Peeter Koppel: kokkupõrge jäämäega ei pruugi veel tähendada laevahukku

Illustratsioon: Ander Avila

Maailma majandus on pretsedenditul pausil. Selle pausi peamine probleem seisneb selles, et tulusid ei ole, kuid nii kulud kui ka kohustused jooksevad edasi, tekitades sellega üha problemaatilisemaid lünki. Lünki, mille täitmiseks on keskpangad ja valitsused üle maailma juba astunud täiesti pretsedendituid samme. Sellet hoolimata on üldine meeleolu morn, sest lüngad suurenevad ning pausi kestuse osas on seni veel võimalik ainult spekuleerida.

Tänaseks paistab olevat vägagi selge, et käimasolev kriis ületab oma mastaapidelt selle, mis algas 2008. aastal. Samuti on juba üllatavalt palju võrdlusi ka 1929. aastal alanud suure depressiooniga.

Suur depressioon oli USA-st alanud globaalne pikaajaline majanduslangus, mis kestis 1930ndate teise pooleni. Vahemikus 1929–1932 langes globaalne kogutoodang ca 15%. Võrdluseks 2008.–2009. aasta kriisi ajal langes globaalne kogutoodang vähem kui protsendi võrra. Rahvusvaheline kaubavahetus langes 50%, tööpuudus jõudis USA-s 23% tasemele ning paljudes riikides kolmandikuni.

Peeter Koppel

Peeter Koppel on SEB privaatpanganduse strateeg, varahaldur ja kolumnist, kes kommenteerib sageli Eesti meedias majandusteemasid, eriti finantsturgude käitumist ja seda mõjutavaid tegureid. Loe artikleid (71)