Meelis Kubits: 1000 eestlast Peterburis, miks küll? Ülestunnistus #44

Peterburi. I Foto: visitrussia.org

Seda lugu on hea meel alustada uudise refeerimisest, mille kohaselt on alates 1. oktoobrist Eesti kodanikele Peterburi ja Leningradi oblasti külastamine viisavaba. See tähendab, et formaalses mõttes viisa küll on, kuid selle saab täita ise ja elektrooniliselt ning tasu selle eest ei küsita. Nii on see vähemalt hetkel välja lubatud.

“Ülestunnistus” on Meelis Kubitsa iganädalaselt ilmuv artiklisari, mis kirjeldab tema mittetulunduslikku tegevust viimastel aastatel. Lisaks vahelepõiked aktuaalsetel teemadel. Artiklid on täismahus avatud Edasi Eksklusiivi tellijatele. Tere tulemast püsilugejaks!

Idee kutsuda 1000 eestlast Peterburi tekkis teel Jerevani. Seda tüüpi mõtete kommunikatsioonis on võimalik valida kahe strateegia vahel. Esimene lahendus on mõelda asjad, ambitsioonid, riskid ja kulud läbi ning alustada vaikselt eesmärgi poole liikumist – enne sisu, siis teavitus. Teise strateegia kohaselt tuleb hüüda idee koheselt avalikus ruumis välja. Kui muud kokkulepped ei ole seganud, siis olen alati eelistanud teist ja julgemat lahendust. Esiteks, avalikkuses maha jäetud jälg distsiplineerib ennast ja teiseks, momentaalselt liitub inimesi, kes pakuvad lahkelt omi ideid ja tuge lisaks. Oleks ju ebamõistlik võtta midagi väljaspool kodumaad ette ja jätta kasutamata potentsiaal, mis riigi sees inimeste ja nende sidemete näol olemas.

Alljärgnevalt lõik Toivo Tänavsuu intervjuust Eesti Ekspressis „Kirglikud inimesed saavad Eestis jalaga tagumikku” (november 2015 )

Milline on sinu järgmine kultuuridessant?

– “Saaremaa ees olen tänuvõlas. Idee teha korralik rahvusvaheline teatrifestival Kuressaares pole kadunud. Seal on väga ägedad ooperipäevad, katsuks end nende tuulde istutada ja pikendada veidi Saaremaa suve. Teiseks, meie kõige lähem metropol on Peterburi. Koos lähiümbrusega 8 miljonit inimest. Täna on Peterburi ja Tallinna vahel väga õrnad ja kammerlikud suhted. Siin tuleb, muuseas, Tallinna linnavalitsust jällegi tunnustada. Peterburi ja Tallinna kultuurivahetus on hea, vajalik ja nähtav. Mõte on 2016. aasta suvel tuhat eestlast Peterburi viia. Kuus tundi sõita ja oled metropolis, kus iga kesklinna kivi on eestlastega seotud. Tahan võtta hirme maha. Eestlased kipuvad arvama, et kui nad maanduvad Šeremetjevo lennujaamas või lähevad autoga üle piiri, siis Putin isiklikult võtab neid vastu ja laseb arreteerida.

Paraku ei paku me tegelikult kellelegi huvi ei halvas ega heas mõttes. Venemaal on omad probleemid, näiteks 20miljoniline moslemi vähemus. Veneviha on meil juurdunud riigijuhtide tasemel ja samal ajal imestame, kuidas eestlastesse on tekkinud pagulasviha. Aga kes on 25 aastat rääkinud, et tiblad tegid nii ja tiblad tegid naa, vene keel on okupatsiooni keel jne? Meile on sisse kodeeritud, et teistsugune inimene on halvem. Nüüd, palun väga, tuleb valitsejatel see supp ära süüa, kuigi nemad, noored mehed, pole milleski süüdi.”

Nagu näha, on neist, ligi 4 aastat välja käidud ideest üks realiseerunud ja teine endiselt oma aega ootamas, nii nagu idee Georg Otsa monumendist Peterburis. Muuseas, lõppenud nädalal tuli Tallinna Linnavalitsusest uudis rajatava Sergei Dovlatovi mälestusmärgi suhtes. Tallinnat oma elu kolme kõige olulisema linna hulka kuuluvaks pidanud Dovlatovi järgi on linnaelanike survel (üle 20 tuhande allkirja) nimetatud tänav New Yorgis ja suure vaevaga tulnud, kuid siiski mõned aastad tagasi avatud monument Peterburis. Tallinnas on Dovlatovi mälestuse püsiv jäädvustamine kavandatud Kanuti aeda, Fjodor Dostojevski büsti vahetusse lähedusse. Ootel on Jaan Kross ja, Konstantin Päts ja Georg Ots. Või ei ole enam ootel?

Seda, et väga lühikese aja jooksul mitmete ja maksumaksja raha eest monumentide rajamine on liikumine libedal jääl, peatusime Ülestunnistuse lool käesoleva aasta jaanuaris.

Kodanikudiplomaatia initsiatiiv „1000 eestlast Peterburis“ idee mõistmiseks tuleb end tagasi mõelda selle sündimise aastasse, 2015. See on aeg, mil Eesti peaministri Peterburi visiidini on jäänud 2,5 aastat ja kahe naaberriigi presidentide kohtumiseni 3,5 aastat.

Aita luua kvaliteetset sisu ja hakka Edasi püsitellijaks 5€/kuus.

Tasulise sisu lugemiseks tee püsimakse pangas.
Teine võimalus on allolev mikromakseteenus, kus makse toimub mobiiltelefoni teel.

Häid lugemiselamusi!

 

Meelis Kubits

Meelis Kubits

Meelis Kubits on mitme aastakümne jooksul olnud Eesti üks edukamaid suhtekorraldajaid. Viimasel kaheksal aastal on ta investeerinud suure hulga ajast ja isiklikest vahendidest erinevatesse tegevustesse, mis mitte ainult ei mahu kultuuridiplomaatia mõiste alla, vaid on seda omal moel laiendanud. Loe artikleid (61)