Madis Müür: jõukas Eesti. Tegevused, mis viivad netoväärtuse järjest kiirenevale kasvule

Peaaegu kõik me unistame mingil määral rahast ja jõukusest, kunagi pole seda küllalt. Teisest küljest on unistamine tühi ajaraisk, kui sel puudub tähtaeg. Kui ei hakatagi tegutsema, lükates unistusi aina edasi, kuni mingil hetkel vanemas eas asendub unistamine kahetsemisega. Nii pole mõtet rallit sõita.

Hea uudis on see, et tegelikult on jõukuse kasvatamine kättesaadav kõikidele ja seda protsessi annab ka suures osas automatiseerida, nii et lisaaega ja vaeva palju ei kulugi. Ma ei räägi siin mingisugustest püramiidkseemidest või järjest popimaks minevatest coinidest, vaid sadade miljonite inimeste peal korduvalt ennast ära tõestanud teekonnast: teenistuse tõstmine – säästmine – investeerimine. Töötab iga kord.

Mõtteviisi muutusest

Pikka aega on Eestis rahateemalises mõtlemises valitsenud nõukogude ajast pärandina saadud väärarusaamad: jõukus tuleb kellegi arvelt, rikkus on midagi kriminaalset või vähemalt pahelist, ilma ärastamiste või skeemitamisteta pole võimalik varandust kasvatada. Rahast rääkimine on tabu ja uhkustatakse pigem sellega, kes kiiremini ja rumalamalt enda teenistuse väärtust kaotavatele asjadele ära on kulutanud: ostetakse enda teenistuse kohta liiga kalleid autosid, tehnoloogiavidinaid, brändiriideid, kulutatakse väljas käies liiga palju. Õnneks see enesehävituslik suhtumine näitab juba muutumise märke rahateadlikuma noorema põlvkonna seas, aga väga pikk tee on veel käia.

Kõik need toodud punktid on muidugi lihtsalt väärarusaamad, bullshit! Jõukas pole mitte see, kes rohkem kulutab või üritab näida rohkem rikas, vaid kellel on rohkem hinnas kasvavaid varasid ehk, kes tegelikult ka on rikkam.

Rikkus ei tule kellegi arvelt, see tuleb väärtuse loomisest.

Ettevõtetest saavad edukaks need, kes järjest rohkemate inimeste ja ettevõtete vajadusi rahuldavad järjest paremini, töötajatest kasvab teenistus neil, kes enda tööandjale, klientidele või kellele iganes järjest rohkem väärtust suudavad luua. Jõukus on positiivsete rahaliste tegevuste ja harjumuste paratamatu tulemus. Nii nagu langevate hindadega asjade kokku kuhjamine on kindel tee kuu lõpuks tühjenevate taskuteni, nii aitavad kasulikud rahalised harjumused jällegi varandust kasvatada.

Mõned rahalised tegevused, mis viivad netoväärtuse järjest kiirenevale kasvule

  • Sissetuleku kasvatamine

Väga paljudes valdkondades annab enda teenistust kasvatada vähemalt 30-50% aastas päris mitme aasta jooksul. Ambitsioonikamatel on võimalik ka oma erialases või mõnes muus valdkonnas ettevõtjaks hakata ja siis teenistuse lage sisuliselt ei olegi. Praegu on parim aeg enda oskuste üles töötamiseks ja teenistuse kasvatamiseks: iga valdkonna kohta on saadaval väga häid õppematerjale ja seda erinevates formaatides, raamatuid, e-raamatuid, audioraamatuid, õppevideoid, coachingut, koolitusi ja seda nimekirja võiks veel pikalt jätkata. Väga häid materjale võib saada ka tasuta või minimaalsete kuludega. Hea spetsialisti nimel on tööandjad ka valmis hinnasõda pidama, samas tagumikutunde täis istuv töötaja saab halvemal ajal esimeste seas kinga – niisiis teenistuse tõstmine ka vähendab riske ja suurendab stabiilsust.

  • Säästmine

Sinu igakuine missioon ei pea mitte olema enda pangakonto nulli või miinusesse kulutamine. Üle võimete elamine kasvatab ainult võlgu ja kogu teenistuse laiaks löömisega lõpetad iga kuu nullis kontoga. Niisiis on jõukuse kasvatamiseks tarvis raha kõrvale panna. Jõukad inimesed panevad alati 10-50% teenistusest enda heaks tööle, mõned rohkemgi. Raha on sisuliselt sinu varem tehtud töö, see võiks tegelikult veel pikalt sinu kasuks tööd teha, milleks see huugama panna?

Hea automatiseeritav reegel, mis töötab alati: maksa esmalt endale.

Tee endale kaks automaatmakset, peale teenistuse laekumist pangakontole pane üks makse teele enda mustade päevade ehk ülemuse pikalt saatmise fondi ja teine investeerimiseks mõeldud kontole. Alati tasub hoida enda 3-6 kuu kulude jagu raha ilma pangakaardita kontol halvemateks aegadeks, et need valutumalt üle elada ja samuti panna osa rahast ka kasvama.

  • Ära kuluta liiga palju langeva väärtusega asjadele

Käib osalt eelmise punkti alla, aga tasub eraldi välja tuua. Asjadest tuntakse rõõmu maksimum 1-2 nädalat, siis on kogu positiivne emotsioon läinud, pole mõtet nende alla palju matta. Autod, tehnoloogiavidinad, riided, ehted kõik kaotavad suure osa väärtusest kohe poest väljudes ja edasi läheb ka kogu tee allamäge. Eestlaste autofetiš võtab linnapildi järgi täiesti absurdi mõõtmeid. Neljarattalist sõpra tasub osta siis, kui seda tõesti on vaja. Rusikareegel on selline, et ei tasu üle 3-6 kuu kuuteenistuse jagu selle alla panna ja soovitatakse ka välja osta 2-5 aasta vanune mudel. Niimoodi remondi peale veel oluliselt ei lähe, liisingu- või järelmaksuintressi ei maksa ja auto hinnalangus aastas jääb suurusjärgus €1000 juurde, omamiskulu jääb saja euro juurde kuus.

  • Maksa kõrge intressiga laenud ära

Laenuintressi tasub maksta ainult kasvava väärtusega varade soetamiseks, näiteks kodu või üürikorteri ostmiseks. Ülejäänu on laenuandjate müügijutt ja rahaline enesetapp. Selline lähenemine on ka hea distsiplineerija, kui ikka ei saa seda puhkust või kodumasinat osta, siis oota ostuga ära kuni oled selle jaoks raha säästnud. Liitintress on kaheksas maailmaime ja pole mõtet seda enda vastu tööle panna, ennast sellega imeliselt ja vaevatult vaeseks teha.

  • Investeerimine

Nüüd on aeg panna kaheksas maailmaime enda kasuks tööle. Lihtne näide liitintressi kalkulaatoriga: kui iga kuu panna kasvama €300 näiteks 10% tootluse juures, siis kümne aasta pärast on kogunenud €57 000 ja 30 aasta pärast €514 000. Paljudel inimestel ja leibkondadel annab sellist tulemust saavutada ka lihtsalt auto ja väljaskäimise kuludelt kokku hoides.

Rakendades nii teenistuse tõstmist kui ka investeerimist korraga, siis mõne aastaga ei ole sugugi ebarealistlik ka üle €1000 kuus kasvama panna ja selle pealt annab juba veelgi võimsamaid tulemusi saavutada. Varaklasse on palju kuhu investeerida, näiteks aktsiad, võlakirjad, kinnisvara, toorained, ühisrahastus, maa. Alustuseks kõige lihtsam ja pikas perspektiivis tõestanud variant on tõenäoliselt madalate kuludega hajutatud indeksfondid ning seda saab ka ära automatiseerida püsikorraldusega. Nii ei pea ise kuigi palju analüüsima ja mõtlemagi, raha kasvatab ennast ise, saad enda jaoks meeldivamatele ja huvitavamatele tegevustele keskenduda.

Nende ja paljude teiste meetoditega on vägagi reaalne enda jõukus lumepallina kasvama saada.

Kiiret rikastumist pole sellest mõtet oodata, jõukuse kasvatamine on maraton, mitte sprint, aga aastate möödudes ja hoo sisse saades hakkavad järjest ägedamad tulemused tulema. Artikli autor võttis seda väljakutset väga tõsiselt, mul õnnestus enda sissetulekut kasvatada lausa 100% aastas mitme aasta jooksul kuni kuuekohalise summani ja peale kuuendat aastat pole nüüd umbes aasta juba tööd teinud. Olen enda investeeringute väärtuse kasvust elanud, reisinud, sõpradega hänginud, hobidega tegelenud. Jõukuse kasvatamine ongi selles mõttes ülim eneseväljendus: oled valikutes vabam, saad kõrgema tunnitasu pealt valida palju aega tööd teha ning palju pere, sõprade, hobide, heategevuse ja muude projektidega tegeleda. Ja see on äge!

Osades valdkondades tuleb teenistuse lagi küllaltki kiirelt ette, samuti paljudele meist ei meeldi enda töö. Sellisel juhul tasub analüüsida, mis on sinu hobid, sinu tugevused, mida sulle meeldib teha ja siis nende ristumiskohas leida motiveeriva teenistuspotentsiaaliga endale huvitavaid väljakutseid. Tänapäeval on palju rohkem teenimisvõimalusi kui õpetatavaid ameteid ja töökohti CV keskuses, tasub silmad lahti hoida ja tegutsema hakata, enda tugevustele elu üles ehitama hakata ja arengule uus hoog sisse panna.

Ma unistan jõukast Eesti ühiskonnast jõukate inimestega. Jõukamad inimesed on õnnelikumad, tervemad ja oma valikutes vabamad ning selline tulevik on võimalik meil kõigil. Teadlikumalt ja eesmärke seades on võimalik rikkuse kasvatamise protsessi ka oluliselt kiirendada. Vajutame sellel teekonnal gaasi põhja!

Madis Müür

Madis Müür

Madis Müür on investor, ettevõtja ja endine edukas elukutseline pokkerimängija. Madis jagab Edasi lugejatega oma isiklikke investeerimiskogemusi, tähelepanekuid, õppetunde ning mõtteid, kuidas erialase eneseteostuse, sissetulekute tõstmise, säästmise ja investeerimisega enda jõukust kasvatada. Jõukam ühiskond on ka õnnelikum, tervem ja enda valikutes vabam. Loe artikleid (8)