Peeter Koppel: pill tõepoolest saabub pika ilu peale

Peeter Koppel. Illustratsioon: Toon Vugts

Ees on väga keerulised ajad, sest inflatsioonisurve võib püsida.

Ilmselt on kõik juba oma nahal tundnud, et inflatsioon ning (osaliselt) selle mootoriks olevad energiahinnad avaldavad elukvaliteedile konkreetset mõju. Samas näib siiani eksisteerivat illusioon, et need mõlemad asjaolud on ajutised ning peagi toimub teatav normaliseerumine. See arvamus võib paraku olla sügavalt ekslik.

Tõsi – selleks, et inflatsiooninumbrid jääksid ka aasta pärast sarnasele tasemele, peaksid hinnad jõuliselt edasi tõusma, sest siis mõõdame inflatsiooni juba tänase baasi pealt. Inflatsiooninumbrid peaksid seega muutuma talutavamateks. Veelgi enam – üks lihtsaid reegleid majanduses on, et parim ravim kõrgete hindade vastu on kõrged hinnad. Nimelt kipuvad kõrged hinnad nõudlust vähendama ning nõudluse ja pakkumise tasakaalupunkt liigub madalamale. Paraku oleme praegu olukorras, kus energiadefitsiit on struktuurne ning agressorriik kasutab seda ära, olles gaasist teinud relva. Struktuurne defitsiit on aga pikaajalise alainvesteerimise tagajärg ning selle taga on omakorda poliitilised otsused. Väide, et energia hind oleks kõrge ja tõusutrendis ka ilma agressorriigi sammudeta, ei ole spekulatiivne. Vaadates näiteks nafta hinna dünaamikat, on selge, et olukord turul oli pingeline juba enne kõnealust agressiooni. Praegu aga on juhtunud see, mis ikka kipub juhtuma: pikema perioodi jooksul aset leidnud probleemide eiramise viljad toob esile mingi suhteliselt ootamatu sündmus – antud juhul sõda.

Peeter Koppel

Peeter Koppel on on varahaldur, kes kommenteerib sageli Eesti meedias majandusteemasid, eriti finantsturgude käitumist ja seda mõjutavaid tegureid. Peeter on Redgate Wealth’i investeeringute valdkonna juht. Loe artikleid (78)