Madis Müür: säästmine on seksikas. Teekond jõukuseni

Foto: Ms. Phoenix, Flickr, CC

Pole midagi vähem seksikat kui säästmine. Seltskonnas ei maksa seda teemat mainidagi, algab naljade laviin umbes nagu oleksid vaene või kooner. Palju parema meelega räägitakse sellest, kuidas osteti uus iPhone, auto, sein täis uut telekat, mingist uuest öko- või käsitöö tootest, mida kusagil hipsterikohas tarbiti. Unustatakse ära, et jõukus pole see, mida me tarbime, vaid hoopis see, mis meil peale tarbimist alles jääb.

Miks me ikkagi eelistame kohest tarbimist, kohest rahuldust ja ei suuda kaugemale mõelda? Kohe tarbimine on mõnus, mugav. Esmapilgul palju lihtsamini seostatav eduga. Tajud selgemini enda tehtud töö vilju ja naudid neid. Säästmine seondub aga negatiivsega: teatud hüved ja naudingud tuleb edasi lükata, seltskonnas tundud vaese ja igavana. Inflatsioon sööb sääste ja investeerimine on riskantne. Esmapilgul nii ongi.

Tegelikult meelitab meid asjade võlu, aga nende ostmisega kaasnev rõõm kaob 1-2 nädalaga. Tihti ostame asju, mida vaja pole ja mida me lubada ei saa, et avaldada muljet inimestele, kes meile tihti ei meeldigi. Olgem ausad, lihtsalt asjadest rääkimine ja nendega eputamine on tühi ja igav. Kuu lõpus on näpud põhjas ja tõsisematel tarbimissõltlastel ka võlad kaelas. Sel hetkel see kuu alguses ostetud tehnoloogiavidin enam nii äge ei tundu. Ometi kordub igal palgapäeval sama sõltlaslik tarbimismuster, see on nagu nõiaring. Meil on vaja seda uut ostukaiffi, sest naaber on ju vahepeal ägedama vidina ostnud, me ei saa kehvemaks jääda! Järgmist vidinat või disainriidehilpu on ju vaja ja kindlasti peab seda mõnes peenes lokaalis ka tuttavatele ja võõrastele ka näitama. Sest see ongi edu. Ei ole ju! See on kuu alguse rikkus, palgapäeva-rikkus ja tarbimissõltlase käitumine.

Madis Müür

Madis Müür on investor, ettevõtja ja endine edukas elukutseline pokkerimängija. Madis jagab Edasi lugejatega oma isiklikke investeerimiskogemusi, tähelepanekuid, õppetunde ning mõtteid, kuidas erialase eneseteostuse, sissetulekute tõstmise, säästmise ja investeerimisega enda jõukust kasvatada. Jõukam ühiskond on ka õnnelikum, tervem ja enda valikutes vabam. Loe artikleid (8)