Mikk Pärnits. Depressioon

Ärrituvus kui depressioonis, rahulolematu inimese reaktsioon plahvatab vägivallaks või maandub elavaks surmaks.Foto: Shutterstock.

Eesti Vabariigi lugu on selle kodanike lugu. Kirjanik ja kultuurikriitik Mikk Pärnits arutleb esseesarjas ülekeenud emotsioonide, liialdatud rahvusluse ja ühiskondliku leina staadiumite üle ning asetab Eesti meeleolud globaalsesse konteksti.

Osa 4

Usu või mitte, aga ühel päeval liigume edasi vähemuste kallal norimisest ning Eesti ühiskonnas on iga nahavärvi ja seksuaalse soodumusega indiviide. Ühel päeval saame rahvuslusest üle. Vähemalt osad meist saavad ja meie lapsed kindlasti. Ja meie lapselapsed vaatavad rahvariietes vanureid tänaval raha eest tantsu löömas nii nagu suviti meie linnade tänavatel paaniflööte mänginud pseudopärismaalasi. Ühel päeval hakkab parem. Depressioonis inimesele on need muidugi õõnsad sõnad.

Esimesed tugevad emotsioonid peale vana konstruktsiooni “surma” on depressiooni faasiks ära põlenud, jättes järele kuiva tuha. Sama nägime Nõukogude Liidu lagunedes Venemaa kodanike puhul, kes enamuse elust N. Liidus elanud. Mis siis, et see rappis neid. Ikkagi leiti selles ka head nagu joodikust ja/või vägivaldsest isast. Ikkagi oma elu allikas. Eks see Liit oli ammu kokku varisenud, aastaid enne ametlikult lõppemist.

Mikk Pärnits

Mikk Pärnits on kirjanik, tõlkija ja kultuurikriitik. Loe artikleid (11)