Meelis Kubits: Eesti Vabariik 100 Armeenias ja Gruusias. Ülestunnistus #52

ERSO ja Neeme Järvi võeti Thbilisis vastu ovatsioonidega. I Foto: Rauno Volmar

Artiklisarja eelviimast lugu kaunistav foto sümboliseerib hästi ERSO kontsert-turneed saatnud koostööd ja edu, kui lõpptulemust. Rõõmus maestro Neeme Järvi ja teda õnnitlemas Eesti suursaadik Gruusias ja Armeenias, Kai Kaarelson.

“Ülestunnistus” on Meelis Kubitsa iganädalaselt ilmuv artiklisari, mis kirjeldab tema mittetulunduslikku tegevust viimastel aastatel. Lisaks vahelepõiked aktuaalsetel teemadel. Artiklid on täismahus avatud Edasi Eksklusiivi tellijatele. Tere tulemast püsilugejaks!

2018. aasta juuni keskpaigas läks ERSO oma ajaloolisele turneele Armeeniasse ja Gruusiasse, kus viimati käidi vastavalt 1980. ja 1985. aastal. Ja nii nagu Eesti Vabariik tähistas oma järjepidevusel põhinevat 100. sünnipäeva, leidus ka ERSO kollektiivis muusikuid, kes olid omakorda orkestri tegevuse järjepidevuse kandjateks ehk osalenud kontserditel Jerevanis nii “olümpia -aastal”, kui ka nüüd, pea 40 aastat hiljem. Tuuri Armeenia osa saatnud ETV OP meeskond sai nendega ilusti jutule.

Meie esindusorkestri kontserdid olid pühendatud Eesti Vabariigi 100. sünnipäevale ja said teoks igas mõttes nauditavas koostöös Eesti riigi institutsioonide, meie ettevõtjate ja kohalike partnerite vahel. Uuel nädalal lõpule jõudva Ülestunnistuse artikliseerias on selles kontekstis olnud meenutada erinevaid, seinast seina näiteid, ERSO Lõuna-Kaukaasia riikide turnee on neist kindlasti parim. Kõik on saanud targemaks ja suuremeelsemaks, distsiplineerisid riigi 100. sünnipäev ja ERSO ning peadirigent Neeme Järvi isik.

63 Eesti ettevõtjat sajast reageeris üleskutsele panna koos riigi institutsioonidega – Kultuuriministeerium ja Eesti Vabariik 100 toimkond –  sümboolne õlg algatusele alla. Veelgi enam, päris mitmed ettevõtjad tulid meiega tuurile kaasa. See on päris hea proportsioon, kui arvestada seda, et valdaval enamikul toetajatest ei ole nende piirkondade, ega ka muusikaga liiga tihedat sidet. See koostöö ja proportsioon räägib ettevõtluse ja kultuurimaailma suhete suurest potentsiaalist.

Eesti delegatsiooni saabumine Jerevani oli oluline kultuurisündmus, kuid mitte ainult. Sel oli väga oluline poliitiline mõõde. Olime ühed esimestest, kes olid kohal peale maikuus toimunud sametrevolutsiooni, mis viis võimult kogu senise poliitilise eliidi. Lahkuv Armeenia juht Serž Sargsyan andis rahva survel võimu üle revolutsioonijuhist tänasele juhile, peaminister Nikol Pašinjanile sõnadega „minul ei olnud õigus. Teil oli õigus“.

Saabusime otse revolutsioonihälli.

Sissejuhatuseks toimus Brusovi nimelises Ülikoolis tseremoonia, milles Armeenia riik tunnustas Vürst Peeter Volkonskit tema töö eest armeenlaste piibli järel olulisuselt teise raamatu, 10. sajandil elanud ja kirjutanud munga Narekatsi tekstide tõlkimisel vanast armeenia keelest eesti keelde, mille oskajaid tänases Armeenias veel üksikuid. Õhtusel, mitteformaalsel väljasõidul ERSO võõrustajate, festivali Yerevan Perspectives meeskonna vaimsesse keskusesse, mida võiks sellele seatud eesmärkide poolest võrrelda meie Arvo Pärdi Keskusega, oli kindlasti üks meeldejäävamaid hetki kui maestro Neeme Järvi hakkas spontaalselt lugema Vürsti tõlgitud tekste, millele keskuse asutaja, helilooja Stepan Rostomyan koos pojaga vastasid armeenia keeles. Need eksklusiivsed kaadrid said taas üles OPi tegijad eesotsas Margit Kilumetsaga. 24 tundi hiljem oli liigutav hetk Aram Khachaturyani nimelise Jerevani kontserdisaali laval kui Eesti kultuuriminister Indrek Saar andis tervituskõne ajal Stepanile üle Eesti riigi nimel tänukirja.

Ma usun, et ma ei tee kellelegi liiga, kui ütlen, et ERSO Jerevani kontserdi suurim täht oli pianist Mihkel Poll. Väga kõrgelt, meie mõistes tuliselt hindas armeenia asjatundlik publik tema esinemist ja Mihklil tuli päris mitu korda lavale tagasi tulla. Armeenlased olid ERSOt oodanud 38 aastat ega tahtnud neid enam kuidagi ära lasta.

ERSO turnee kõige meeleolukam, kuluaarides aset leidnud, kuid ajaloolise tähtsusega hetk leidis aset juba mõni päev hiljem, 13. juunil Thbilisi kesklinnas, Kahhidze moodsas muusikakeskuses, kui orkester oli juba laval ja publik ootas veel vaid maestro Neeme Järvi ja kontserdi esimese osa solisti Elina Netšajeva saabumist.

Aita luua kvaliteetset sisu ja hakka Edasi püsitellijaks 5€/kuus.
Välismaale tellimiseks kirjuta hello@edasi.org 

Häid lugemiselamusi!

 

Meelis Kubits

Meelis Kubits

Meelis Kubits on mitme aastakümne jooksul olnud Eesti üks edukamaid suhtekorraldajaid. Viimasel kaheksal aastal on ta investeerinud suure hulga ajast ja isiklikest vahendidest erinevatesse tegevustesse, mis mitte ainult ei mahu kultuuridiplomaatia mõiste alla, vaid on seda omal moel laiendanud. Loe artikleid (61)