja näitlejalt Elizabete Balčus’elt, kelle muusikat on nimetatud neopsühhedeelseks dream popi kosmoseks. Jazzi kava eest hoolitsevad näiteks Laura Annika Quartet Soomest ja Jazzamboka Kanadast. Õhtule paneb korraliku punkti elektroonilise indie piire nihutav Pocket Knife Party Hollandist. Rohkem infot siin.

Viljandi Pärimusmuusika fesitvali õhtu

Reede õhtul kogunevad folgipead  Vaba Lava teatrisaali. Viljandi Pärimusmuusika festivali õhtul on laval kohalik folgi koorekiht – Trad Attack!, Curly Strings, Mari Kalkun, RÜÜT ja Svjata Vatra. Lisaks kodumaistele folgi tippudele on laval ka, hetkel Itaalias laineid lööv ansambel, Kalàscima, kelle kiired rütmid ei tohiks kedagi külmaks jätta. Tantsuliste taktide kõrvale pakub aga rahulikke ja ambientseid kandlehelisid Maija Kauhanen Soomest. Uuri lähemalt siin.

Liisi soovitab:

Intsikurmu lava

Intsikurmu festival on huvitavat ja aktuaalset muusikat meile nii suveõuele kui talvisesse ja kevadisse linnaruumi kätte toov kooslus. Sulle, kes sa hindad kvaliteeti, esteetikat, maitseid ja head heli. Ka Music Weekil on Intsikurmul oma õige koht ja seda 6. aprilli õhtul Telliskivi Rohelises saalis, kus stiilinäiteid jagavad näiteks hiphopi armastav The Cool Quest Taanist, kodumaised ja tunnustatud Põhja Konn, Elephants From Neptune ning oma elu esimese laivi andev, megamahlane, gruuviv ja muusikaliselt küps-detailse käekirjaga debüüti tegev DJ-produtsent-laulja kooslus Gram-Of-Fun. Üritus Facebookis.

Estonian Funk Embassy lava

Intsikurmult üle hoovi funki peole – saab! Erinevate Tubade Klubis põimub kodu- ja välismaine assortii parimast tummisest mustast muusikast. Üles astuvad ülima valiku seas meie oma, eksootilise puhkusele viiv Lexsoul Dancemachine, uue kooli souli Rake, Marten Kuninga alter ego MC Roki koos Doktor Normaliga ning mind eriti ahhetama panev räpp-poeet Akua Naru, kelle “How does it feel”, on üks seksikamaid kunstivorme muusikas, jah. Üritus Facebookis.

Muide, enamus artiste on võimalik näha ka tasuta linnalavade kontserdidel. TMW kava ja programmi kohta leiad infot siit.

Jazzkaar

Aprill hellitab kohalikku publikut korralikult ning lisaks TMW’le toimub kuu lõpus ka Jazzkaar. Kahe ürituse vahel on mõnusalt aega taastuda ja ettevalmistada, kuid, et valik veelgi kergem oleks panime ka Jazzkaare parimatest paladest ühe helipusle kokku.

Johanna soovitab:

Sons of Kemet

26. aprillil saab Vaba Laval näha saksofonist-klarnetist Shabaka Hutchings, tuubamängija Theon Cross ja trummarite – Eddie Hick ning Tom Skinner moodustatud kooslust. Suurbrittanniast tuuakse kohale mõnus saksofonist voolav ja tuubast törtsuv maailmahelide sulam, mida on kerge nautida ka jazzivõõral inimesel. Lähemalt siin.

Hannah Epperson

Kanadast pärit ja hetkel New Yorgist resideeruv Hannah Epperson võlub viiuli ja luuperi abil esile lummava kõlapildi, mida saab oma silma ja kõrvaga Punases Majas kogeda 21. aprillil. Õrnad elektroonika helid hõljuvad kihtidena Eppersoni hääle all ja kogu kombinatsioon on ääretult nauditav. Rohkem infot siin.

Komfortrauschen

Jazzkaar ei suru end karmilt vaid oma nimes esineva žanri raamidesse. Näiteks kolmapäeval, 25. aprillil saab kogeda ka elektroonilisi elamusi. Techno trio Komfortrauschen loob oma kitarr-bass-trummid koosseisus Telliskivi Punases Maja seinte vahele oma kodulinna, Berliini, minimali mõnusat ärevust täis õhustiku. Tutvu üritusega siin.

Liisi soovitab:

Romare

Romare nime all vohab muusikaookean, mis ei ole õnneks plastikuga täitunud, vaid värskendav segu afro-ameerika mitmekesisusest, elektroonikast ja eri ajastute ning žanrite kollaažidest. Ta kleebib neid inspiratsioonilõike kokku endale omases erilises DJ esteetikas, et eelmainitud osad kuulaja tantsulainena endasse haaraksid. 20. aprillil toimuva kontserdi info SIIN.

Werkha

Uaah! Need lemmikud hiphopi alustalad saavad Werkha poolt lisa sumeda tumeda suitsuse filtri, afrobeati, bassi ja funkiga. Laivil kohtub kitarrimäng sämplimise ja elektroonikaga, luues sümbioose, mis panevad sind oma sisemist elurütmi ja jõudu tundma, tantsides ja pead noogutades. Seda saab kogeda 28. aprillil, info SIIN.

Peame veel mainima, et alates 2007. aastast toimub aprillis ülemaailmne plaadipoe päev, mille eesmärgiks on tähistada iseseisva muusikaäri kultuuri. Sel aastal 21. kuupäeval julgustame ka teid kohalikke indie poode nagu Biit Me, Terminal ja World Clinic Tallinnas ning Psühhoteek Tartus külastama! Helielamuste rohke aprill ootab!