Meediaülevaade: naabrid räägivad. 28. oktoober

“Naabrid räägivad” on rubriik, mis käsitleb paar korda kuus lähimate naaberriikide (Soome, Rootsi, Läti, Venemaa) meedias kajastamist leidnud teemasid, mis võivad ka Eesti lugejale huvi pakkuda.

Soome

Suur-Helsingis muutuvad ühistranspordi mobiilipiletid odavamaks

Kui oleme on harjunud sellega, et kõik, muuhulgas ka ühistranspordipiletid muutuvad aina kallimaks ja kallimaks ehk hinnatõus on kui loomulik osa evolutsioonist, siis järgmise aasta algusest ootab Suur-Helsingis ühistranspordi mobiilipiletite kasutajaid positiivne üllatus. Nimelt on otsustatud, et näiteks praegu 2.90 maksev linna piires ühe sõidu mobiilipilet hakkab maksma 2.20 ja pealinnaregiooni piires 5 euro asemel 4.20. Loe edasi…

Niinistö toetus pilvedes

Soomes vajab ametlikult presidendiks kandideerija vähemalt 20 000 kodaniku toetust, mille avaldamiseks ja kokkusaamiseks korjatakse toetushääled vastavate kaartidena kokku ja tuuakse teatud tähtajaks valimisasjapulkade kätte justiitsministeeriumis. Äsja kärutasid Niinistö tiimi esindajad selliseid kaarte sinna sõna otseses mõttes kastide viisi ehk kokku 156 000 tükki, väljendades seejuures ka ise üllatust rahva nii massiivse toetuse üle. Loe edasi…

Perekonnanimed kanti kaardile

Helsingin Sanomat koostas kaardi, kus iga maakonna ja linna kaupa on näha, millised on sealsed kõige sagedamini esinevad perekonnanimed. Samuti saab oma perekonnanime vastava jutu juures olevast otsingumootorist läbi lasta, et näha, kuhu kanti see nimi kuulub. Näiteks Helsingis on kõige rohkem Korhoneni nime kandvaid isikuid (üle 2092), järgnevad Hämäläinen (1883), Laine (1839), Virtanen (1824) ja Koskinen (1721). Espoo TOP5’s muutub see järjestus ja Hämäläineni asemele tuleb Mäkinen, Vantaas omakorda tuleb Laine asemele Nieminen. Loe edasi…

Läti

Üle poole Läti elanikest kella ei keeraks

Uuringus selgitati välja, et 56% 18-55 aasta vanustest Läti elanikest jätaksid kella suve- ja talveaja vahel edas-tagasi keeramata. Kõige suurem vastumeelsus on vanuserühmas 40-55. 21% vastanutest väitis, et toetavad kella keeramist ja neile see meeldib, 23% jäid neutraalseks. Loe edasi…

Läti kosmeetikafirma Stenders pääses pankrotist hiinlastele müümise kaudu

Varasemad neli aastat miinuses olnud Stendersi jaoks oli tänavune aasta eriti raske algusest peale, sest strateegiline otsus keskenduda Aasia turule osutus valeks ja muutis firma seisu veel problemaatilisemaks. Septembriks oli selge, et ainus pääsetee pankrotist on hiinlastele müüdud saada ja oktoobri alguses vastav tehing ka CICC Ehealthcare Investment Fund’iga ära tehti. Loe edasi…

Riia elanike arv languses

Võrreldes Riia elanike arvu 2000. aastal (762 443) ja tänavu (641 481) selgub, et praegu ollakse 121 000 elanikuga miinuses, kusjuures elanike arvu langus on toimunud 45 rajoonis 58-st. Eriti suur on langus olnud kesklinnas ja üldine trend ongi äärelinnadesse ja loodusele lähemale kolimine. Rekordkasv on olnud Riia kagupiiril asuvas Dreiliņi asumis, kus elanike arv on suurenenud 53 korda. Loe edasi…

Rootsi

Rootsi naispoliitikud on seksuaalselt ahistatud

Rootsis avaldati aruanne, millest selgus, et 23 naissoost parlamendiliiget väidavad olevat olnud oma poliitikukarjääri ajal seksuaalse ahistamise sihtmärgiks. 5 nendest väitis ahistajaks olnud oma kolleegist parlamendiliikme. Loe edasi…

Stockholm maailma kaheksas turvalisim linn

2017 Safe Cities Index järjestas 60 linna maailmas 49 indikaatori alusel ja Rootsi pealinn tuli selles rankingus kaheksandaks. Valdkonniti oli Stockholm infrastruktuuris neljas, isiklikus turvalisuses üheksas, tervises kümnes ja digiturvalisuses kolmeteistkümnes. Euroopast pääsesid TOP10’sse Amsterdam (6.) ja Zürich (10.), maailmameistriks tuli Tokyo Singapuri ja Osaka ees. Loe edasi…

Tööandja ei tohi keelata töökohal oma keele rääkimist

Rootsis tegi diskriminatsiooniombudsman avalduse, et tööandja ei tohi keelata sisserännanud vähemuse esindajal töökohal oma keele rääkimist. Põhjuseks oli ühes ettevõttes tööandja poolt tehtud märkus oma keeles rääkimise kohta koos väitega, et kuna Rootsis on riigikeel rootsi, siis on ka töökohtades töökeeleks rootsi. Loe edasi…

Venemaa

Kes tegi Venemaal Oktoobrirevolutsiooni?

Kommersant.ru palus on lugejatel vastata, kes tegi Venemaal Oktoobrirevolutsiooni. Vastusevariantideks olid Lenin, Trotski ja co., mis sai osakaaluks 42%, Saksamaa kuld ja tööstus 36% ning rahvamassid 22%. Loe edasi…

Pulkovo laiendamise plaanid Smolnõis

Pulkovo lennujaama edasise laiendamise plaanid on jõudnud Smolnõisse, kus loodetakse jõuda vastavate otsusteni järgmise aasta lõpuks. Peamiseks lahendamist vajavaks probleemiks on lennujaama läbilaskevõime viimine uuele tasemel, sest kui praegune infra on arvestatud aastas 18 miljoni reisija teenindamiseks, siis tänavu ollakse jõudnud juba 16 miljoni reisija kogumahuni. Etapiti plaanitakse esmalt viia läbilaskevõime 20 miljonini ja seejärel 25 miljonini. Loe edasi…

Venemaale soovitatakse majanduses konkurentsis püsimiseks haridusreformi

Aruandes ”Venemaa 2025: Kaadritest Talentideni” annavad konsultandid hinnangu, et Venemaa on juba praeguseks jäänud maha teadmistepõhise majanduse liidermaadest ja üks vajalik meede antud olukorra parandamiseks oleks haridusreform. Teise vastava sammuna soovitatakse riigifirmade personalipoliitika muutmist, kus kvantiteedile peaks hakatama eelistama kvaliteeti. Loe edasi…

Ain Hinsberg

Ain Hinsberg on Pärnust pärit turismimajanduse asjatundja, kes on külalislahkusmajandust uurinud ja kogu Läänemere regioonis edendanud viimased 25 aastat. Külalislahkusmajandus tegevusvaldkonnana on riigi majandusele olulise mõjuga nähtus, mis eeldab valdkonnas tegutsejatelt regulaarset kursisolekut naaberriikide elanike jaoks oluliste teemadega, aga ka analüüsima Eesti kuvandit naabrite vaatenurgast. Loe artikleid (163)