10 olulist õppetundi karjääri kohta

Ühel hiljutisel sünnipäeval tekkis mul tuttavaga väga huvitav vestlus. Rääkisime tema ülikooliõpingutest ning ta küsis minu arvamust selle kohta, millise spetsialiseerumise ta oma erialal valima peaks. See on väga hea küsimus, sest tekib dilemma – kas valida selline tee, mis hingele rohkem meeldiks või minna teadlikult seda rada, kus liigub rohkem raha?

Paraku on ikka nii, et valik kipub kalduma suurema raha poole. Jääb vaid loota, et ühel hetkel ei jõua kätte see aeg, kus tekib kahetsus, sest valitud suurema rahaga eriala ei paku piisavalt rahuldust. Sellest vestlusest tulenevalt panin kirja 10 õppetundi, mida elu jooksul enda jaoks õppinud olen ja jagan ka teiega.

Jutud mere ääres I Foto: https://flic.kr/p/pB5UTe

Elu on lühike

Kust ma seda tean? Mõned aastad tagasi lahkus insuldi tagajärjel mu parim sõber, ta oli vaid 28-aastane. See õpetab elu hindama ja seab asjad teise perspektiivi. Ehk siis, elu on liiga lühike, et töötada ametikohal, mis Sulle ei meeldi. Paljud inimesed veenavad ennast, et kuigi neile ei meeldi seal töötada, nad saavad seal töökohas hakkama ja peavad vastu, sest nad vajavad sissetulekut ja pole kindlad, et mõne teise koha leiavad. Me keegi aga ei tea, kui kaua meile siin maamunal aega antud. Seega, kui oled sellises olukorras, siis võta juba täna midagi ette, et seda muuta.

Ära ohverda oma tervist edu nimel

Paljudel ambitsioonikatel, töökatel ja edukatel inimestel on raskusi leidmaks tasakaal töö ja eraelu vahel. See võib aga lõppeda terviseprobleemidega, mille põhjustajateks on stress või läbipõlemine. Mitte ükski rahasumma või tiitel ei suuda korvata seda, kui tervis käest läheb.

Liigu rohkem ja toitu tervislikult

See haakub mõneti eelmise punktiga. Sportlik eluviis ja hea füüsiline vorm aitab kaasa vaimu teravusele. Mida paremas vormis oled, seda rohkem on Sul energiat ning oled palju produktiivsem. Kas tead mõnda väga ülekaalulist inimest? Nad on pidevalt väsinud, sest toitumisharjumused on valed ning aktiivsus olematu.

Sinu elu parimad mälestused ei teki ekraani vaadates

Tänases infoühiskonnas on väga lihtne end mõne ekraani taha unustada. Instagram, Facebook ja e-mailid ei kao kuhugile ning mitte midagi ei juhtu, kui kontrollid neid kümnete kordade asemel paar korda päevas. Veeda vähem aega ekraanide taga ja koge tõelist elu. Selle asemel mine rabasse, külasta oma vanemaid, tee sporti või saa mõne sõbraga kokku.

Ära mitte kunagi lõpeta õppimist

Tänases kiiresti muutuvas maailmas ei saa mitte keegi endale lubada seda, et ta end edasi ei arendaks. Kui Sa pärast ülikooli lõppu ütled, et minul on õppimisega asjad ühel pool, siis oled Sa paari aasta pärast automaatselt konkurentsist väljas. Mitte keegi pole mitte kunagi liiga tark või liiga vana, et midagi uut juurde õppida.

Ole mitmekülgne

Ja kui juba õppida, siis kindlasti mõtle ka sellele, et täiendada oma teadmisi erinevatest valdkondadest. Kui keskendud ainult sellele, milles Sa juba hea oled, siis oled Sa hea ainult ühes asjas.  Ühel hetkel võid end leida täbarast olukorrast, kui töö enam pinget ei paku või Sinu töökoht tööturult sootuks kaob. Mõtle taksojuhtidele, kellelt Uber tööd ära võtab või klienditeenindaja peale, keda tulevikus võib asendada robot.

Suuri asju ei saavutata üksi

Osa inimesi ütleb, et neile ei meeldi meeskonnas töötada. Karm tõde on see, et see on edukaks saamisel möödapääsmatu oskus ja vajadus. Iga suur idee vajab meeskonda, üksinda kaugele ei purjeta.

Muretsemine on ajaraisk

Parim ravim hirmust üle saamiseks on action. Kui muretsed selle pärast, mida teised arvavad ning selle tõttu mitte midagi teha ei julge, siis on mul Sulle kurb uudis – Sa ei saavuta siin elus mitte midagi. Mõtle mõne olukorra peale, kus oled hirmu tundnud, aga selle asja ikkagi ära teinud. Mis tunne pärast on? Siis tundub see muretsemine imepisikese ja tähtsusetuna, kas pole?

Ebaõnnestumine ei ole maailma lõpp

Kui pärast ebaõnnestumist käega lööd, ei õpi Sa kunagi mitte midagi. Võta iga tagasilööki kui õppetundi, mis muudab tugevamaks ja targemaks. Iga uks, mis sulgub, avab uue ukse.

Õnn on teekond, mitte sihtpunkt

„Ma olen õnnelik, kui saan selle töö… Ma olen õnnelik, kui endale kaaslase leian… Ma olen õnnelik, kui…“, need on vaid mõned näited sellest, kuidas inimesed ootavad õnne mingist välisest sündmusest. Õnn ja õnnelik olek on igaühe valik, see on harjumus nagu iga teine.

Mida Sa ise siia nimekirja veel lisaksid?

Algis Liblik

Algis Liblik

Algis Liblik on endine TV3 müügidirektor. Pärast meediavaldkonnast lahkumist 2015. aastal töötas ta tudengitele majutust pakkuva kinnisvaraettevõtte 1Home Baltikumi tegevjuhina. Hetkel on ta FranklinCovey Eesti konsultant ning samal ajal peab ta motivatsiooniteemalist blogi makeit.ee. Algis kirjutab Edasile isikliku arengu põhitõdede, motivatsiooni, eesmärkide seadmise ja juhtimise teemadel.

Algis Liblik

Algis Liblik on endine TV3 müügidirektor. Pärast meediavaldkonnast lahkumist 2015. aastal töötas ta tudengitele majutust pakkuva kinnisvaraettevõtte 1Home Baltikumi tegevjuhina. Hetkel on ta FranklinCovey Eesti konsultant ning samal ajal peab ta motivatsiooniteemalist blogi makeit.ee. Algis kirjutab Edasile isikliku arengu põhitõdede, motivatsiooni, eesmärkide seadmise ja juhtimise teemadel. Loe artikleid (16)