Marian Võsumets: suvelõpu Eesti – 15 päeva meeltesegadust. “Kirjad Londonist”

Marian Võsumets. Foto: erakogu.

Kui stimulatsioon, müra ja olelusvõitlus argipäevast eemaldada, tuleb oma eksistentsile uus mõte leida, aga selleks on 15 päeva liiga lühike aeg.

Maandusin Tallinnas 12. augustil. Pool aastat viimasest kodukülastusest, mis oleks vabalt jäänud olemata, kui sel kuupäeval poleks tähistanud oma 31. sünnipäeva minu hea sõbranna, Eesti kirjandusmaastiku tõusev täht ja keskkooli klassiõde Gustav Adolfi Gümnaasiumist, Maria Esko. Peolaua ümber hõljub seltskond kirjanikke, näitlejaid, luuletajaid, maalikunstnikke ja muidu muhedikke ning enne kui ma sünnipäevalapselt menüü tagamaade kohta uurin, proovin ise asjast sotti saada.

Sprotid õlis, rosolje, makaronisalat. Intrigeeriv! Seibiti viilutatud hapukurk, letšo – letšo! – ja mädarõigas. Mälusopist korjan sellise eklektika välja aastast 2000, kui mu ema pidas Mustamäel Kännu Kuke baaris oma 30. sünnipäeva, mis oli taotluslikult 70ndate stiilis ja kõlas atmosfääriga kenasti kokku. Ent juba aastal 2000 vaadati sellise laua peale kui veidi… nõukaliku jäänuki peale? Minu 10-aastane aju sai sellest toona küll nii aru, et “päriselt” me sellist asja ju ei tee.

Marian Võsumets

Marian Võsumets on teleajakirjanik ja filmitegija. Loe artikleid (40)