Rindefotograafia: võitlus tõe ja rahu eest. Intervjuu Ukraina kunstnikega

Ukraina 2022. Foto: Volodõmõr Petrov.

Sõda Ukrainas on ärgitanud tabamusi tegema ka fotograafe. Okapi Galeriis Tallinnas saab näha näitust Ukraina rindefotograafiast, mida Edasile kommenteerib kuraator Kateryna Rodchenko. Poeetilise puute lisab loole kaaskuraator Andrii Mur, kelle fotod varasematest aastatest esindavad levinud lipuvärviempaatiat ja tuletavad meelde lootust paremateks päevadeks. Fotograafia on asitõend andestamatutest kuritegudest, aga ka vahend harmoonia manifesteerimiseks.

Küsimus Tõest: Kateryna Rodchenko

Kateryna tõdeb, et kuigi teave on kõikjal vabalt kättesaadav, ei mõista paljud inimesed siiski, mis Ukrainas päriselt toimub: tänaseks on selge, et sissetungi eesmärk pole hävitada infrastruktuur, vaid kogu riik ning olukord pole ohtlik ainult Ukrainale, vaid kogu Euroopale.

“Rahvusvaheline meedia tuleb siia teatud ajaks, lepingu alusel, see on nende jaoks töö,” tõdeb Rodchenko. “Ukraina kohalikud autorid aga ei tee seda kui tööd, tegu on nende riigi, nende linna, nende koduga – perspektiivid ja narratiivid erinevad täiesti. Tähtis on näidata neid lugusid seestpoolt.” Tekstiga on kerge manipuleerida, pildiga keerulisem – fotograafia on universaalne keel ja just selline keel võimaldab tõsta mõistmise määra.