Ott Lumi: kohalikust võimust, aga mitte ainult

Illustratsioon: Marko Mäetamm.

Kahtlemata on aktiivsetele kohalikku elu jälgivatele inimestele oluline, kes on nende esindajad kohalikes volikogudes ja vallavalitsustes. See kirjatükk ei keskendu aga sellele, kuidas valitseda Räpinat või Keilat. Räägime ennekõike kohalike omavalitsuste valimiste siiretest riiki. Mida me valime, kui me läheme valima kohalikku võimu?

Artikkel on esmalt ilmunud Edasi paberajakirja sügisnumbris, mis on saadaval suuremates lehekioskites. Kõiki seniseid pabernumbreid saab osta ka digiajakirjana.

Niisiis, vähem kui 14 kuu pärast hakatakse Eestis kohalikku võimu ümber jagama. See tähendab, et valimiskampaania hakkab latentsel kujul peale juba 8 kuu pärast, aktiivses vormis 11 kuu pärast. Mõnes mõttes hakkab see peale juba sel sügisel, sest erakonnad hakkavad juba nüüd aktiivselt üle lugema oma kandidaate, ressursse ja positsioone kohtadel. Poliitikavaatlejate jaoks lisab vürtsi asjaolu, et paralleelselt kohalike valimistega algab ka presidendivalimiste kampaania ja uus Eesti Vabariigi president selgub suure tõenäosusega septembri lõpuks. Omakorda on väga tõenäoline, et president valitakse valimiskogus, mille moodustavad enamjaolt kohalikud poliitikud – emotsioone lisab seegi.

Ott Lumi

Ott Lumi on riigi-ja poliitikateaduste doktor. Loe artikleid (27)