Meediaülevaade: naabrid räägivad. 16. september

“Naabrid räägivad” on rubriik, mis käsitleb paar korda kuus lähimate naaberriikide (Soome, Rootsi, Läti, Venemaa) inimeste jaoks olulisi ja/või tähelepanuväärseid meedias kajastamist leidnud teemasid, mis peavoolumeedia kaudu Eesti lugejani ei pruugi jõuda. Alljärgnev meediaülevaade on valik põnevamatest ja Eesti lugejale huvi pakkuda võivatest uudistest.

Soome

Soomlastel nais-Trump’i risk

Laura Huhtasaari kui Perussuomalaiset-partei presidendikandidaat paistab viivat Soomegi lõpuks sinna, kuhu mujal ollakse tänu Trumpile, Le Penile ja muudele sellistele juba jõutud – äärmuspopulismi ajastusse. Isegi kui temast lõpuks jaanuaris järgmist Soome presidenti ei saa, hakkab tema poolt ellu viidav kampaania kõnetama nii Soome sees kui väljas mitte ainult eeldatava edukuse (noor, nägus, naine ja sõnakas ning nö. päris soomlaste asja eest väljas), vaid ka sisu poolest.

Viimase näitena kasvõi üks Huhtasaari värskelt otse-eetris leiutatud ja kasutatud mõiste: islamisaatioLoe edasi…

Soomes keskustelu kooliea veelgi varasemaks nihutamisest

Soomes on hakatud avalikkuses ja meedias arutama, kas äkki peaks esikoulu ehk lasteaia ja päriskooli vahele jäävat mängulist ehk kooli mängivat üleminekuaastat rakendama veel nooremate peal, võttes sinna praeguse 6-aasta vanuste asemel juba 5-aastaseid. Loe edasi…

Soomes põdrahoiatus-äpp

Soomes on äsja toodud avalikkuse ette tasuta iOS– ja Android-äpp Porokello ehk Põdrakell, mis hoiatab nutitelefoni tõmmatuna autojuhti lähedal olevate põtrade eest. Äpp toimib nagu tuntud Waze ehk iga selle kasutajast elukutseline autojuht (keda on sealsetel teedel 1800) saab sinna märkida tema poolt tee läheduses nähtud liikuvaid põtru ja järgmised samasse kohta jõudjad saavad siis äpilt hoiatuse nii hääle kui värvidega. Tavaline põdrahoiatuste määr päevas on 50 – 1500 sõltuvalt kohast ja ajast. Loe edasi…

Läti

Lätis digitervishoius vahelduv edu

Lätis on e-tervise süsteemi rakendamise teisel katsel jõutud selleni, et 90% apteekidest on ühinenud digitervishoiusüsteemiga, aga perearstidest ainult 35%. Loe edasi…

Riia lennuväljal püüavad pilke sõjalennukid

Riia lennuväljal püüab pilke NATO AWACS luurelennuk, mis sinna ilmus ilmselt tänu Zapad-ile. Kes on Riia kaudu lennanud, on vist ka märganud aeg-ajalt lennujaamast eemale ehk lennuvälja kaugemasse nurka pargitud suuremaid sõjalennukeid. Kuigi lätlastel on olemas ka omaette sõjalennuväli Lielvardes – Riiast 50 km kagu suunas – siis suuremaid teraslinde nagu transpordilennukid ja nüüd ka AWACS on näha ka Riia lennuväljal. Loe edasi…

Lätis viisakas ehk vaikne ehk vaikiv rassism?

Lätis 20 aastat elanud ja nüüd ka kodanikuks saanud afroameerika päritolu George Styles väidab, et rassism ei kuhugi Lätist kadunud, vaid see on võtnud viisakalt vaiksema ehk vaikiva vormi ehk avalikult ja kõva häälega sel teemal enam ei toimetata, kuigi sisemine suhtumine ei ole eriti muutunud. Loe edasi…

Rootsi

Viikingite seas oli ka naissõdalasi

Rootsis juba pikemat aega teada olnud viikingisõdalase hauast leitud sõdalane osutus DNA-uuringute tulemusel üllatuseks naiseks. Lisaks sellele, et tegemist on naisviikingisõdalasega, on ta olnud ka juhtival positsioonil ehk väejuht, kui uskuda arheoloogide kommetaare selle kohta, kuidas ta on maetud. Loe edasi…

Rootsis tulemas meestevaba rockfestival

Protestiks tavapärastel rockfestivalidel naistele osaks langeva seksistliku suhtumise ja ahistamise vastu korraldatakse järgmisel suvel kahepäevane meestevaba rockfestival. Muuhulgas on festivaliuudis tekitanud keskustelu, et kes siis transsoolisel ajastul ikkagi on mees või naine ja kes mitte … Loe edasi…

Aurora 17 – üle 20 aasta esimene suurem sõjaväeõppus Rootsis

Rootsis võeti septembris üle 20 aasta korraldada mastaapsem sõjaväeõppus nimega Aurora 17. Lisaks 19 000-le osalejale Rootsist löövad kuu lõpuni kaasa ka USA, Prantsusmaa, Norra, Taani, Soome ja Balti riikide esindajad. Loe edasi…

Venemaa

Venemaalastel endagi aja ja looga … segased lood

1917. aasta aasta murdeliste sündmuste tähistamiseks valmistudes viidi läbi uuring, mille tulemusel selgus, et venemaalaste arusaam nende enda ajaloost on nii killustunud ja segane, et suuremalt osalt nendest ei saagi eeldada mingit üldistav-ülevaatlikku arusaamist ajalooprotsessidest. Põhiline segadus valitsevat sündmuste toimumisaegade ja tähtsate isikute osas. Loe edasi…

Apple Watch ei olegi Venemaal kell

Venemaa Ülemkohus on seisukohal, et Apple Watch ei olegi kell, kuna vastavalt nende otsusele on pigem tegemist infoedastamise vahendiga. Sellega aga kaasneb probleem, et seni selliste seadmete pealt võetud kellade tollimaksu võidakse hakata nüüd isegi tagasiulatuvalt riigilt tagasi nõudma ja mitte ainult Apple, vaid ka teiste tootjate poolt. Loe edasi…

Jalgpalli-MM-kainerid Venemaal

Jalgpalli MM-i ajaks taastatakse Venemaal kainestusmajad. „Kommersant“ palus oma lugejatel anda sellele plaanile tagasisidet pakkudes vastusevariantideks:

  • „Ammu oleks aeg, see on meie „sotsiaalkultuuriline“ paratamatus“;
  • „See on košmaarne nõukogude süsteemi taaselustamine – patt on selle juurde tagasi minna“;
  • „Kas tõesti ei suudeta purjus fännide probleemi muul moel lahendada ?“

Loe edasi…

Ain Hinsberg

Ain Hinsberg on Pärnust pärit turismimajanduse asjatundja, kes on külalislahkusmajandust uurinud ja kogu Läänemere regioonis edendanud viimased 25 aastat. Külalislahkusmajandus tegevusvaldkonnana on riigi majandusele olulise mõjuga nähtus, mis eeldab valdkonnas tegutsejatelt regulaarset kursisolekut naaberriikide elanike jaoks oluliste teemadega, aga ka analüüsima Eesti kuvandit naabrite vaatenurgast. Loe artikleid (162)