Kaidi Laur: mida mehed naistelt suhtes vajavad?

Foto: Marvin Meyer, Unsplash

Olen teraapiates tähele pannud, et kohas, kus naised juba ammu nutaksid, hoiavad mehed tagasi. Sa näed, et nende näonaha värv muutub, hingamine kiireneb, keha läheb pingesse, näolihased võbisevad, aga nad justkui ei saa või tohi lasta valul välja paista. See on mind sügavalt puudutanud. Kasvatan minagi kodus ühte tulevast meest.

Kuna mul on olnud au näha, kes on nende oikuitugevate-kõikonhästi meeste maskide taga, olen hakanud neid rohkem kõrvalt jälgima. Nägema, kui palju vihjeid enda õrnusest ja haavatavusest nad maha pillavad (võib-olla lootuses, et keegi märkaks?). Meeste maskid ja naiste etteheited ning nende all hõõguvad täitmata vajadused hoiavad meid kõiki nõiutud, väljapääsuta metsas.

Mehed ja naised on erinevad. Nad lihtsalt on. Mehed teavad seda ja suhtuvad sellesse kuidagi rahulikult. Paljud naised (ka mina) aga ärrituvad selle peale, sest tahame ja nõuame võrdsust. Aga ükskõik, kui võrdseks me tööd (sh kodused), palgad ja muu ajame, jääme kehaehituselt, kehakeemia poolest erinevaks. Eks patriarhaalne ühiskond on meile verega kaasa andnud uskumuse, et mees on kõrgem, naine madalam, ning see ongi käivitaja. “Erinev” tähendaks justkui, et mees on parem. Kuid äkki, naised, peaksime välja astuma selle uskumuse varjust ning mitte pelgama, vaid avasüli vastu võtma erinevuse õige definitsiooni? On au olla naine, nagu ka mees. Keegi ei ole ülem ega alam, parem või halvem, kui me ise seda ei usu. Me lihtsalt oleme erinevad. Vahel tahame erinevaid asju. Ja lahendame asju erinevalt. Erinevus on ilus ja huvitav, kui seda austada.

Mind on alati huvitanud konfliktid, mis tekivad suhetes, ning kuidas neid oskuslikult ja edukalt lahendada. Ükspäev pani see mind mõtlema, mida mehed naistelt suhetes ootavad. Tavaliselt räägime, mida tahavad naised meestelt. Aga mida mehed, sügaval, just suhtes olles, naiselt ootavad ja vajavad? Otsustasin oma meestuttavatelt ja ka võõrastelt järele küsida.

Kui mees on juba esmastele kriteeriumitele (blond, brünett, punapea, pikk, lühike, vaimukas, tagasihoidlik vms) vastava naise leidnud, siis mis on järgmine sügavustasand, mida ta vajab ja otsib, soovisin teada.

Oli vägev lühike eksperiment.

Esiteks sain kinnitust, et mehed on super-ägedad, armsad ja toredad! Aitäh teile, kes te vastasite, olite ausad, siirad ning leidsite aega. Teiseks, kogesin ka äraütlemist, mis iganes põhjustel ja eksperimenti läbi viies meestega ühes energias olles, andis mulle ka vist enam-vähem sarnase kogemuse, mis tunne on, kui naised (ja miks ometi teeme seda nii kergelt!) “ei” ütlevad.

Mis selgus – mehed tahavad seda, mida alati oleme arvanud, et nad tahavad.

Elu siin ei üllata. Seksi, nalja ja ilu. Aga – ja seda ei tohiks ära unustada – nad tahavad ka mõistmist, pai, kohalolu, lähedust, toetust ja kaaslast, kellega on põnev elada. Mind huvitas-üllatas väga ka aususe aspekt, mis mitmelgi korral esile tuli. Mehed ootavad, et naised oleksid ausad, konkreetsed (konstruktiivsed) ütleksid kohe, mis pole hea, mitte hiljem, kui kõik juba möödas ja midagi muuta ei saa. Samuti kordus, moel või teisel, sõna “iseseisev”. Mehed ootavad naistelt, et neil oleks oma nägemus elust, naisi, kes tahavad ka ise olla keegi, nn väljaspool kodu (meest ja lapsi).

Minu lemmikvajaduseks oli 27 punkti all olev mõte: “Kui üldse käed puusa panna ja midagi oodata rohkem naise poolt, siis aeg-ajalt rohkem usaldust, et need suureks kasvanud poisid tegelikult saavad ka ise hakkama ja, kui ei saa perfektselt, siis ühel päeval ikka saavad.” Muigan siiani. Armas.

Mis on see, mida sina suhtes oma naiselt ootad, vajad, tahad?

Siin on meeste vastused, mõned natuke lühendatud kujul:

 1. Seksi. Ja nalja. No ja vahel on tore, kui keegi viitsib su loba kuulata. See ei pea muidugi naine olema :).
 2. Naine peab samamoodi maailma nägema, elu põhimõtted peaks samad olema… Vajan mõistust, ilu ja seksi. Arusaamist.
 3. Et saaks naerda ja ühtmoodi asjadest aru. Et saaksin naist imetleda, et ta oleks eriline ja huvitav. Ja mõelda, vau, milline naine.
 4. Mina ootan seda, et naine oleks küps ja avatud rääkima ka kõige valusamatel teemadel, kui need päevakorda tulevad, ilma et läheks egosse või lukku, ja oleks naiselik, hooliv, toetav, voolav ja hoolitseks enda keha, vaimu ja hinge eest! Oleks hooliv ema, aga ei unustaks selle juures meest ja iseennast. Oluline on mingil määral ka naise iseseisvus, sest kodused naised lähevad kuidagi lukku pikapeale. Minu jaoks on ka väga oluline naise seksuaalne avatus ja tahe olla seksuaalselt avatud.
 5. Ma ootan mõistmist ja toetust, vajan lähedust ja füüsilist kontakti, eeldan ausust, mentaalset kohalolekut ja head huumorimeelt. Hetkel vajan ennekõike mõistmist, toetust ja konstruktiivset tagasisidet. Samas on perioode, kui ma vajan rohkem füüsilist kontakti, rohkem naudinguid ja seksi. On olnud ka päevi, kui ma vajan lihtsalt ühte sõnumit, mis annab teada, et ta mõtleb minu peale. Olles päris aus, ma tegelikult eeldan, et ta tegeleks iseendaga nii füüsiliselt kui ka mentaalselt. Üks asi, mis mind alati rõõmustab ja mida võiks tihedamini juhtuda on see, kui naine haarab initsiatiivi ja korraldab midagi põnevat.
 6. Ma ootan, et mu abikaasa tunneks minu vastu huvi, mitte ei keskenduks ainult lastele ja kodule. Ja ma tõesti pean siin silmas mõlemat: nii huvi minu töö ja päevasündmuste vastu, aga ka füüsilist huvi.
 7. Väga raske küsimus. Iseseisvust. Kirge ja soojust.
 8. Minu naine on siiras, õrn, rõõmus, austav, armastav, hooliv, iseseisev, ennast arendav, avatud uuele, seksikas. Vajaksin toetust minu spirituaalsel teekonnal. Kuid jah, sedagi saan üksi teha.
 9. Armastust, seksi, truudust, üksteisemõistmist, tuge rasketel hetkedel (k.a tööalased), oma lastele hea ema olemist, ausust, minu oma aega heade sõpradega veetmiseks ja ma arvan, et võin julgelt öelda ka seda, et parimaks sõbraks olemist, mida minu naine mulle ka kindlasti on.
 10. Et naine hindaks ja austaks mind, oleks aus, nii heas kui ka halvas.
 11. Mina tahan, et naine saab minust aru, mis sest, et ma ise ei saa aru ja olen tihti päris vastuoluline. Ma tahan, et naine teeb mulle pai, sest mulle meeldib omale ka paitada naisi. Kõige rohkem ma tahan, et ma saan naist toetada ning tema pakub mulle ka tuge.
 12. Kui puusalt, siis tunnete aktsepteerimist, pühendumist ja usaldusväärsust… ja muidugi, et intiimelu sobiks. Usaldusväärsuse all mõtlen, et suhtes oleks usaldus, mitte, et ilmuks alati õigeks ajaks kohale vms.
 13. Ma tahan endale partnerit, kellega jagada unistusi, oma keha, oma õnne ja oma kurbust. Kes mõistab mu olekut ja muutumist. Ma ootan, et mind võetakse vastu ning ma loodan, et ma ei pane ennast tõrjutavasse olukorda. Igapäevaselt vajan ma enda kõrvale naiselikku jõudu, soojust, iha, seksi, rutiini ja teinekord kirge.
 14. Mõistmist. Tarkust olla naine. Lojaalsust. Tark naine teab, kui mees teda armastab. Ta vahel andestab mõne pisikese vea, vaatab suurt pilti.
 15. Tegelikult on kõige olulisem minu jaoks suhtes see, et ma oma naisega saaksin aus olla. Ei peaks teesklema. Igas mõttes. Minu meelest on vähe kohti, kus mehed saavad olla päriselt ausad. Igapäevaelus käitutakse väliste ootuste järgi rohkem. Kodus ja suhtes peaks saama selle maski maha võtta. Kui ei saa, siis on halvasti.
 16. Ma ootan eelkõige kohalolekut. Et pannakse tähele ja ollakse avatud. Isegi, kui midagi segab või pole ootustele vastav, sest teise sisse muudmoodi ei näe. Ja kannatalikkust ja usku, et kõik alati laabub. Ja muidugi seda, et oleks palju huumorit ja lähedust.
 17. Sellise küsimuse peale pean kõigepealt ühe pitsi võtma või kaks. Punkt 1. Hea seks, et selles omavaheline klapp oleks. 2. Naine peab ütlema, mis ta soovib/tahab. Mees ei pea koguaeg eeldama ja nuputama. 3. Usaldus. Ühe asja unustasin. Mehed tahavad täpselt samamoodi tähelepanu, nagu naised. Alati ei pea olema mees see, kes peab esimese sammu tegema.
 18. Ootan väga lihtsaid asju naiselt. Mõtlen, kui lihtsad asjad klapivad, siis kõik ekstra juurde on põnev, nagu maasikas tordil.
 19. Mõistmist, armastust, ausust, lugupidamist, ühist maailma, toetust, seksi, kuritöökaaslast, hullust, spontaansust.
 20. Et naine oleks hooliv.
 21. Ootan naiselt mõju.
 22. Minu jaoks on väga oluline, et preili toetab mu visiooni ja unistusi, et ta saab aru, kui olulised on minu tööasjad ja aktsepteerib neid. Seega tugi mehele tema ettevõtmistes.
 23. Tahan partnerit, kes mõtleb kaasa, aitab, toetab, küsib ise abi, kui vaja. Kes vaatab kogu tegevust veidi eemalt ja vahest õigel hetkel annab nõu või soovitab midagi ümber kaaluda. Sellist kaela, kes meest suunab ja lihvib veidi neid nurki maha. Samuti pikema perspektiivi nägemine, kuidas koos pensionile jääda ja see ühine elu huvitavaks elada, et üksteist välistama ei hakkaks ning ära ei võõrduks.
 24. Et naine oleks rahul oma eluga. Oleks sõber, mitte kaaslane, kes tingimusi seab ja ütleb, kuidas midagi teha. Olemas oleks. Mitte ainult füüsiliselt, vaid ka vaimselt.
 25. Püsivust. Truudust. Vabadust.
 26. Jäägitut usaldust ja armastust. Eks kehakeel on alati soosiv. Armastust kallistuste, rõõmsate nägude ja emotsioonidega. Usaldust just erinevate toimingute vastu ja nii öelda ergutus “go on”. Naine on see element, mis mehe kõrgele tõstab . Ja tead mis, saan rõõmsalt tõdeda, et selline see elu hetkel ka on!
 27. Et inimene olemas oleks, vastastikku usaldamine on suur asi, aga ka väga habras nähtus, mida peab hoolega hoidma. Lähendus on oluline, ka füüsiline ja vaimne lähedus, et see on ka siiras, on oluline. Siin on muidugi jällegi, et selleks, et üks pool pakuks, pead ise vastu võtma ja muidugi ka pakkuma. Kui üldse käed puusa panna ja midagi oodata rohkem naise poolt, siis aegajalt rohkem usaldust, et need suureks kasvanud poisid tegelikult saavad ka ise hakkama ja, kui ei saa perfektselt, siis ühel päeval ikka saavad.
 28. Kas see on see koht, kus ma võin olla egoistlik ja ainult oma mätta otsast? Ma ootan, et kui naine tahab, et oleksin ta parim sõber, siis ta oleks seda vastu ka. Nagu igas mõttes. Naine, võid olla villane sokk kodus, aga ka seksikas pesus. Sosistaks kõrva, naeraks minuga koos. Puuduks mind loomulikult, lihtsalt niisama. Nii möödaminnes. Ma ootan, et ta teeks neid asju, mis mulle meeldib. Saaksin respecti, nii, et see ei oleks feik. Ma ei taha mõjuvõimuga seksi, vaid loomulikku ja soovitud. Tahaks tunda, et olen huvitav ja ihaldusväärne.
 29. Suurim vajadus on hoolivus, teineteise mõistmine ja oskus andestada, sest mehed jäävad meesteks ja enamus meist teeb paratamatult vigu. Kindlasti on vaja ka kindlustunnet, et ta kusagile ära ei jookse, on vaimselt terve ja leiab ka hetki enda, minu ja meie mõlema jaoks. Seks on oluline teema, sest sama palju, kui ma vajan hella ja hoolivat naist, on ka vajadus seksi järele. Naine pole lihtsalt naine, ta on sinu hingesugulane, su kõige parem sõber, kellega koos see elu võimalikult lihtsaks ja meeldivaks elada.
 30. Minu jaoks teevad naise lähisuhte jaoks atraktiivseks järgmised jagatud väärtused (pole tähtsuse järjekorras) + mõistmine = lähiasendis peab tekkima ühistruum, teineteise seisundit, põhivajadusi ja isiksuslikke omapärasid sõnadeta tajuv ühine toetav väli; + seksuaalne atraktiivsus = minu jaoks on valjalik keemia lisaks füüsikalistele tunnustele (välimusele – see peab mind võluma, aga sellest ei piisa) oluliselt sôltuv kôigist muudest siinmärgitud kriteeriumidest;
  + hingeside vôi kultuursus = huumor, sest elu on lõbus ja seda peab saama jagada; huvi kirjanduse, teatri, oma hinge ja vaimu harimise ja arendamise vastu, sest see ühiselt käidav tee on kahe hinge kontaktis mu meelest olulisimaid, vôimalusterohkemaid, ilusamaid; inimlik tarkus ja enesetaju, huvi ja tegevus iseenda arendamise suunas, mis aitab teineteist toetavalt lahendada keerulisemaid olukordi, sünnitab respekti ja inspireerib ka mind sarnasele tegevusele;
  + usaldus – force majeure’e muidugi esineb, kuid omavahelised kokkulepped peavad reeglina ilma meeldetuletamiseta pidama;
  + austus – ma pean saama oma partnerit austada, tema elupürgimusele kaasa elada, mis iganes see siis on ja kuidas iganes edeneb, oluline on siiras tahe ja pingutus, armastus elu vastu, veendumus maailma ja inimeste headuses, eneseanalüüs ja heatahtlik muretus :). Ise peab ka môistagi mees olema, omasid hoidma ja armastama – ei ônn siis kao, kui ise oled mees!
 31. Aega ja võimalust olla ma ise, ilma, et ma kogu aeg peaks andma. Aga peamiselt aega, see on ainus, mida meil ju tegelikult ei ole.
 32. Toetust ja mõistmist. Hapu on siis, kui naine võtab siis just “enda aja”, kui mees on planeerinud ühist aega.
Kaidi Laur

Kaidi Laur

Kaidi Laur on praktiseeriv terapeut, aimekirjanik, blogija, joogaõpetaja, stuudio City Yoga üks omanikest ning unistajast tervemõistuslik hedonist. “Inimene ja inimeseks olemine siiralt huvitab mind. Eriti mahlase ja vaimuka elu ning elamise kontekstis. Kirg elu mõista, kogeda ning nautida väljendub mu mõtisklustes ja töös.” Kirjutan Edasi keskkonnas teemadest, mis mind parasjagu on endasse haaranud. Enamjaolt on need tähelepanekud inimestelt, kellega kohtun teraapiaruumides, infokillud meditatsioonidest või reaalne elukogemus, mis võiks Edasi lugejate argipäeva inspireerida või mõttetööd ergutada. Loe artikleid (30)