Jan Kaus: lugemisi korrast ja kaosest

Illustratsioon: Marko Mäetamm

Pole saladus, et raamatuid ilmub palju. Sellest tulenevalt võib juhtuda, et nii mõnigi tähelepanuväärne teos kipub trükisõna ülekülluses varju jääma – eriti siis, kui on tegu tõlkeilukirjandusega. Püüangi anda allpool mõned aastalõpu lugemissoovitused 2019. aastal eesti keeles avaldatud väärtkirjanduse paremikust.

Gustave Flaubert – “Bouvard ja Pécuchet

Alustan klassikast. Hiljuti ilmus 19. sajandi ja üldisemaltki maailma romaanikunsti ühe suurkuju, Gustave Flauberti lõpetamata jäänud romaan Bouvard ja Pécuchet (Ilmamaa, tlk Andres Raudsepp). Tegu on sarkastilise sissevaatega nimikangelaste kõikvõimalikesse sehkendustesse. Bouvard ja Pécuchet on nagu kaks prantsuse soost kilplast, kes püüavad oma elujärje parandamise nimel kätt enam-vähem kõiges, alustades põllumajandusest ja arheoloogiast ning lõpetades meditsiini ja poliitikaga. Kõik, mida nad ette võtavad, kipub varem või hiljem lörri kiskuma. Bouvard ja Pécuchet on heitlikud ja kergeusklikud, aga samas kahtlemata ettevõtliku vaimuga ja entusiastlikult meelestatud “mehikesed” (autori määratlus). Jah, Flaubert ei varja oma kahe kangelase suhtes irooniat ning romaani sapist vaimukust võimendab pooleli jäänud käsikirja lõppu lisatud “Käibetõdede sõnastik”, kust leiab suurel hulgal tabavaid aforisme, mis on esitatud tähestikulisse järjekorda seatud märksõnadega. Näiteks “Tänu” kõlab nii: “ei vaja väljendamist” (lk 382).

Flaubert’i romaani põhimotiiv räägib inimese igavesest võitlusest maailmaga, milles põimuvad kaos ja kord. Inimene püüab luua mingit korda, tal on kujutlus asjade paremast seisust, aga kui ta hakkab seda korda tegelikkuses rakendama, kui ta püüab tegelikkust oma korrajanule allutada, on sageli tulemuseks kaos, varasemast suurem segadus. See segadus on kooskõlas termodünaamika teise seadusega, aga mitte inimese tahtega. Bouvard küsib oma sõbralt: “Kas sina usud, et maailm mõne härra teooriate peale muutub?” (lk 186). Flaubert näitab, kuidas maailm ei taha muutuda ka mõne härra – või lausa mitme härra – tegutsemise peale.

Jan Kaus

Jan Kaus on esseist ja kirjanik ning varasem Eesti Kirjanike Liidu juht (2004-2007). Loe artikleid (16)