Pärtel-Peeter Pere: linn kui vahelduvad rütmid. “Kuidas linnas elada”

Illustratsioon: Kristel Sergo

Linn on inimesed. Kus inimesi, seal elu. Ja inimesi on seal, kus on kujundatud neile ruumi liikumiseks ning antud põhjust sisse astuda. Vaadetest ei piisa – linnas, linnaosas ja tänaval on vaja funktsioone, põhjust, miks sinna või sealtkaudu minna.

“Kuidas linnas elada” on rubriik, kus räägime linnade praktilisest rollist meie elu- ja töökeskkonna kujundamisel. Analüüsime, miks, kuidas ja mida tehakse, et linnad oleksid elujõulised ja konkurentsivõimelised. Rubriiki kureerib Pärtel-Peeter Pere.

Paluti kirjutada linnadest. Romantiliselt. Teemale mõeldes hakkas mul kõrvus helisema U2 lugu “Where The Streets Have No Name”. Bändi laulja Bono ehk kodanikunimega Paul David Hewson on öelnud, et ta ei suuda armastuslauludele sõnu kirjutada: süda läheb pahaks. Nii lääge on. Ma saan Bonost aru: linnadest kirjutamisel olen teadlikult hoidunud tunnetest, isegi sõnadest nagu “mõnus” ja “meeldiv”. Asi on selles, et olles töötanud linnastrateegina kümnete Euroopa linnadega, olen näinud liiga palju, kuidas mõni linn endast õhkavalt räägib: me oleme sõbralik, uuenduslik, tark, hästi peidetud saladus … Teate, kui paljud nii räägivad?

Pärtel-Peeter Pere

Pärtel-Peeter Pere on linnastrateeg, poliitik ja rohepöörde nõunik Tallinna Tehnikaülikoolis. Loe artikleid (11)